Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Maliye Bakanı Ağbal: (2)
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Maliye Bakanı Ağbal: (2)

Maliye Bakanı Ağbal: (2)

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kamuya alınmasına yönelik düzenlemenin, kamuya beklenenin dışında özel bir maliyet getirmesini öngörmediklerini bildirdi.

Ağbal, NTV canlı yayınında taşeron işçilerin kamu personeli kapsamına alınmasına yönelik çalışmaya ilişkin bilgiler verdi. Ağbal, taşeron işçilerin kamuda "özel statülü personel" olarak istihdam edilirken, mevcut bulundukları yerde ve aynı işte çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Geçiş sürecinde yapılacak sınava ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ağbal, kurumların kendi bünyelerinde yazılı veya sözlü sınav yapabileceğini ya da yaptırabileceğini, her kuruma kendi özelliğine göre sınav sistemi getireceklerini söyledi.

Kurumların ihtiyaç duydukları kadro sayısı ve düzenlemeden yararlanabilecek kişilerin başvurularını Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına ileteceğini anlatan Ağbal, iki kurumun ihtiyaca göre ihdas edilecek kadro sayısını belirleyeceğini bildirdi. Ağbal, daha sonra kadro sayısı ve isim vizesi yapılacağını, sonra da sınav sürecinin gerçekleştirileceğini kaydetti. Ağbal, "Bu personeli kamuya alıyoruz. Bir taraftan ihtiyaçlarımızı gidereceğiz, bir taraftan norm pozisyon sayılarını belirleyeceğiz. Sonuçta bir kamu kaynağı kullanıyoruz, bir hizmet yürütüyoruz. Burada personelin ihtiyaç dahilinde olması son derece önemli. Bir kamu kurumu mevcut çalışan sayısı kadar talepte bulunduğunda yapılan analizlere göre zaten bu kadar bir ihtiyaç elzem ve zorunluysa onu vereceğiz" diye konuştu.

- Belediyelerdeki taşeron işçilerin durumu

Ağbal, belediye ya da belediyenin bağlı kuruluşunda asıl işveren yanında çalışanların kapsama alınacağını, belediye şirketlerinin ise kapsamda olmayacağını söyledi.

Belediye şirketlerinde çalışanların taşeron işçisi statüsü taşımadığına işaret eden Ağbal, "Taşeron firma yanında çalışan kişileri belediye şirketlerinde çalışanlarla aynı noktaya getiriyoruz. Onları da mevcut veya kurulacak şirketlerin bünyesine alacağız. Dolayısıyla halihazırda bir belediye şirketinde çalışıyorsa kişi, zaten bugün var olmak istenen nokta sağlanmış durumda. Bu durum belediye iktisadi teşebbüsleri için de geçerli" dedi.

Ağbal, düzenlemenin esasına ilişkin, "Burada arzuladığımız halihazırda kamuda çalışmayan kişilerin kamuya alınması" değerlendirmesinde bulundu.

Tayin ve görevde yükselme konusundaki koşulların sorulması üzerine Ağbal, "Sözleşmeli personel pozisyonunda istihdam edeceğiz. Zaman zaman kadro kavramını kullanıyoruz ama bunu genel olarak bütün kamuda istihdam edilen personel manasında anlamak lazım. Bu arkadaşlarımız sözleşmeli personel pozisyonunda istihdam edilecekler. Bu kişiler emekli oluncaya kadar da bu pozisyonlarda çalışmaya devam edecekler" diye konuştu.

Ağbal, taşeron işçilerin geçmişte kamu işçisi olduğu iddiasıyla açtığı davalar olduğuna işaret ederek, "Bu kişilere diyoruz ki müracaat etmeniz halinde kamu personeli olarak istihdam edileceksiniz. Yeni bir statüye atanıyorsanız o zaman geçmişten gelen herhangi bir davanız varsa o davanın bitmesi lazım ki yeni bir sayfayı birlikte açabilelim. Yepyeni bir sayfanın açılması bu şekilde sağlanmış olacak" ifadelerini kullandı.

- Geçici işçiler

Geçici işçilere yönelik bir düzenlemenin olup olmadığının sorulması üzerine Ağbal, kamuda 6 aydan az süreli işlerde çalışan geçici işçiler ve personel bulunduğunu söyledi. Bunların halihazırda kamunun personeli olduğuna işaret eden Ağbal, bu kişilerin kamu personelinin sahip olduğu mali ve sosyal haklara sahip olduklarını dile getirdi. Ağbal, "Dolayısıyla bu kişiler taşeron firma yanında çalışan kişilerin geçmek istedikleri bir statüde halihazırda bulunuyorlar. Burada yaptığımız düzenleme kamuda çalışmayan, taşeron firma yanında çalışan kişileri kamu personeli haline getirmek sözleşmeli statüde. Dolayısıyla bugün geçici işçi veya geçici personel statüsünde istihdam edilenler bu arkadaşlarımıza kıyasla zaten olumlu statüleri olan, mali ve sosyal hakları belirli kamu personeli statüsünde kimseler. O konuyla ilgili bu yasal çalışmada bir düzenlememiz yok" dedi.

Ağbal, düzenlemenin kamuya maliyetine yönelik soruya, "Kamuya beklenenin dışında özel bir maliyet getirmesini beklemiyoruz. Getirdiğimiz sistem yeni bir statü. Bu statünün mali ve sosyal haklarını kanunda belirliyoruz. Bu arkadaşlarımız mevcut almakta oldukları aylıklarla kamuya geçiyorlar" yanıtını verdi.

Konuya ilişkin bir yasal düzenleme yapacaklarını ifade eden Ağbal, hem yeni sözleşmeli personel statüsünün çerçevesini, kapsamını, mali ve sosyal haklarını belirleyeceklerini, hem de yeni belirlenen statüye taşeron firmalarda çalışan elemanların hangi koşullarda geçeceğini düzenleyeceklerini söyledi.

Ağbal, kamuda yeni bir dönemi başlatacaklarını dile getirerek, bundan sonra artık hizmet alımı yolu ile değil yeni ihdas edecekleri sözleşmeli personel statüsünde bu ihtiyacı gidereceklerini bildirdi. Ağbal, "İleride bir kamu kurumu aynı temizlik ve güvenlik işine daha fazla ihtiyacı olduğunda artık ihale yoluyla hizmet alımı yapmasın, ihtiyacını bu sözleşmeli personel pozisyonundan karşılasın. Çalışanlarımız da doğrudan doğruya kamu idarelerine müracaat ederek bu sözleşmeli statü için belirlenen koşullara uygunsa orada bu kamu hizmetini sunma imkanına kavuşsun" diye konuştu.

Yasal düzenlemeyi 1-2 hafta içerisinde tamamlayabileceklerini anlatan Ağbal, farklı kamu idareleri ile görüş alışverişinde bulunduklarını, geçiş sürecinde kurumların ne kadarlık süreye ihtiyaçlarının olduğunu tespit etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Ağbal, kamu idarelerine başvuruları incelemeleri için makul bir süre verilmesinin gerektiğine dikkati çekerek, kanun çıktıktan sonra 1 aylık süre içinde hak sahiplerinin müracaat etmesinin doğal olduğunu bildirdi.

Daha sonra 3 aylık bir süreçte kamu kurumlarının bu müracaatları hem yasaya hem de Bakanlar Kurulu kararına göre incelemesi gerektiğinin altını çizen Ağbal, sonra merkezi kuruluşların, Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının incelemesinin olacağını söyledi.

Artık sürecin başladığını vurgulayan Ağbal, söz konusu çalışanların kamuda istihdam edilene kadar taşeron firma yanında çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti.

(Bitti)Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık