Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çocuklarına 'Mobil' Sınıflar Açılacak
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çocuklarına 'Mobil' Sınıflar Açılacak

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, 64. Hükümet Programı'ndaki 'mevsimlik tarım işçileri ile göçerlerin çocuklarının okullaşmasına yönelik tedbirlerin alınması' maddesi kapsamında bir dizi yenilik içeren uygulama hayata geçirileceğini açıkladı.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, 64. Hükümet Programı'ndaki "mevsimlik tarım işçileri ile göçerlerin çocuklarının okullaşmasına yönelik tedbirlerin alınması" maddesi kapsamında bir dizi yenilik içeren uygulama hayata geçirileceğini açıkladı.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Gençoğlu, mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının büyük bir bölümünün, tarımsal faaliyetler nedeniyle mart başından sezonun bittiği kasım ayına kadar eğitimlerine ara vermek zorunda kaldığını söyledi. Bu uzaklaşmanın öğrenciler ve öğretmenler açısından önemli sorunlara yol açtığına işaret eden Gençoğlu, bunun okula uyumda sıkıntı yaşama ve başarı düzeylerinde düşmeye neden olduğunu vurguladı.

Öğrencilerin eğitim hayatlarında ciddi sorunlara yol açan mevsimlik tarım işçiliği ile ilgili 64. Hükümet Programı 2016 yılı Eylem Planı'nda "Mevsimlik tarım işçileri ile göçer ve yarı göçerlerin çocuklarının okullaşmasına yönelik tedbirler alınacak" ifadesine yer verildiğini hatırlatan Gençoğlu, böylece konunun öneminin bir kez daha ortaya konulduğunu söyledi. Gençoğlu, geçen eğitim-öğretim yılında ilköğretimde 26 bin 43, lisede 5 bin 220 olmak üzere toplam 31 bin 263 öğrencinin mevsimlik işçilik nedeniyle başka bir bölgeye gittiğini bildirdi.

"Herkes için kaliteli temel eğitim" anlayışından hareketle mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yönelik çeşitli çalışmalar yürütüldüğüne dikkati çeken Gençoğlu, bu çalışmaları takip etmek üzere Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde bir komisyon oluşturulduğunu aktardı. Bu kapsamda, bu yıl içinde Ankara ve Şanlıurfa'da bir çalıştay ve iki toplantı gerçekleştirildiğini hatırlatan Gençoğlu, bu çalışmalara Bakanlığın üst düzey temsilcileri, milletvekilleri, ilgili bakanlıkların temsilcileri, sivil toplum örgütleri, mevsimlik tarım işçiliği yapan aileler ile mevsimlik işçi göçünün ve kabulünün en fazla yaşandığı illerden gelen temsilcilerin katıldığını söyledi.

Mevsimlik tarım işçiliği yapan ailelerin çocuklarından bir tanesinin bile eğitimin dışında kalmaması için çalıştıklarını bildiren Gençoğlu, bu kapsamda "Mevsimlik Tarım İşçileri İle Göçer ve Yarı Göçer Ailelerin Çocuklarının Eğitimi Erişimi" konulu genelgenin Bakan Nabi Avcı'nın imzasıyla illere gönderildiğini ifade etti.

Gençoğlu, genelge kapsamında mevsimlik tarım işçiliği yapan ailelerin çocuklarına yönelik yapılacak çalışmalar hakkında şunları söyledi:

"Bu çocuklarımız, öncelikle kendi bölgelerindeki yatılı bölge ortaokullarına yerleştirilecek. Yatılı öğrenci olarak yerleştirme imkanı bulunmayan ortaokul çağındakiler ile ilkokul çağındaki öğrenciler ise göç ettikleri yerlerde öğrenci taşıma uygulamasından yararlanabilecek. Aynı zamanda, bu öğrenciler taşındıkları okullara misafir öğrenci olarak kayıt ettirilecek ve öğretmenlerin bu öğrencilere verdikleri puanlar ile devam durumları, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerince e-okul sistemine girilecek. Öğrenci taşıma uygulaması kapsamına alınamayan öğrencilerimiz için ise açılacak mobil sınıflarda öğretmenler görevlendirilerek eğitim-öğretim hizmetleri sürdürülebilecek. Tüm bu çalışmalar sonucunda kayıtlı oldukları okullarına geri dönen öğrenciler için de ihtiyaç duyulması halinde telafi eğitimleri yapılabilecek."

Genel Müdür Gençoğlu, mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının eğitim-öğretim sürecinden kopmalarını engellemek ve yürütülen her türlü faaliyeti takip etmek amacıyla öncelikle göç alan veya göç veren il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde takip ekiplerinin kurulmasının kararlaştırıldığını anlattı. Takip ekiplerinin çocukların eğitime erişimleri konusunda bilinçlendirmek için aileleri ve çocuk işçiliği ile ilgili müeyyideler konusunda bilgilendirmek için de mevsimlik tarım işçisi çalıştıranları ziyaret etmelerinin beklendiğini dile getiren Gençoğlu, takip ekiplerine bu ziyaretlerinde kullanılmak üzere valilik ve kaymakamlıklarca araç temin edileceğini kaydetti.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık