Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Paralel yapının yargı ayağıyla mücadele
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Paralel yapının yargı ayağıyla mücadele

Paralel yapının yargı ayağıyla mücadele

FERDİ TÜRKTEN - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), yargıdaki paralel devlet yapılanması iddialarıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Altı yıl önce yapılan anayasa referandumuyla yapısı değiştirilen ve "paralel yapının etkisinde olduğu iddia edilen" HSYK, 2014'te yeniden düzenlendi. 4 yıllık görev süresi bitenlerin yerine seçilen ve atanan yeni üyelerin göreve başlamasıyla, HSYK Teftiş Kurulunda çalışan müfettişlerin tamamına yakını "Gülen grubuna yakın olmaları nedeniyle" uzaklaştırıldı.

Yeni dönemde görev alan müfettişler, Türkiye'nin hemen her yerinden gelen şikayetlerin yanı sıra resen de harekete geçerek, "yargıdaki paralel devlet yapılanmasıyla ilişkili oldukları" öne sürülen isimler hakkında çalışma başlattı.

Bu kapsamda, müfettişlerce kamuoyunu yakından ilgilendiren dava ve soruşturmalarda rol oynayan pek çok hakim ve savcı hakkında inceleme, soruşturma, açığa alma ve ihraç istemli raporlar hazırlandı.

Kurul, müfettiş raporları doğrultusundaki incelemelerin ardından yargıdaki paralel yapılanmaya ilişkin iddialar nedeniyle şu ana kadar "mesleğin şeref ve onuru ile memuriyet nüfuz ve itibarını bozdukları" gerekçesiyle 15 hakim ve savcıyı meslekten ihraç etti.

"Görevde kalmalarının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği" kanısına varılan 64 hakim ve savcı da tedbiren görevden uzaklaştırıldı.

HSYK müfettişleri, "paralel yapının etkisinde oldukları" iddiasıyla yüzlerce hakim ve savcı hakkındaki çalışmalarını sürdürüyor.

- Balyoz, Ergenekon gibi soruşturmalarda görev almıştı

Kurulun yeni üyeleri, 28 Ekim 2014'te göreve başlamalarının ardından ilk olarak Balyoz, Ergenekon, Şike gibi kamuoyunun yakından ilgilendiği soruşturmalarda görev alan eski İstanbul Savcısı Zekeriya Öz ile ilgili karar verdi.

HSYK 2. Dairesi 30 Aralık 2014'te müfettiş raporları doğrultusunda, cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç'in görevde kalmalarının, "yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği" sonucuna vararak, haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevlerinden uzaklaştırılmalarını kararlaştırdı.

Kurul, 12 Mayıs 2015'te de bu savcılar ile hakim Süleyman Karaçöl'ü, "17-25 Aralık soruşturmasında yasal yetkilerini aştıkları, Ceza Muhakemesi Kanunu'na aykırı karar verdikleri, mesleğin şeref ve onuru ile memuriyet nüfuz ve itibarını bozdukları" gerekçesiyle meslekten ihraç etti. İhraç kararı, 13 Ocak'ta itirazların reddedilmesiyle kesinleşti.

MİT tırlarının Hatay ve Adana'da durdurulması ve aranmasında görev alan cumhuriyet savcıları Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Yaşar Kavalcıklıoğlu ise 15 Ocak 2015'te görevlerinden uzaklaştırıldı. Bu isimler ise 14 Ocak'ta HSYK 2. Dairesince meslekten ihraç edildi.

HSYK, 27 Nisan 2015'te "paralel yapı" soruşturmaları kapsamında tutuklular hakkında tahliye kararı veren İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ile İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Mustafa Başer'in, haklarındaki soruşturma sonuçlanana kadar tedbiren açığa alınmasına karar verdi. Kurul, usulsüz dinlemelere ilişkin Şanlıurfa merkezli 11 ilde gerçekleştirilen operasyonda tutuklanan 3 polisin tahliyesine karar veren nöbetçi hakim Habil Kahraman ile Hakim Mustafa Gürbüz'ü de tedbiren açığa aldı. HSYK 2. Dairesince 21 Ocak'ta söz konusu 4 hakimin, meslekten ihracına karar verildi.

Daire, ayrıca 1 Mart'ta, eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın, "Devrimci karargah terör örgütü" soruşturmasında yasa dışı dinlenildiği gerekçesiyle yaptığı suç duyurusu kapsamında yürütülen soruşturmadaki hukuksuzlukları nedeniyle savcı Adnan Çimen'in ihracını kararlaştırdı.

- Tedbir kararları

HSYK 3. Dairesi ise 28 Ocak'ta kamuoyunda "kozmik oda" olarak bilinen Genelkurmay Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında arama yapılmasına ilişkin, savcılar Mustafa Bilgili ve Şadan Sakınan ile hakimler Hasan Şatır, Dündar Örsdemir, Nihal Uslu, Halil İbrahim Kütük, Abdullah Bahçeci ve emekli hakim Selahattin Türkeri hakkında soruşturma izni verilmesi kararı aldı.

HSYK 2. Dairesi, müfettiş raporu doğrultusunda, savcı Mustafa Bilgili ile hakimler Dündar Örsdemir, Nihal Uslu, Halil İbrahim Kütük, Abdullah Bahçeci'yi tedbiren görevden uzaklaştırırken, savcı Şadan Sakınan ile hakim Hasan Şatır hakkındaki tedbir talebini ise reddetti.

Daire, 11 Şubat'ta da İzmir'deki casusluk davası savcısı Zafer Kılınç ve davaya bakan İzmir hakimi Serdar Ergül'ü, geçici görevden uzaklaştırdı.

HSYK 2. Dairesi, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından attığı tweetler nedeniyle hakkında soruşturma açılan Şanlıurfa hakimi Kemal Karanfil'i de 1 Mart'ta tedbiren görevden uzaklaştırma kararı verdi.

Kurul, daha önce, 30 Mayıs 2012'deki "Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı"nda usulsüzlük yapıldığı ve sınav sorularının servis edildiğine yönelik şikayet üzerine 2012'de sınavla avukatlıktan hakim ve savcılığa geçen 37 kişinin mesleğe kabul kararını kaldırdı.

HSYK 2. Dairesi, ayrıca "Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü" soruşturmasında usulsüz dinleme talep ettiği ve bu yönde karar aldığı iddia edilen 54 hakim ve savcıdan 49'unu görevden uzaklaştırdı.

İstanbul'daki Askeri Casusluk Davası'nda, sanıklar lehine verilen TÜBİTAK raporunu dosyaya koymayan eski İstanbul Başsavcıvekili, Çorum Savcısı Fikret Seçen de 24 Kasım'da geçici görevden uzaklaştırıldı. Aynı nedenle İstanbul'daki Askeri Casusluk Davası'na bakan, kapatılan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri Birol Bilen ve Mehmet Ekici'nin de görevden uzaklaştırılmasına karar verildi.

HSYK 2. Dairesi ayrıca, babası ölen tutukluya izin kullandırmadıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan eski İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu ve 5 subayı mahkum eden savcı ve 2 hakimi tedbiren görevden uzaklaştırdı. Daire, Kurtoğlu hakkındaki cezayı onayan Yargıtay 14. Ceza Dairesinin 4 üyesi ile onama istemli tebliğname hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mazlum Bozkurt hakkında da suç duyurusunda bulundu ve Bozkurt'u tedbiren açığa aldı.

Albay Hüseyin Kurtoğlu'na, "MİT tırlarının Adana'da jandarma tarafından durdurulması sırasında Adana Jandarma Bölge Komutanı olan Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun terfisinin önünü açmak için kumpas kurulduğu" iddia ediliyordu.

Bu arada, HSYK 3. Dairesince Adana'da paralel devlet yapılanmasının amaçları doğrultusunda hareket ettikleri ileri sürülen 12 hakim ve 5 savcıyla ilgili de inceleme başlatılmıştı.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık