Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz : PYD-YPG Rusya'nın bölgedeki maşası haline gelmiştir (2)
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz : PYD-YPG Rusya'nın bölgedeki maşası haline gelmiştir (2)

TBMM Genel Kurulu'nda Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın Suriye'deki gelişmelerle ilgili bilgi vermesinin ardından HDP Grubu adına Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy konuştu.

HDP'Lİ HİŞYAR ÖZSOY : HDP GRUBU OLARAK BİR ÇIKIŞ YOLU ÖNERECEĞİM

TBMM Genel Kurulu'nda Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın Suriye'deki gelişmelerle ilgili bilgi vermesinin ardından HDP Grubu adına Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy konuştu. HDP'li Hişyar Özsoy, "Orta Doğu'yu, Suriye'yi konuşurken bu konuşmanın sadece Savunma Bakanı tarafından yapılmış olması aslında biraz düşündürücü. Böylesi bir konuda şahsen ben işin teknik, askerî boyutlarına girebilecek bilgiye sahip değilim. Savunma Bakanı bu çerçevede bir konuşma yaptı ama biz aslında Dışişleri Bakanımızdan Suriye'ye yönelik olan dış politikaya dair derli toplu bir açıklama bekliyoruz. Ben de bugün yapacağım kısa konuşmada dış politika üzerinden Türkiye'nin… On dakikaları eksik kalmıştı, kullanmadılar, belki hani bu konuda da bizi aydınlatabilirler ne olup bittiğine dair. Ben de bugünkü konuşmamda kısaca genel hatlarıyla Türkiye'nin gerçekten iflas etmiş Orta Doğu ve Suriye politikasına dair birtakım eleştiriler ve bir de kendimizce HDP Grubu olarak bir çıkış yolu önereceğim" dedi.

"TÜRKİYE'NİN SURİYE POLİTİKASINDAKİ EN TEMEL YANLIŞ ORADAKİ KÜRT KARŞITLIĞIDIR"

HDP'li Hişyar Özsoy, "Şimdi, daha önce de bu kürsüde defalarca ifade ettik. Türkiye'nin Suriye politikasındaki en temel yanlış -tekrar söylüyoruz, altını çize çize söylüyoruz- oradaki Kürt karşıtlığıdır. Bunu sağa sola çevirmenin hiçbir anlamı yok. Bakın, on üç yıl önce bölgesel yönetim sahibi olmuş Irak Kürtlerine dair geçen gün Cumhurbaşkanının bir açıklaması oldu, dedi ki: "Biz, Irak'ta yaptığımız hatayı Suriye'de yapmayacağız, aynı hatayı tekrarlamayacağız." Irak'ta yapılan hata, oradaki Kürtlerin bir bölgesel yönetimle siyasal statüye kavuşmasıydı. Bakın, Sayın Barzani'yi kendisi daha önce AK Parti kongresine davet etmişti değil mi? Bakın, Türkiye'ye geldiği zaman en üst düzeyde karşılanıyor, Başbakanlık tarafından, Cumhurbaşkanlığı tarafından ama bütün bunlara rağmen bırakın Suriye'deki Kürtlerin durumunu, Irak'taki Kürtlerin elde etmiş oldukları siyasal statüyü hâlâ içine sindirememiş olan bir mantıktan biz bahsediyoruz. Bu, sadece Türkiye'yi Orta Doğu'daki siyasette, Orta Doğu siyasetinde zor duruma koymuyor aynı zamanda Türkiye'de yaşayan Kürtleri de ciddi anlamda endişelendiriyor, kaygıya sevk ediyor" diye konuştu.

"SURİYE'DE YAŞAYAN BÜTÜN HALKLARIN ÇOK CİDDİ BİR ŞEKİLDE TRAJEDİ İÇERİSİNDE OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ"

HDP'li Hişyar Özsoy, "Şimdi, Sayın Bakan, yaptığı konuşmada, tabii, bu, Türkiye'nin son dönemde işte Suriye'ye yönelik olarak yaptığı kısmı askerî müdahaleleri insani birtakım kaygılar ile mültecilerin durumu ile sınır güvenliğiyle izah etmeye çalıştı ancak biz bunu çok da doğru görmüyoruz. Tabii ki Suriye'de yaşayan bütün halkların çok ciddi bir şekilde trajedi içerisinde olduğunu hepimiz görüyoruz, bu konuda tabii ki yapılması gereken şeyler var, bir insani yardım koridoru dâhil, tabii ki olmalı. Yine, mültecilerin Türkiye üzerinde kurduğu baskının da farkındayız, Türkiye'yi ciddi anlamda zora sokuyor. Yalnız üzülerek ifade ediyoruz, Suriye, mültecileri bir kart olarak dünyaya karşı, Avrupa'ya karşı kullanıyor doğrudur ama aynı şekilde Türkiye'nin de mültecileri hiç de salt, insani olmayan bir yerden ele aldıklarını ve bu mültecileri de bir dış politika kartı olarak kullandıklarını üzülerek görüyoruz. Mülteciler konusunu mümkün mertebe siyaset dışında tutmak, meseleye insani bir boyutla yaklaşmak, insani bir açıdan yaklaşmak... Bu konuda, evet, dünyanın ikiyüzlülüğü söz konusudur, evet, Avrupa, Amerika, hiçbir ülke bu mülteci krizinin yarattığı baskı konusunda Türkiye'ye ciddi anlamda yardımcı olmuş değil ancak Türkiye'nin de bu mülteci kartını Orta Doğu'da daralmış olan dış politikasına alan açmak için kullanmaması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

"ŞU ANA KADAR YPG'DEN TÜRKİYE'YE YÖNELİK OLARAK TEK BİR SALDIRI YOK, BUNU ÇIKIP SÖYLÜYORLAR"

HDP'li Hişyar Özsoy, "AKP Hükûmeti Suriye'deki politikasında her geçen gün daha fazla sıkışıyor arkadaşlar. Yani, hatayı kabul etmenin bir zararı yok, ettiğimiz noktada belki başka bir pozisyon alabilme şansımız olur. Bakın, 1 Kasım seçimlerinden önce AKP'nin temel vaadi neydi, hatırlayın. "Hem içte hem dışta istikrar."dı, değil mi? 1 Kasım seçimlerinde insanlar sandığa gittikleri zaman, evet, "AK PARTİ tek başına iktidar olursa hem içeride hem dışarıda tansiyon azalır, belki memleket huzur görür, biraz istikrar görür." diye sandıklara yöneldiler. 1 Kasım seçimlerinden sonra iç tarafta gittikçe şiddetlenen bir savaş, kavga durumu, karşılıklı olarak 1.000 kişiden fazla ölüm, neredeyse, bizim elimizdeki verilere göre 500'e yakın sivil Cizre'de, Silopi'de, Şırnak'ta, buralarda vefat etmiş, ölmüş, katledilmiş; diğer taraftan, Türkiye'nin birtakım, Irak'ta, Suriye'de maceraları söz konusu. Başika'ya asker gönderdikleri zaman burada konuşmuştuk. Bakın, şimdi, Azez civarında YPG'lilere ya da Suriye Demokratik Güç Birliği olarak oluşturdukları yapılara karşı bir saldırı söz konusu ve bahane de aslında komik. Bakın, "Oradan havan atıldı Türkiye'ye" diyorlar, değil mi? Ya, ben bilmiyorum teknik olarak ama bana çok mantıklı gelmiyor, subay arkadaşlarımız var burada. Oradan Türkiye'ye havan atılması menzil açısından mümkün mü gerçekten bilmiyorum. Bakın, çıkıp açıklıyorlar. Şu ana kadar YPG'den Türkiye'ye yönelik olarak tek bir saldırı yok, bunu çıkıp söylüyorlar. Tel Abyad düştükten sonra hatırlayın, Türkiye'nin yine YPG'ye yönelik saldırıları olmuştu, YPG soğukkanlı davrandı, iyi de yaptı, buna cevap vermedi, şu an da cevap vermiş değil. İşler daha fazla arapsaçına dönmeden, bir şekilde sorumlu davranıyor, biz durumu bu şekilde anlıyoruz. Türkiye'nin de bir an önce, işte, "Asarız.", "Ezeriz.", "Keseriz." mantığıyla Suriye Kürtleriyle ilişkilenmesinin son derece tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. Bakın, bu açıdan sonuç almak mümkün değil. Obüslerle vuruyorlar, sağı solu vuruyorlar ama pratikte durum şudur: İlk önce, Amerika, Birleşmiş Milletler, NATO üzerinden belki bir askerî müdahalenin zeminini zorladı Türkiye ama bütün bunlarda yalnız kaldı, bütün bu kapılar şu an için kapanmış durumda. Şimdi, yanına Suudi Arabistan'ı almış, bu konu özellikle ilginç bir durum. Sanırım uçaklar ya geldi ya gelecek değil mi?" diye konuştu.

"SUUDİ ARABİSTAN ÇOK GÜZEL DOSTU TÜRKİYE'NİN, MAŞALLAHI VAR!"

HDP'li Hişyar Özsoy, "Uçaklar da geliyor. Suudi Arabistan çok güzel dostu Türkiye'nin, maşallahı var! Bu Suudi Arabistan meselesini her konuştuğumuz zaman Mısır'ı da konuşacağız, Rabia'yı konuşacağız, Müslüman Kardeşlerin katledilmesini konuşacağız, Suud'un verdiği desteği konuşacağız Sisi'ye ve bu Suud'la şimdi, orada Kürtler belli bir statü elde etmesin, artı, Suud ve Türkiye için vekâlet savaşı yürüten gruplar saha hâkimiyetini kaybetmesin diye tuhaf bir ittifak durumu söz konusu. Müslüman Kardeşler, Mısır'da, o meydanlarda ölen bütün insanlar şimdi gerçekten mezarlarında ters dönmüş durumdalar. Mursi de "Acaba Türkiye ne yapıyor?" diye derin derin düşünüyordur bu konuda. Şimdi, Türkiye ne yapmaya çalışıyor? Türkiye, Irak ve Suriye masasının dışına kendi yaptığı hatalar yüzünden itildi, bir jet krizi Suriye'yi Rusya'nın askerî müdahalesine tamamen açtı. Evet, doğrudur, şu an Rusya, Türkiye adına Suriye'de vekâlet savaşı yürüten bütün gruplara kan kusturuyor ve bunu yaparken açıkçası, sivil ayrımı da yapmıyor, onu da lanetliyoruz yaptığı sivil katliamlar yüzünden, bunu da lanetliyoruz, bunu açık şekilde söylüyoruz" dedi.

"CİZRE'DE ELİMİZDEKİ VERİLERE GÖRE YÜZLERCE SİVİL KATLEDİLMİŞ, EN AZINDAN BİR ÜZÜNTÜ İFADE EDİLMESİNİ BEKLİYORUZ"

HDP'li Hişyar Özsoy, "Yalnız, Sayın Bakanım, şunu da söyleyelim: Suriye'de ölen siviller için burada haklı bir şekilde durumu kınadınız, Cizre'de bizim elimizdeki verilere göre yüzlerce sivil katledilmiş, bu konuda da en azından bir üzüntü ifade edilmesini bekliyoruz. Durumu çok farklı görmüyoruz, elimizdeki veriler, tanıdığımız insanlar, fotoğraflar, bizim coğrafyamızda yüzlerce sivilin katledildiğini gösteriyor, bu konuda da aynı hassasiyeti biz bekliyoruz" diye konuştu.

PYD 'BİZ TÜRKİYE'YLE DOST OLMAK İSTİYORUZ' DİYORLAR

HDP'li Hişyar Özsoy, "Şimdi, kapatayım, zamanım çok az kaldı. Türkiye askerî gerilimi artırarak diplomatik alanda bir pozisyon bulmak, yeniden Irak ve Suriye masalarına dönmek istiyor. Biz diyoruz ki: Bakın, bu hem sıkıntılı, zahmetli hem de çok zor bir yol, işin kolayı var. Suriye'deki Kürtlerle ve aynı zamanda Türkiye'deki Kürtlerle dostane ilişkiler kuralım, Türkiye'deki çözüm sürecini yeniden başlatalım ve bu çerçevede… Suriye'deki Kürtlerle, "terörist" dediğiniz PYD'yle biz ilişkilerin yeniden başlaması, derinleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. HDP olarak Türkiye'nin Orta Doğu'da, Suriye'de, Irak'ta yeni bir pozisyon alabilmesinin en kolay, en güvenli, en kansız yolu Kürtlerle ilişkilerini yeniden düzenlemektir diyoruz. PYD, bütün saldırılara rağmen, sürekli olarak Türkiye tarafından terörize edilmesine rağmen, hâlâ aynı noktada: "Biz Türkiye'yle dost olmak istiyoruz, biz Türkiye'ye karşı düşmanlık yapmak istemiyoruz." diyorlar, bunu söylüyorlar, bunu kale almak, bunu ciddiye almak lazım. Malum, Türkiye'deki barış sürecinin askıya alınması da çok fazla Suriye'deki gelişmelerle iç içe bir durum, dolayısıyla iç tarafta, Cizre'de, Silopi'de, Sur'da tanklarla, toplarla bu meseleyi çözmek mümkün değil. Bugün gider yarın gelir, bahar geldiği zaman işler çok daha karışabilir, hepiniz bunun farkındasınız. Dolayısıyla bir an önce çok fazla geç olmadan, daha fazla kan dökülmeden, hem Türkiye'deki barış sürecine bir ivme kazandırmaya çalışalım bu baharla birlikte hem de Türkiye, Suriye'deki Kürtlerle ilişkilerini yapıcı, barışçıl bir şekilde yeniden düzenlesin. HDP olarak bu her iki durumda da, hem barış sürecinin yeniden ivme kazanması hem Suriye'deki Kürtler ile Türkiye'nin arasındaki ilişkilerin olumlu anlamda, pozitif anlamda düzenlenmesi için biz üzerimize düşen bütün rolü yerine getireceğimizi tekrar ifade ediyoruz" dedi.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık