01 Şubat 2016 Pazartesi 08:31
Prof. Dr. Kestioğlu: Yenilenebilir enerji tesisleri ekonomiyi dışa bağımlılıktan kurtarıyor
BURSA'da bulunan Uludağ Çevre Teknolojileri Ar-Ge Merkezi (ULUÇEV) Genel Müdürü Prof. Dr. Kadir Kestioğlu, mevcut enerji kaynaklarının hızla azaldığını ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının kaçınılmaz olduğunu; bunun da ekonomiyi dışa bağımlı olmaktan kurtardığını söyledi.

Dünyada enerji ihtiyacının yüzde 3'ünün yenilenebilir enerji kaynakları ile sağlandığını ifade eden Prof. Dr. Kestioğlu, Türkiye'de bu rakamın yüzde 1'in altında olduğunu hatırlattı. Ülkemizde enerji ihtiyacının yüzde 73'ünün dışarıdan ithal edilmekte olduğunu belirten Prof. Dr. Kadir Kestioğlu, “Türkiye'nin yıllık enerji gideri yılda 55 milyar dolar seviyelerindedir. Bu durum dış politikalarımızda baskıya sebep olmaktadır. Enerji kaynaklarında dışa bağımlılığı azaltmak için biyogaz tesisleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek, hem ekonomik açıdan hem de çevrenin korunması açısından ülkemize önemli yararlar sağlayacaktır” diye konuştu. 

TÜRKİYE, BİYOKÜTLE ENERJİSİ YÖNÜNDEN ZENGİN

Dünyada yenilenebilir biyogaz tesislerinin sayılarının hızla arttığını söyleyen Prof. Dr. Kadir Kestioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Biyogaz üretim tesisleri organik atıkları kullanarak hem organik atıkların bertarafını sağlayan hem de bu atıklardan enerji elde eden yenilenebilir enerji tesisleridir. Dünyada sayıları hızlıca artmakta olan yenilenebilir biyogaz tesisleri ülkemizde yeterli sayıda bulunmamaktadır. Çin'de küçük çiftlik tesisleri dahil 7 milyon, Hindistan'da 2 milyon 300 bin, Almanya'da yaklaşık 10 bin adet bulunmakta iken ülkemizde 2015 yılı verilerine bakıldığında 64 lisanslı biyogaz tesisi bulunmaktadır. Ülkemiz biyokütle enerjisi yönünden zengindir. Ancak, yenilenebilir biyogaz enerji santralleri planlanırken detaylı bir şekilde etüt ve fizibilite raporları hazırlanmalıdır. Rantabl ve sürdürülebilir olan tesisler devreye alınmalıdır. Enerji ve çevre etütleri yapılmadan kurulan biyogaz enerji tesisleri belirli süre sonra çevresel sorunlara bağlı olarak çalışamaz hale gelmektedir. Bu nedenle ülke çapında yapılacak olan tüm biyogaz enerji tesislerinin kütle ve enerji dengeleri yapılmalı, maliyet analizleri çıkarılmalı, rantabl ve sürdürülebilir görülen tesisler gerçek boyutta uygulamaya dönüştürülmelidir. Ülkemizde de biyogaz ve diğer yenilenebilir enerji tesislerinin yapımı desteklemelidir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.