Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu hakkındaki gensoru önergesi
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu hakkındaki gensoru önergesi

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu hakkındaki gensoru önergesi

AK Parti Adana Milletvekili Şükrü Erdinç, Ankara'daki terör saldırısını gerçekleştiği iddia edilen kişi için Van'da açılan taziye çadırına HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer'in gittiğini belirterek, "Ortada böyle bir durum varken, bu olayı nereye koymak lazım? Siz terörün yanında duruyorsunuz, burada kalkmış terörden şikayetçi oluyorsunuz" dedi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, TBMM Genel Kurulunda, HDP'nin, "sokağa çıkma yasağı uygulanan yerlerde kişilerin yaşam haklarının korunmasına yönelik gerekli tedbirleri almadığı ve sağlık hizmetlerinde aksamalara sebebiyet verdiği" iddiasıyla Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu hakkında verdiği gensoru önergesi üzerinde grubu adına konuştu.

Kürsüye yakasında, Kayseri'de intihar eden lise öğrencisi Cansel Buse Kınalı'nın fotoğrafıyla çıkan Atıcı, "Bu fotoğraf, Kayseri'de intihar eden 12. sınıf öğrencisi kızımıza aittir. AKP'nin yarattığı acımasız sistemin kurbanı olan, devletin koruyamadığı bir kızımız" dedi.

- "Kurşunun namludan çıkmasını engellemek koruyucu hekimliktir"

Devletin, sokağa çıkma yasaklarıyla aslında, "Ben ülkeyi yönetemiyorum ve bu yüzden sokağa çıkmayı yasak ediyorum" dediğini öne süren Atıcı, "Sıfır terörle devraldığınız bir ülkeyi, yangın yerine çevirdiğiniz, sokağa çıkma yasaklarının olduğu bir noktaya taşıdığınız doğru değil mi? Gerekli önlemleri neden almadınız? İnsanların doktora gidemediği, korkudan beyaz bayrak çekerek hastaneye gitmeye çalıştığı yalan mı? Sayın Bakan, siz o koltukta asla oturmamalısınız. 'Ben bu işi yapamadım' deyip o koltuktan kalkmalısınız. İnsanların sağlığını koruyamadınız. Kan akmamasını isteyen insanları zan altında bıraktınız. Bu konuda kimsenin konuşmamasını istiyorsunuz, kim ağzını açarsa terörist diyorsunuz" sözlerini sarfetti.

CHP'li Atıcı, devletin, Hükümetin geçmişte terör örgütüyle müzakere ettiğini anımsatarak, "Terör örgütünün aylarca savaşacak kadar silahlanmasına göz yummak, terör örgütüne yardım ve yataklık değil mi? Bu silah ve bombaların evlere süs olarak getirilmediğini anlamadınız mı? Bunu biz söylemiştik geçmişte, siz görmediniz mi peki? Siz geçmişte teröre yardım ve yataklık yaptınız ama şimdi başkalarını suçluyorsunuz. Bunların hesabını bu halk soracak bir bir sizden" dedi.

Sağlıkta "koruyucu hekimliğin" önemli olduğunu vurgulayan Atıcı, "Kurşunun namludan çıkmasını, bombanın patlamasını engellemek koruyucu hekimliktir. O kurşun çıkmayacak, o bombalar da patlamayacak. Kurşun çıkarsa, en iyi hekimi getirin, o insan ölür" diye konuştu.

Aytuğ Atıcı, "İnsanlar korku içinde yaşıyorsa, korkudan sokağa çıkamıyorsa, doktora gidemiyorsa Allah aşkına, siz nasıl hükümetsiniz, bu ülkeyi yönetemediğinizin farkında değil misiniz? Doğuda her tarafın güllük gülistanlık olduğu dönemlerde de sağlık hizmeti vermediniz ya da veremediniz. Bunu ben söylemiyorum, raporlarınız söylüyor. Siz bu gensoruyu hak ettiniz Sayın Bakan" dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun, "Cumhurbaşkanı yerine başkan seçseydik, bu kaos olmayacaktı" dediğini ifade eden Atıcı, "Sayın Bakan, o mübarek ağzınıza yakıştı mı bu laf? Her gün şehitler geliyor, her gün kan akıyor, siz başkanlık derdindesiniz. Bu kadar şehit gelirken, Cumhurbaşkanı'nın doğum gününü nasıl kutlarımın derdine düşmüşsünüz, yeni bir kutlu doğum haftası yaratmaya çalışıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

- AK Parti'li milletvekillerinden tepki

Atıcı'nın sözlerine AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi.

Sataşma gerekçesiyle kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Atıcı'nın, kutlu doğum haftası ile ilgili sözlerini geri almasını istedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Aytuğ Atıcı'nın konuşmasında, 3 kez hükümetin terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık yaptığını iddia ettiğini anımsatarak, "Hükümet bu iddiayı kabul etmiş midir? Biz böyle anlıyoruz" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, ilçedeki okullara genelge göndererek, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 26 Şubat doğum günü nedeniyle 2023 öğrencinin katılımıyla kortej halinde Cumhurbaşkanlığına yürüyüş yapılacağını ve Erdoğan'ın doğum gününün kutlanacağını" belirttiğini kaydetti.

Konuyu soru önergesiyle gündeme getirmeleri üzerine yürüyüşün iptal edildiğini savunan Gök, "Böyle bir tablo yaşanmıştır. Cumhurbaşkanı'nın doğum gününü kutlamak için okulu tatil eden anlayışı protesto ediyorum" dedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de Cizre'deki bodrum görüntülerinin bugün Diyarbakır Sur'da da yaşandığını ileri sürerek, "Orada yaşam koridoru açılması ve yaralıların hastaneye sevk edilmeleri bekleniyor. Hasta ve yaşlılarla birlikte oradaki sayı 200 ve oraya yönelik ağır top atışı yapılıyor" iddiasında bulundu.

- "Türkiye hiçbir terör örgütüne yardım yapmadı"

AK Parti Adana Milletvekili Şükrü Erdinç ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin DAEŞ ve PKK'nın aralarında bulunduğu hiçbir terör örgütüne yardım yapmadığını vurguladı.

"Türkiye terörizmle mücadele etmektedir, bu savaş değildir" diyen Erdinç, terörizmle mücadeleyi savaş olarak isimlendirmenin yanlış olduğunu kaydetti.

Erdinç, Sağlık Bakanlığının ülkenin her yerine en iyi imkanları götürmenin gayreti içinde olduğunu belirterek, sağlık alanındaki memnuniyet oranlarının yüksek olduğunu belirtti. Şükrü Erdinç, 2002'den bu yana 112 Acil hizmetlerine gelen vaka sayısının 14 kat arttığını söyledi.

Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yerlerdeki sağlık hizmetleri hakkında bilgi veren Erdinç, bu süreçte Şırnak'ta bin 513 doğum gerçekleştiğini, 98 bin 395 acil servis hizmeti verildiğini, 2 bin 313 ameliyat yapıldığını bildirdi. Erdinç, Cizre'de ise 242 doğum gerçekleştiğini, 14 bin poliklinik hizmeti verildiğini, 120 ameliyat yapıldığını, 3 bin vakaya ambulansla müdahale edildiğini kaydetti.

AK Parti'li Erdinç, Cizre'deki bodrumda bulunanlara sağlık hizmeti verilmediği iddiasına da yanıt verdi.

İnsansız hava araçlarının 30 Ocak 2015'te çektiği görüntüleri gösteren Erdinç, "Görüntüye göre ambulanslar oraya intikal ediyor fakat bodrumun olduğu o eve yanaşma şansı yok. Çünkü etrafı çukurlarla çevrilmiş durumda ve her yerde mayınlı tuzaklar var. Sağlık Bakanlığı ambulansları eve 400 metreye kadar gidiyor ama sonrasına gidemiyor, çukurun olduğu yerde oraya ulaşma şansınız olamaz" sözlerini sarfetti.

Şükrü Erdinç, orada kriz masası kurulduğunu ve kriz masası başkanının HDP Grup Başkanvekili Baluken'i aradığını belirterek, "Yalan yanlış ifadelerle Türkiye'yi, hükümeti, terörün yanında duran bir unsur olarak gösterme gafletine düşüyorsunuz" dedi.

Ankara saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen kişi için Van'da açılan taziye çadırına bir HDP milletvekilinin gittiğini anımsatan Erdinç, "Ortada böyle bir durum varken, bu olayı nereye koymak lazım? Siz terörün yanında duruyorsunuz, burada kalkmış terörden şikayetçi oluyorsunuz" diye konuştu.

Şükrü Erdinç, Cizre Devlet Hastanesine terör örgütü tarafından yapılan saldırılar ile kurşunlanan ambulansların fotoğraflarını da gösterdi.

Sağlık Bakanlığının terör nedeniyle zırhlı ambulans kullanmak zorunda kaldığını ifade eden Erdinç, "Kürt milleti sorunlu bir millet değildir. Ben bir Kürt olarak söylüyorum, eğer Kürt halkını sizler sorunla aynı kelimede anarsanız, Kürt halkına en büyük ihaneti yapmış olursunuz" değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Turan da şunları söyledi:

"Bir kez olsun silaha sarılan, askeri şehit eden, sivilleri öldürenlere 'Yaptığınız yanlıştır, ayıptır' deseydiniz. 28 kişiyi öldüren canlı bombanın evine gittiniz. Kınamak bir yana taziyede bulundunuz. DAEŞ de teröristtir, PKK da teröristtir. Siz de 'PKK da DAEŞ de teröristtir' diyebiliyor musunuz? Patlamada 4 yaşında gözünün birini kaybeden evladımızın yüzüne nasıl bakacaksınız? Ben utanıyorum taziyeye gitmenize. Terör kimden gelirse gelsin 'Lanet olsun' niye diyemiyorsunuz?"Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık