Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
MHP Genel Başkan Yardımcısı Adan:
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adan:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adan:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "CHP'nin ne kadar HDP'lileştiğine şahit oluyoruz. CHP'nin içerisinde HDP'nin düşünceleriyle örtüşen ve CHP'yi oraya doğru sürüklemek isteyen, oraya oturtmak isteyen bir zihniyetin hakim olduğunu biliyoruz. Eğer bugün Mustafa Kemal Atatürk uyansa kurduğu CHP ile bugünkü CHP'yi mukayese ettiğinde eminim ki CHP'yi kapatır" dedi.

Adan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, dokunulmazlıkların bir an önce gündeme getirilmesi konusunda TBMM Başkanlığına başvuruda bulunduklarını belirtti.

Bugün Silopi'de, Cizre'de ve bazı bölgelerde en modern silahlarla güvenlik güçlerinin şehit edildiğini anımsatan Adan, şehitlerin hesabının mutlaka sorulacağını ve güvenlik güçlerinin sonuna kadar yanlarında olduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"TBMM'de, 7 Haziran'dan bugüne kadar özellikle 1 Kasım'dan bugüne kadar Silopi'de, Cizre'de, Sur'da askerimizi şehit eden silahtan daha tehlikeli, içimizi inciten konuşmalar yapılıyor. Orada dünyanın en modern silahlarıyla askerlerimizi şehit edenler ile oradaki terör örgütünü eşitleyerek, devleti 'katliam yapıyor' noktasında, TBMM'nin tutanaklarına geçirilerek, ileride Türkiye'yi başka platformlarda güç durumda bırakma gayretinde olan milletvekilleri var. Bu milletvekillerinin bir kısmının, oradaki terör örgütüyle görüşmeleri devam ediyor. Dolayısıyla savcılarımız bilgi sahibi. Adalet ve Kalkınma Partisi'ne dokunulduğu zaman hemen 5 savcı iddianameleri hazırlıyor. Ama Türk milletinin birliğine, şefkatine, kardeşliğine silah sıkan, terör örgütüyle aynı düşünceyi paylaşmanın ötesinde onlara silah, mühimmat her türlü desteği veren, TBMM'de her konuşmasıyla onları kahramanlaştıran, Türk Devleti'ni katliam noktasına çeken bu milletvekillerinin bir an önce fezlekelerinin hazırlanıp Meclis'e getirilmesi gerekir, dokunulmazlıkların kaldırılması gerekir."

CHP'nin de meseleyi sulandırdığını savunan Adan, "Bir tarafta yangın var, CHP Genel Başkanı'nı dinliyorum, 'Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım' diye bu dokunulmazlıklar gerçeği dururken, bunun üzerinden siyaset yapma düşüncesine katılmamız mümkün değildir. O mücadelenizi verin ama bugün Türk Devleti'ne bir başkaldırı var. Bu başkaldırıyı Meclis'te temsil edenler var. Bu ihanetle orada askerimizi, polisimizi şehit ederek, mücadelesini bir başkaldırıya dönüştürmüş olan, bugünkü terör örgütüyle birleşmiş olanların bir an önce dokunulmazlıklarının kaldırılması lazım" ifadesini kullandı.

"Adalet ve Kalkınma Partisi'nin de onurlu davranması lazım. Elinde imkan var. Bugün istesin, yarın dokunulmazlıklar komisyonlara gelir ve 2-3 gün içerisinde de Meclis'e gelir" değerlendirmesinde bulunan Adan, bu konuda tutarlı olunmasını ve milletin aldatılmaması gerektiğini bildirdi.

MHP'nin, AK Parti ve CHP'yi rahatsız eden bir parti olduğunu ifade eden Adan, "Türkiye'nin kuruluş iradesini savunan, savunduklarını çok açık bir şekilde ortaya koyan, düşüncelerini milletle paylaşmaktan onur duyan bir siyaset geleneğine sahiptir. MHP'nin Anayasa ile ilgili duyarlılıkları ortadadır. Dünden bugüne bizim Anayasa ile ilgili düşüncelerimizi bilmeyen yoktur" dedi.

- "CHP, şu anda HDP kıskacındadır"

Bunun da saptırılmak istendiğini ve yanlış algılar oluşturulmaya çalışıldığını savunan Adan, en başta CHP'nin, bu algının ön plana çıkması konusunda bir gayretin içinde bulunduğunu kaydetti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adan, şöyle devam etti:

"Ben TBMM'de, CHP sözcüleriyle, HDP yani bölücülerin siyasi uzantısının milletvekillerinin yaptığı konuşmaları karıştırıyorum bazen. CHP'nin ne kadar HDP'lileştiğine şahit oluyoruz. CHP'nin içerisinde HDP'nin düşünceleriyle örtüşen ve CHP'yi oraya doğru sürüklemek isteyen, oraya oturtmak isteyen bir zihniyetin hakim olduğunu biliyoruz. Eğer bugün Mustafa Kemal Atatürk uyansa kurduğu CHP ile bugünkü CHP'yi mukayese ettiğinde eminim ki CHP'yi kapatır. Silopi'de, Sur'da devletin yanında durmayan, terör örgütünün bu acımasız mücadelesinde zaman zaman terör örgütünü rahatlatacak düşünceleri ortaya koyma utancını CHP'ye yaşatanlar, MHP Genel Başkanı'nın ne dediğini anlamakta zorluk çekerler değil, anlayamazlar. MHP'nin, Anayasa'nın ilk 4 maddesine sadakatten ayrılması mümkün değil. Bunu bütün dünya biliyor. Ayrıca bizim başkanlık sistemine karşı olduğumuzu bütün dünya biliyor."

"Biz güçlendirilmiş bir parlamenter sistemden yanayız ve Anayasa'nın ilk 4 maddesiyle ilgili tartışmasız duruşumuz devam etmektedir" diyen Adan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu konuda oluşturulmak istenen algının neye tekamül ettiğini biliyoruz. Çünkü MHP'ye yönelik hem Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kendi içindeki dinamikleri, hem de CHP'nin içerisindeki bazı unsurların MHP ile uğraşmaktan başka hiçbir hedeflerinin olmadığını biliyoruz. Bunun sebebi şudur, MHP, Türk Devleti'nin kuruluş iradesine sahip bir siyasi partidir, Türkiye'nin çimentosudur. Varlığı her iki partiye de ayar vermektedir. Her ikisinin de kafasında MHP'yi baraj altına düşürmeden, kendi siyasal iktidarlarını ve kendi projelerini gerçekleştirmede sıkıntı çekeceklerini biliyoruz. Çünkü zaman zaman özerklik konusunda, eyalet konusunda, Anayasa'daki ilk 4 maddenin tartışmaya açılması konusunda müşterekleri biliyoruz. Bunların kini, düşmanlığı buradan gelmektedir."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in, MHP'ye yönelik ifadelerine katılmanın mümkün olmadığını belirten Adan, "Onun bilgisi ve düşünceleri, MHP'yi tahlil etmeye yetmez" karşılığını verdi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Adan, bugün denetimsiz 2,5-3 milyona yakın Suriyelinin Türkiye'de bulunduğunu hatırlatarak, MHP'nin bu konuda söylediklerinin haklılık kazandığını ifade etti.

Türkiye'nin dış politikada zor durumda olduğunu vurgulayan Adan, bu konuda radikal değişikliklerin yapılması gerektiğini kaydetti.

CHP Grup Başkanvekili Özel'in, MHP'ye ilişkin sözleri konusundaki değerlendirmesi sorulan Celal Adan, şu görüşlerini açıkladı:

"Ben, çok nezaketsiz ifadeler kullandığını görüyorum, yakışmayan ifadeler kullandığını görüyorum. CHP gibi Türkiye'nin en köklü partisine yakışmadığını ifade etmek istiyorum. CHP, şu anda HDP kıskacındadır. MHP'ye düşmanlığının da bu temel düşüncelerden kaynaklandığı inancındayım. MHP, kapalı kapılar ardında hiçbir görüşme yapmaz. Devlet Bahçeli, Türk siyasetinin yetiştirdiği en önemli devlet adamıdır, siyaset adamıdır. Onu kapalı kapılar arkasında şimdiye kadar bu yaşadığımız süreçte, kendi Genel Başkanlığı döneminde MHP'nin hiçbir görüşmesine şahitlik yapacak ve onu örnek verebilecek Türkiye'de hiç kimse yoktur."

Adan, "Türk milletinden güç alan, referansı Türk milliyetçiliği olan bir siyasi partinin gizlisi olmaz. Biz bu ülkeyi gizli sevmeyiz. Milletten gizli sevmeyiz. Kapalı kapılar arkasında olmayız. Bunu ancak HDP'ye teslim olmuş CHP'nin belli bir zihniyetinde aramakta fayda vardır. Dolayısıyla Grup Başkanvekilinin ifadelerini son derece seviyesiz ve doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Şu anda AK Parti ve CHP'nin, Türkiye ile ilgili ortaya koyduğu bazı tespitlerin zaman zaman örtüştüğünü ileri süren Adan, "Dolayısıyla her iki siyasi partinin önünde, onların çözmek mecburiyetinde olduğu bir hareket kalıyor. O da MHP. Düşmanlık buradan" iddiasında bulundu.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık