15 Aralık 2015 Salı 07:35
Risk Analizi Yaptırın, Kazaları Önleyin

Aspir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Genel Müdürü ve İş Güvenliği Uzmanı Baran Özgör, iş yerlerindeki risk analizi ve değerlendirilmesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Risk analizini, iş yerlerinde iş kazaları ya da meslek hastalıklarına sebep olabilecek tehlike ve risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi buna bağlı olarak kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması uygulanması ve önlemler alındıktan sonraki yeni durumunda tespit edilmesi olarak tanımlayan Baran Özgör, Türkiye'de risk analizinin tam anlamıyla yapılamadığını ve konuyla ilgili yeterince duyarlılık gösterilmediğini vurguladı. "Bir iş yerinde risk analizi yapılmış olması demek iş kazalarının tam olarak bitirileceği anlamına gelmektedir" diyen Özgör, risk analizi ve değerlendirilmesinin nasıl yapıldığını ise, "Bu çalışma iki aşamalı bir çalışmadır risklerin tespit edilmesi ve giderilmesi. Risklerin tespit edilmesi iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimlerinin yönlendirmeleriyle sağlanabilmektedir fakat tespit edilen risklerin giderilmesi konusunda hem ortaya çıkan maliyetler zaman ve diğer etkenler çalışmaların yarıda kalmasıyla sonuçlanmaktadır" diye anlattı.

AĞIR CEZASI VAR

Risk analizi çalışmasını tam anlamıyla yapabilen bir işverenin, iş kazaları ve meslek hastalıkları anlamında da gözle görülür bir iyileşme sağlayacağını kaydeden Özgör, 6331 sayılı İş Sağlığı ve gGvenliği kanunu kapsamına giren tüm iş yerlerinde risk analizi ve değerlendirmesi yaptırması gerektiğinin altını çizdi. Özgör, "İşyerinde risk analizi yapmamış işveren öncelikle kişi başı yaklaşık 3 bin TL ceza alacaktır. Ayrıca inşaat ve benzeri çok tehlikeli sınıfa giren işyerlerinde işin durdurulmasına kadar gidebilmektedir" dedi.

RİSKLERİN GİDERİLMESİ İŞVERENE AİTTİR

İş güvenliği uzmanının risk analizi ve değerlendirmesindeki çıkan olumsuz sonuçlardaki sorumluluğu hakkında da bilgi veren Özgör açıklamasını şöyle sürdürdü:

"İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi risk analizi çalışmalarına katılır. Bu kişiler risk analizinin yapılış şekliyle ilgili risk analizi ekibini yönlendirir kullanılacak yöntem puanlama risklerin sıralanması ve derecelendirilmesi konusunda bilgi verir fakat risklerin giderilmesi ve sonuçlandırılması işverene aittir. Yani hiçbir İş güvenliği uzmanı ya da işyeri hekimi risk analizi yapamaz, sadece risk analizi ekibiyle beraber çalışarak riskleri tespit eder, tespit edilen risklerin giderilmesi işverene aittir. Risk analizi ve değerlendirmesi Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinden yardım alarak gerçekleştirilmelidir. Ortak Sağlık Güvenlik birimleri işyerinde görevlendireceği İSG personelleriyle mevzuata uygun olarak çalışmaların yürütülmesini sağlar. Konuyla ilgili risk analiz ekibi kurulur, çalışan temsilcisi seçimi yapılır, destek elemanları belirlenir gerekli eğitimlerin alınması sağlanır ve daha sonra gerekli bilgiler toplanarak çalışmalara başlanır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.