Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Özel sektörün yurt dışı borcu
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Özel sektörün yurt dışı borcu

Özel sektörün yurt dışı borcu

Özel sektörün yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu Aralık 2015 döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre 23,5 milyar dolarlık düşüşle 20,8 milyar dolara indi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2015 yılı Aralık ayına ait özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcuna ilişkin gelişmeleri yayımladı.

Buna göre, geçen yıl sonunda özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 2014 yıl sonuna göre 26,7 milyar dolar artarak 195,9 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç) ise 23,5 milyar dolar azalarak 20,8 milyar dolar düzeyine geriledi.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 19 milyar dolar, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 837 milyon dolar arttığı gözlendi.

Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 205 milyon dolar azaldı, tahvil stoku ise 286 milyon dolar artışla 3,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 5,5 milyar dolar arttığı, tahvil stokunun ise 745 milyon dolar artışla 5,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise 2014 yıl sonuna göre bankaların ve finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 20,8 milyar dolar ve 659 milyon dolar azalış göstererek, sırasıyla 14,9 milyar dolar ve 2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.


- "Uzun vadeli kredi borcunun yüzde 46,5'i finansal olmayan kuruluşlarına ait"


Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, 2015 aralık sonu itibarıyla tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 89,9'unu oluşturan özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 24,7 milyar dolar arttığı gözlendi.

Finansal olmayan kuruluşların, 2015 yılı Aralık sonu itibarıyla yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları kredi stoku 2014 yıl sonuna göre 1,6 milyar dolar artarak 34,9 milyar dolar; Türkiye'de yerleşik bankaların yurt dışı şube ve iştiraklerinden sağlamış oldukları krediler ise 1 milyar dolar artarak 21,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 21,5 milyar dolar azalarak 19 milyar dolar seviyesinde olduğu görüldü.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 195,9 milyar doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 59,6'sının ABD doları, yüzde 33,3'ünün avro, yüzde 5'inin Türk lirası ve yüzde 2,1'inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 20,8 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun da yüzde 55,9'unun ABD doları, yüzde 26,7'sinin avro, yüzde 17,1'inin Türk lirası ve yüzde 0,3'ünün ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu gözlendi.

Sektör dağılımı incelendiğinde, 2015 aralık sonu itibarıyla, uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 46,5'ini finansal olmayan kuruluşların 91 milyar dolar tutarındaki borcu oluşturdu ve söz konusu borcun yüzde 59,1'i hizmetler sektörü, yüzde 40,5'i sınai sektörler ve yüzde 0,4'ü de tarım sektörü tarafından kullanıldı. Aynı dönemde, kısa vadeli toplam kredi borcunun ise yüzde 89,5'ini finansal kuruluşların 18,6 milyar dolar tutarındaki borcu oluşturdu.
Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2015 aralık sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 70,7 milyar dolar tutarında olduğu gözlendi.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık