Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Meclis Başkanı Kahraman-Başbakan Davutoğlu görüşmesi başladı (3)
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Meclis Başkanı Kahraman-Başbakan Davutoğlu görüşmesi başladı (3)

Anayasanın herkesin içine sinen, yüz yıl geçse bile kullanılabilecek bir metin olması gerektiğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, "Eğer geçmişte anayasa metinleri bu mantıkla yazılmış olsaydı şimdi biz bunu tartışmıyor olurduk çünkü kalıcı bir metin ortaya çıkardı ama maalesef bizim anayasalarımız hep tepki anayasaları şeklinde ortaya çıktı ve konjonktürel nitelikleriyle öne çıktı.

"DEVLET ADAMI CİDDİYETİNE YAKIŞMAYAN AÇIKLAMALARDA BULUNDULAR"

Anayasanın herkesin içine sinen, yüz yıl geçse bile kullanılabilecek bir metin olması gerektiğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, "Eğer geçmişte anayasa metinleri bu mantıkla yazılmış olsaydı şimdi biz bunu tartışmıyor olurduk çünkü kalıcı bir metin ortaya çıkardı ama maalesef bizim anayasalarımız hep tepki anayasaları şeklinde ortaya çıktı ve konjonktürel nitelikleriyle öne çıktı. Hiçbir ayrım gözetmeden bütün siyasi partilerden randevu talep ettik. Ancak bir siyasi partinin mensupları, eş başkanları bu randevu talebinin ruhuna uygun olmayacak şekilde gayriciddi ve samimi olmayan açıklamalarda bulundular. Samimi değillerdi çünkü gündem olarak ortaya konan meselenin dışına çekmeye çalıştılar. Ciddi değillerdi, halktan yetki almış bir devlet adamının, bir başbakanın talebi karşısında son derece istihzai ve devlet adamı ciddiyetine yakışmayan açıklamalarda bulundular. Bunun neticesinde de kendileriyle randevumu iptal etmek durumunda kaldım çünkü ben muhatabımda ciddiyet ve samimiyet ararım" dedi.

CHP VE MHP LİDERLERİ İLE YAPTIĞI GÖRÜŞME

Yeni anayasa çalışmaları ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşmenin üç temel konuda mutabakata vardıklarını söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Bu çerçevede de 'Anayasa Uzlaşma Komisyonunun aynı doku ve yapı içinde, esaslar çerçevesinde çalışmasına tekrar başlaması için iki lider olarak onayımızı vereceğimizi söyleyebiliriz' dedik. Bunda mutabık kaldık. İkincisi Meclisin daha etkin, daha süratli ama aynı zamanda denetime de daha açık, muhalefetin talebi çerçevesinde yürütülebilmesi için Meclis İçtüzüğünde de benzer bir reformun yapılması ve bu çerçevede daha önce oluşmuş komisyonun çalışmalarının devamı konusunda mutabık kaldık. Üçüncüsü de vize muafiyeti başta olmak üzere AB reformları ve genel olarak reformlar konusunda da işbirliği yapma ve zamanlı olması bakımından vize muafiyetinin bağlamındaki refomlarda iktidar ve muhalefetin birlikte süreci hızla işletmesi konusunda mutabık kaldık" diye konuştu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmeye de değinen Başbakan Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu ile mutabık kaldığımız konularda Bahçeli ile de mutabık kaldık. Bahçeli üç konuda olumlu kanaatini iletti. Bir siyasi partinin genel başkanı ve Başbakan olarak benim vazifem bu diyaloğu sağlamak, bu tartışma ve konuşma zeminini oluşturmak. Bu oluştu, netice de hasıl oldu" dedi.

"MUHALEFETLE ORTAK ZEMİN OLUŞTURDUK, ŞİMDİ ARTIK GÖREV MECLİSİN GÖREVİDİR"

Başbakan Davutoğlu, "Anayasa ve İçtüzük bundan sonra Meclis içinde yürütülmesi gereken süreçlerdir. Yani yürütme olarak biz görevimizi yapıp, muhalefetle ortak zemin oluşturduk, şimdi artık görev Meclisin görevidir. Bu çerçevede de bundan sonra atılacak adımlar bağlamında arkadaşlarımla Sayın TBMM Başkanımızı ziyaret ettim. Kendisiyle yaptığım görüşmede iki değerli siyasi liderle mutabık kaldığımız hususları aktardım. Ancak bundan sonra bu sürecin işlemesi için Meclis mekanizmalarının çalışması gerekir. Gerek Anayasa Uzlaşma Komisyonu gerekse İçtüzük ile ilgili komisyonun oluşması için değerli Başkanımızın devreye girmesi ve bütün partilere bu konuda çağrı yapmasının uygun olacağı kanaatimi kendilerine arz ettim. Biz bu anlamda görevimizi belli bir aşamaya getirdik. Şimdi Sayın Meclis Başkanımız hangi yöntemle, nasıl yapacağı tamamen kendi takdirleridir, partiler arasında oluşan mutabakatı hayata geçirmek üzere gerekli adımları herhalde atacaktır, değerlendirecektir" dedi.

"MEŞRUİYET ÇİZGİSİNDEN AYRILMAYALIM"

Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'nin etrafında bir ateş çemberi var. Ülkeler ciddi sarsıntılar geçirdi. Böyle bir dönemde Türkiye'nin en büyük gücü demokrasisi, insan hak ve özgürlüklerine dayalı siyasi sistemi. Böylesi bir kritik süreçte Türkiye'nin en büyük makamı, nihai kertede sığınacağımız, İstiklal Harbi'nde sığındığımız makam neresiyse orasıdır. O da TBMM çatısının altıdır. Bütün siyasi partilere ne konuşacaklarsa Meclis çatısı altında nezaket ve karşılıklı saygı içinde konuşmalı. Bu çatı altında her şey söylensin ama bu çatı dışına çıkıldığında meşruiyet çizgisinden ayrılmayalım. Yeni anayasa kutuplaşma değil, birleşme vesilesi olarak görülmesini istiyorum. Teröre karşı da omuz omuza, birlik içinde durmalıyız" diye konuştu.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık