Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Küresel Para Haftası başladı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Küresel Para Haftası başladı

Küresel Para Haftası başladı

Küresel Para Haftası (Global Money Week), Türkiye'de Borsa İstanbul'un ev sahipliğinde gerçekleştirilen gong töreni ile başladı.

Borsa İstanbul açıklamasına göre, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) iş birliğinde, Borsa İstanbul ev sahipliğinde düzenlenen gong töreni Küresel Para Haftası'nda gençlere, onların hayallerine ve finansal geleceklerine sembolik destek olarak ifade edildi.

Küresel Para Haftası Açılışı Gong Töreni'ne, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Zafer, SPK Kurumsal İletişim Daire Başkanı Emre Önyurt ve FODER Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Denizmen'in yanı sıra yaşları 9-25 olan çocuk ve gençler de katıldı.

Küresel Para Haftası'nda, FODER çatısı altında SPK'nın da destek verdiği ve birlikte yürütecekleri etkinlikler gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, tasarruf bilincini oluşturacak projeler yürütülecek, üyelerin dahil olacağı etkinlikler gerçekleştirilecek. Hafta boyunca ülke genelinde birçok ilköğretim okulu, lise ve üniversitede FODER tarafından finansal okuryazarlık eğitimleri verilecek. Eğitimlerle çok sayıda çocuk ve gence ulaşılması hedefleniyor.


- "Tasarruf oranının yükselmesi büyük önem arz ediyor"


Törenin ardından bir konuşma yapan Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Zafer, tasarrufların artırılması, bilinçli ve en verimli şekilde değerlendirilmemesinin Türkiye'nin en önemli ekonomik meselelerinin başında geldiğini belirtti.

Zafer, şunları kaydetti:

"Türkiye'de toplum 2014 yılında Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) yüzde 13'ü oranında tasarruf etti, GSYH'nin yüzde 19'unu ise yatırımlara yönlendirdi. Aradaki farkı yurt dışı kaynaklardan karşılamak zorunda kalan bir ülke olduğumuz, bu en basit istatistikte açıkça görülüyor. Türkiye'de tasarruf oranının yükselmesi ve söz konusu tasarrufların Türkiye sermaye piyasalarında değerlendirilmesi bu sebeple büyük önem arz ediyor.

Borsa İstanbul'un diğer paydaşları ile beraber sermaye piyasasını derinleştirmek ve İstanbul'u dünyanın sayılı finans merkezlerinden biri yapmak için çalışmalarımıza var gücümüzle devam ediyoruz. Finansal okur-yazarlığın geliştirilmesi, tasarruf ve yatırım bilincinin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor. Tasarruf konusu bireylerin belirli bir gelir seviyesine ulaştığında gündemine alacağı bir konu olmaktan çıkmalıdır. Borsa İstanbul olarak, sosyal sorumluluk anlayışımız çerçevesinde gerek konferanslar ve kampanyalar gerekse de eğitimlerimiz ile bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz."


- "Türkiye'nin geleceğini gençlerin finansal okuryazarlığı belirleyecek"


FODER Yönetim Kurulu Başkanı Denizmen de finansal okuryazarlığı, sürdürülebilir kalkınma ve büyümenin temel parametresi olarak gördüklerini dile getirdi.

Denizmen, şu ifadeleri kullandı:

"Gençler ve çocuklar ise bu parametrenin en önemli yapı taşları. Küçük yaşta oluşacak tasarruf bilinci, hem gençlerimizin hem de ülkemizin geleceği için atılmış verimli bir tohum. FODER üyeleri, bu sorumluluğun son derece farkında. Akıllı tasarruf etmeyi bilen yeni nesiller, akıllı ekonominin olmazsa olmaz koşulu. Tüm FODER bileşenleri olarak bizler, gençlerimize ve çocuklarımıza bu bilinci kazandırmak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye hazırız.

Küresel Para Haftası boyunca pek çok etkinlik ve eğitimle çocuklarımıza ve gençlerimize ulaşacağız. Türkiye'nin ekonomik geleceğini genç nesillerin finansal okuryazarlığı belirleyecek."

SPK Kurumsal İletişim Daire Başkanı Önyurt, finansal eğitim kavramının, küresel finansal kriz sonrasında daha da önemli hale gelmeye başladığını belirtti.

Finansal konulardaki bilgi yetersizliğinin, önce bireylerin sonra da ülkelerin ekonomik istikrarını tehdit ettiğini vurgulayan Önyurt, şu görüşleri de paylaştı:

"Finansal eğitim denildiğinde, küçük yaşlardan itibaren düzenli tasarruf yapma alışkanlığının kazandırılması ve bireylerin hem gelirlerini hem de bu gelirlerinden artırıp tasarruf ettikleri birikimlerini planlı ve bilinçli kullanma tecrübesinin kazandırılması konularının ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Sermaye piyasalarımız ve ülke kalkınması için kritik öneme sahip bilinçli yatırımların temelini, bilinçli yapılan tasarruflar oluşturmaktadır. O nedenle bu seneki Küresel Para Haftası'nın teması olan 'Akıllı Tasarruf'u oldukça anlamlı buluyorum.

Tüm halkımızın finansal konulardaki bilinç düzeyini artırmayı amaçlayan finansal eğitim web sitesinin lansmanı, önümüzdeki günlerde yapılacak. Bu sistem üzerinden vatandaşlarımız tarafsız ve doğru bilgiye hiçbir kısıtlama olmadan ulaşabilecekler. Yatırım araçları, bireysel emeklilik ve faizsiz bankacılık gibi birçok konuda geniş bir yelpazede sunulan eğitimler neticesinde, ülkemizdeki finansal eğitim seviyesinin farklı bir noktaya gelmesini hedefliyoruz."Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık