Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Kuşadası Kaymakamlığı'ndan Afet Bölgesi Açıklaması
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Kuşadası Kaymakamlığı'ndan Afet Bölgesi Açıklaması

Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Kuşadası sanayi sitesi karşısı çevre yolu üzerninde 13 ay önce meydana gelen toprak kayması sonrası yaşanan gelişmelerle ilgili açıklama yaptı.

Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Kuşadası sanayi sitesi karşısı çevre yolu üzerninde 13 ay önce meydana gelen toprak kayması sonrası yaşanan gelişmelerle ilgili açıklama yaptı.

Toprak kayması mağdurlarının belediyelere yaptıkları ziyaretlerde sonuç alınamaması ve Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini duyurması üzerine yazılı bir açıklama yapan Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, sorunun belediyeler tarafından çözümlenmesi gerektiğini ve belediyelerin yetki alanına girdiğini belirterek, bu bölgenin hem yasal olarak hem de teknik bilgiler ışığında afet bölgesi ilan edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy'un yazılı açıklamasının tamamı şöyle: " Kuşadası İlçesi Kadınlar Denizi Mahallesindeki Mücella Emgin Sitesi, Özgün Sitesi ve Dergah Sitesinin bulunduğu alanda 2014 yılı Kasım ayında zemin hareketleri meydana gelmiştir. Olayın mağdurları, 8 Aralık 2015 tarihinde, geçen bir yılı aşkın sürede Büyükşehir ve İlçe Belediyesi tarafından kendilerine gerekli ilginin gösterilmediği yönünde basın açıklaması yapmışlardır. Bu açıklamalara karşı Büyükşehir Belediyesi temsilcileri tarafından verilen cevaplara ilişkin olarak bölge basınında "Kuşadası Kaymakamlığınca bölgenin afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerektiği" yönünde ifadeler yer almıştır. Belirtilen nedenle konu ile ilgili olarak saygıdeğer kamuoyumuza açıklama yapılması gereği doğmuş ve olayın gelişimine ilişkin bilgiler aşağıya çıkarılmıştır: 1- Kuşadası Kadınlar Denizi Mahallesinde 2014 Kasım ayında gözlenen zemin hareketi, yörede yaşayan halkımızın can güvenliğinin sağlanması amacıyla Kaymakamlığımızca gereği yapılmak üzere görevli birimlere (Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi) anında intikal ettirilmiştir. Ayrıca konunun teknik tespitinin yapılması ve alınacak önlemler konusunda görevli belediyelere gerekli yardımın yapılması için ilgili birimlere (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ) incelettirilmiştir. Yapılan teknik tespitlerde bu zemin hareketinin bir doğal afet olmayıp bölgede yapılan imar uygulamalarından kaynaklandığı ve can güvenliği bakımından tehdit altındaki konutların boşaltılması gerektiği bildirilmiştir. 2- Konu ile ilgili olarak Kaymakamlığımızca Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve Kuşadası Belediye Başkanlığına yapılan bildirimler üzerine Kuşadası Belediyesince gerekli tahliye işlemi, mağdurların desteklenmesi, zemin etütleri ve zemin güçlendirilmesine yönelik proje hazırlanması işlemleri ikmal edilmiş ve gelinen noktada bölge zemininin güçlendirilmesi yönünde mevcut 3 alternatif projeden birinin ivedilikle uygulanması gereği ortaya çıkmıştır. 3- Kuşadası Belediyesi zemin güçlendirme projesi ile ilgili olarak Afet ve Acil Durum yönetiminden maddi destek talebinde bulunmuş ve bu talep ilgili makamlara intikal ettirilmiştir. 4- Yapılan teknik ve idari tespitlerin sonuçlarına göre; konu tümüyle imar uygulamaları kapsamında ve yerel yönetimlerin (Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesinin ) sorumluluğundadır. Açıklamalarda yer aldığı şekilde bölgenin Kaymakamlığımızca afet bölgesi olarak ilan edilmesi yasal olarak ve teknik raporlar itibariyle mümkün değildir. 5- Kaymakamlığımız, bu mahalde yaşayan yurttaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması ve mağduriyetlerinin giderilmesi açısından konuyu sürekli olarak takip etmekte ve gerekli inisiyatifi kullanmakta olup, sorunun mağdur vatandaşlarımızın lehine en kısa zamanda çözüme kavuşturulmasına çalışmaktadır. Değerli Kamu oyumuzun bilgisine saygı ile sunulur "


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık