Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
'Mutfak eşyaları ihracatında yüzde 25 artış hedefliyoruz'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

'Mutfak eşyaları ihracatında yüzde 25 artış hedefliyoruz'

'Mutfak eşyaları ihracatında yüzde 25 artış hedefliyoruz'

UĞUR ASLANHAN - Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu (EVFED) Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, geçen yıl 3,95 milyar dolar ihracat gerçekleştirilen mutfak eşyaları sektörünün, 2016'da 5 milyar dolarlık ihracat hedeflediğini belirterek, "Güvenli ve istikrarlı bir ortamla 2016 daha iyi bir yıl olacak. İhracatımızı yüzde 25 artıracağız" dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Erdoğan, ev ve mutfak eşyaları sektörünün, Türkiye'nin yaklaşık 800 milyar dolar hesaplanan gayri safi milli hasılası içinde yüzde 5-6 gibi çok önemli bir paya sahip olduğunu söyledi.

Erdoğan, ev ve mutfak eşyaları sektörünün toplam 20 milyar dolara yakın ihracatı olduğunu ve genel ihracat içinde yüzde 9 paya sahip olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin, 2014'te yaklaşık 4,5 milyar dolar mutfak eşyaları ihracatı gerçekleştirdiğini aktaran Erdoğan, "Bu ihracat rakamıyla dünyada Çin, Almanya, İtalya, Amerika ve Meksika'dan sonra 6'ncı sırada geliyoruz. 2015 yılında mutfak sektör ihracatımız 3,95 milyar dolar, ithalat ise 1,73 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mutfak sektörümüz 2,22 milyar dolar ile ihracat fazlası veren bir sektör. Pastadan Çin yüzde 48, Almanya ve İtalya yüzde 5, ABD yüzde 3, Türkiye ise yüzde 2,92 pay alıyor" diye konuştu.


- "Dünyada 6'ncı sıradayız, hedef dördüncülük"


Erdoğan, geçen yıl 3,95 milyar dolarlık mutfak eşyaları ihracatı yapıldığını anımsatarak, "Söz konusu rakamı bu yıl yüzde 25 artırarak 5 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz. Güvenli ve istikrarlı bir ortamla 2016, ihracat rakamlarımızın 2015'in üzerine çıkabileceği daha iyi bir yıl olacak" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, mutfak eşyaları ihracatında 5'inci sırada yer alan Meksika ile arasında 200 milyon dolarlık bir fark bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, 2016 yılı için ilk hedeflerinin, mutfak eşyaları ihracatında dünyada beşinci sıraya yükselmek olduğunun altını çizdi.

Erdoğan, sonraki yılda da 4'üncü sıraya yükselmeyi amaçladıklarını, gelecek yıllarda sektörde büyümenin süreceğini, 6,7 milyar dolar olan üretim hacimlerini 5 yılda 10 milyar dolara yükseltmeyi istediklerini anlattı.


- "KDV yüzde 8'e insin"


İhracatın artması için bazı iyileştirmelere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Erdoğan, her sektördeki gibi ev ve mutfak eşyaları sektöründe de genel ve özel problemler olduğunu ifade etti.

Erdoğan, genel sorunların en başında KDV yüksekliğinden kaynaklanan haksız rekabetin geldiğini kaydederek, "Sektörü derinden etkileyen KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e inmesi gerekiyor. En basit örneğiyle bir çay bardağını üretiyorsunuz ve toptan fiyattan alındığında bardak 25-30 kuruşa geliyor. Bugün bir yere çay içmeye gittiğinizde 1 lira, iyi bir yerde içtiğinizde ise çay bardağı başına ortalama 2,5 lira ve üzerinde para ödüyorsunuz. Çayın KDV'si yüzde 8. Bardağın ise yüzde 18. İçtiğiniz çayın parasıyla 7-8 tane bardak satın alabiliyorsunuz. Bu kadar yüksek KDV, haksız kazancı ve kayıt dışılığı getiriyor" görüşünü paylaştı.


- "Kayıt dışı ekonomi başlıca sıkıntılar arasında"


Üretim için yapılan ithalata getirilen ek gümrük vergileri ile kayıt dışı ekonominin, sektörün en önemli sorunlarından olduğunu söyleyen Erdoğan, "Ütü, su ısıtıcısı gibi bir evin olmazsa olmazı görülen küçük ev aletlerindeki ÖTV de yaşanan sorunlar arasında. Örneğin; paslanmaz çelik ve plastik ham maddesine getirilen ek vergiler, üreticilerimizin dünyadaki rakiplerinden daha pahalıya ürün üretmelerine neden olmakta ve rekabet güçlerini azaltmaktadır" şeklinde konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin rekabet gücünün artırılması için enerji, işçilik gibi üretim üzerindeki maliyet artırıcı unsurlara yönelik sosyal ve yapısal reformların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini, ihracatın ve ticaret hacminin artması için sektör temsilcileri olarak kendilerine de görev düştüğünü dile getirdi.


- "Ülkemiz için 3 önemli proje üzerinde çalışıyoruz"


EVFED olarak Türkiye'nin ihracatını büyük ölçüde artıracak, yurt içi ticaret hacminin büyümesini sağlayacak ve 2023 hedeflerine daha hızlı ulaşılmasına katkıda bulunacak 3 önemli projenin gerçekleştirilmesi için çalıştıklarının altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti:

"İstanbul Ticaret ve İhracat Merkezi Projesi (İSTİM), Made in Turkey / Brand of Turkey / Buy from Turkey Fuar Projesi ve Ulusal B2B Projesi... İSTİM Projesi'nde, İstanbul'un özellikle Kuzey Afrika, Orta Asya, Türki cumhuriyetler, Orta Doğu, Balkanlar ve Doğu Avrupa başta olmak üzere, bölgenin ticaret ve ihracat merkezi haline getirilmesini hedefliyoruz. Çin'in Yivu kentinden esinlendiğimiz projenin başlangıç noktası olarak İSTOÇ'u belirledik. Daha sonra Tekstilkent, MASKO gibi yerleşkeler de projeye dahil edilerek bir nevi 'fuar şehri'ni kuracağız. Projenin ülke ekonomisine, başlangıçta mevcudun üzerine iş hacmine ilave ilk yılda 5-10 milyar dolar ihracat katkısı yapması hedefleniyor. Ayrıca ilk başta 1.000-1.500 kişiye istihdam kapısı açacak proje, kısa sürede 10-15 bin kişilik yeni istihdama imkan verecek.

Made in Turkey / Brand of Turkey / Buy from Turkey Fuar projemizde, İtalya Homi, Fransa Maison Objet gibi dünyada başarılı örnekleri bulunan, tüm ev/restoran konseptini içerisine alan bir fuar takvimi organizasyonunu uygulayacağız. Bu projede, EVFED üyesi tüm derneklerin sektörleri bir araya getirilerek, Türk üreticileri ve Türk markaları ön planda tutulacak. Hedef, ülkemizdeki mevcut fuar alanlarının birden fazlasını aynı anda kullanarak, peşi sıra tüm ev ve mutfak eşyaları sektörünü içine alan, uluslararası bir fuar organizasyonu yapılmasına katkı sağlamaktır. Böylece dünya fuar listelerinde önemli bir yerde bulunup satın almacıları Türkiye'ye çekebileceğiz."


- "Türk üreticileri ile markalarını buluşturuyoruz"


Erdoğan, üçüncü projeleri olan Ulusal B2B'de ise Türk üreticileri ile Türk markalarını buluşturacaklarını, Türkiye'de üreticiler ile satın almacıları bir araya getirerek hem aralarındaki iletişimi geliştireceklerini hem de birbirlerinden alışveriş yaparak yurt içi ticaret hacimlerini büyüteceklerini söyledi.

Federasyon üyelerinden Züccaciyeciler Derneği ile bu projelerini hayata geçirdiklerini dile getiren Erdoğan, Türkiye'de bir ilk niteliğinde olan ulusal B2B toplantılarını, "Türk Üreticileri ile Türk Markaları Buluşuyor" sloganıyla yaptıklarını aktardı.

Erdoğan, "KOSGEB destekli bu projemizin amacı, sektörün tüm oyuncularının birbirlerini tanıyarak ticari ilişkilerini geliştirmek, yerli üretimi arttırırken Türk markalarının değerini yükseltmek ve maliyetlerin düşmesine olanak sağlamak. Bu kapsamda 25-26 Aralık 2015 tarihlerinde Kartepe Greenpark Otel'deki organizasyonumuza 128 firma katıldı ve bu firmalar 1.000'e yakın iş görüşmesi gerçekleştirdi" bilgilerini de verdi.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık