23 Şubat 2016 Salı 11:47
Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar: 'Göç, Terör Ve İklim Değişikliği Ayrılmaz Bir Üçlüdür'

REC Türkiye tarafından ABD Büyükelçiliği desteği ile düzenlenen Gazeteciler İçin İklim Değişikliği Yuvarlak Masa Toplantısı'na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, "Göç, terör ve iklim değişikliği birbirinden ayrılmaz bir üçlüdür" dedi.

Türkiye Bölgesel Çevre Merkezi REC Türkiye tarafından ABD Büyükelçiliği desteği ile Türkiye'deki iklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturulması ve toplumun bilgilendirilmesi amacıyla Gazeteciler İçin İklim Değişikliği Yuvarlak Masa Toplantısı adı altında bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında medyanın farkındalık oluşturma konusundaki önemi nedeniyle, medya mensupları iklim değişikliği odaklı bir yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi. "İklim Değişikliği ile Mücadelede Medyanın Rolü" konusunun tartışıldığı toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Danimarka Eski İklim ve Enerji Bakanı Connie Hedegaard'ın yanı sıra çok sayıda basın mensubu katıldı.

"GÖÇ, TERÖR VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BİRBİRİNDEN AYRILMAZ BİR ÜÇLÜDÜR"

Toplantıda yaptığı konuşmada vatandaşların iklim konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, "İklim meselesi her geçen gün artıyor, buna bağlı olarak duyarlılığında buna bağlı olarak artması gerekiyor. Sanayi devriminden bu yana dünya sıcaklığı bir derece arttığı ve bundan sonrada bir derece daha artışla sınırlamak gerekmektedir. Bu artış böyle devam ederse, özellikle denize yakın ülkelerin ve küçük ada devletlerinin su altında kalacaklarını ve bunun sonucu olarak da göçlerin başlayacağını, göçlerle birlikte terörün olabileceğini söylüyoruz. Aslında bu bir çark, göç, terör ve iklim değişikliği birbirlerinden ayrılmaz bir üçlü olarak görülüyor. Bunun beraberce çözülmesi gerekiyor" dedi.

"GELECEK KUŞAKLAR İÇİN ŞİMDİDEN İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNE TEDBİRLER ALMALIYIZ"

Dünyaya sahip çıkmamız gerektiğini vurgulayan Birpınar, "Bizim yer küreye ve dünyaya sahip çıkmamız gerekiyor. Bununda görevi her bir bireyin üzerine düşüyor. Bu olay sadece bakanlıkların ve bu işe gönüllü olan insanların meselesi değil, her bir ferdin bu meseleyle ilgili bir şeyler yapması gerekiyor. Bireylerin mümkün olduğu kadar tasarruf yapması gerekiyor, mümkün olduğu kadar yenilenebilir enerjiyi kullanması gerekiyor, atıklarımızı mümkün olduğu kadar geri dönüştürmemiz gerekiyor, çünkü, çöpü ne kadar biriktirirseniz o kadar metan gazı oluşur. Bu da gidip atmosferde birikiyor ve atmosferi deliyor. Atmosfer delinince sıcaklık artıyor, sıcaklık artınca da bizler bunun mağdurları oluyoruz. Eğer ki gelecek nesillerin bize beddua etmesini istemiyorsak, şimdiden hepimizin tedbir alması gerekiyor" diye konuştu.

"İLERDE İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNDEN DOĞACAK SIKINTILAR DÜNYANIN HUZURUNU BOZACAKTIR"

İklim ve çevre meselesinin sürekli olarak gündemde olması gerektiğini ifade eden Birpınar, "Medyada belirli konularda çıkan haberlerle değil de sürekli olarak iklim değişikliğini bir şekilde gündemde tutup bunu herkesin sindirmesine yardımcı olmamız gerekiyor. Bugün buradaki toplantı da medya bu işe daha fazla sahip çıksın, konuşmak yerine görünür halde bulunmalarını istedik. Televizyonlarda kısa filmler yaparak, okullarda ve çevrenin duyarlılıklarını artırmak gibi konuları burada tartışıyoruz. Bu noktada bölgesel çevre merkezine teşekkür etmek istiyorum. Biz de istiyoruz ki dünyada barış ve huzur ortamının sağlanabilmesi için iklim değişikliğinin de gündemlerden bir tanesi olsun istiyoruz. Çünkü, iklim değişikliklerinden doğacak sıkıntılar tekrar dünyanın huzurunu bozacaktır" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.