Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Orman Ve Su İşleri Bakanlığı İklim Değişikliğinin Etkilerini Yakından Takip Ediyor
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı İklim Değişikliğinin Etkilerini Yakından Takip Ediyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, insanoğlunun karşılaştığı en önemli meselelerden biri olan ve dünya gündemini sürekli meşgul eden iklim değişikliğinin etkilerini yakından takip ediyor. Bu çerçevede uluslararası düzeyde gerçekleşen müzakereleri Türkiye'deki ilgili kurumlar ile koordineli bir şekilde izleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı yılsonunda neticelendirilecek 'İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi Projesi'ni yürütmeye başladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, insanoğlunun karşılaştığı en önemli meselelerden biri olan ve dünya gündemini sürekli meşgul eden iklim değişikliğinin etkilerini yakından takip ediyor. Bu çerçevede uluslararası düzeyde gerçekleşen müzakereleri Türkiye'deki ilgili kurumlar ile koordineli bir şekilde izleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı yılsonunda neticelendirilecek "İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi Projesi"ni yürütmeye başladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, iklim değişikliğinin su kaynaklarına gelecekteki etkilerini öngörebilmek ve sektörlerin ne ölçüde etkilenebileceğini belirlemek maksadıyla yürüttüğü proje kapsamında en güncel küresel iklim modelleri kullanarak, 2100 yılına kadar ülkemiz su havzaları özelinde sıcaklık ve yağış parametreleri başta olmak üzere birçok iklim verisi projeksiyonu gerçekleştiriyor.

Bütün bu bulgular ışığında hidrolik ve hidrojeolojik modeller kullanılarak ülkemiz su havzaları özelinde yeraltı ve yerüstü su kaynaklarımızın gelecekteki akıbeti hakkında tahminler elde edilecek.

TÜRKİYE'NİN SU POTANSİYELİ MEVCUT DURUMU BELİRLENDİ

Proje kapsamında yağış verileri dikkate alınarak Türkiye'nin su potansiyeli mevcut durumu da ortaya kondu. Kullanılabilir su potansiyeli, ağırlıklı olarak 4 ana sektör arasında (içme ve kullanma suyu, sanayi suyu, sulama suyu ve ekosistem hizmetleri ihtiyacı) dağılıyor. Buna göre, havzalar özelindeki nüfus, endüstri ve tarım faaliyetlerinin yanı sıra ekosistem ihtiyaçlarının da 2100 yılına kadarki değişimleri belirlendi.

Ayrıca önümüzdeki süreçte iklim değişikliğinin sektörlere etkilerinin belirlenmesi maksadıyla pilot havza olarak belirlenen Meriç-Ergene, Büyük Menderes ve Ceyhan'da tarım, sanayi, içme suyu ve ekosistem sektörleri yakından incelenecek ve uyum faaliyetleri belirlenecek.

"İKLİM VERİ TABANI UYGULAMASINI HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu proje tamamlandığında "İklim Veri Tabanı"(iklim.ormansu.gov.tr) uygulaması ile iklim değişikliğinin ülkemiz su havzalarına olan etkilerine, iklim parametre ve indislerine harita veya grafik görselleri kullanılarak ilgili kişilerce erişim sağlanabileceğini ifade etti.

Ayrıca projenin su yönetiminin iklim değişikliğine uyumu ve suya bağlı hemen her sektörün geleceği açısından bir planlama altlığı oluşturacağını vurgulayan Bakan Eroğlu, "Proje çıktıları kuraklık yönetim planlarının hazırlanması aşamasında ve sektörel su tahsisi planları, taşkın yönetim planları, çevre düzeni planları gibi planlama ve projelendirme çalışmalarında dikkate alınacak. Diğer yandan iklim projeksiyonları tarım sektöründeki çiftçi, turizm sektöründeki işletmeci gibi çeşitli kullanıcılar tarafından da kullanılabilecek. Yine proje web sayfası aracılığı ile halkın iklim değişikliği ve su kaynaklarına etkisi konusunda bilgi sahibi olması ve toplumsal farkındalık oluşması sağlanacak" değerlendirmesinde bulundu.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık