Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz Hükümetin Eylem Planı'nı Değerlendirdi
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz Hükümetin Eylem Planı'nı Değerlendirdi

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz Hükümetin Eylem Planı'nı değerlendirerek '2016 yılı bakımından hem de önümüzdeki yıllar bakımından Türkiye'de ekonominin iş dünyasının istediği yönde gelişeceği konusunda bize bir gösterge oldu' dedi.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz Hükümetin Eylem Planı'nı değerlendirerek "2016 yılı bakımından hem de önümüzdeki yıllar bakımından Türkiye'de ekonominin iş dünyasının istediği yönde gelişeceği konusunda bize bir gösterge oldu" dedi.

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan Eylem Planı'nı değerlendirdi. Hazırlanan Eylem Planı'nın önümüzdeki süreçte yapılacaklar bakımından ekonominin ağırlık kazanacağının görüşünü sunduğunu belirten Hiçyılmaz, "Sayın başbakanın dün hazırlamış olduğu eylem planı gerçekten Türkiye'de bundan sonraki süreçte yapılacaklar bakımından ekonominin ağırlık kazanacağı görüşünü sundu. Gerçekten yapılmış olan açıklamalar baktığımızda ekonomik olarak faaliyetlerin bundan sonraki süreçte daha tatmin edici olacağını gösteriyor. Nitekim öğrencilere, gençlere, esnafa, tüccara, emekliye verileceği söylenen bu imkanlar Türkiye ekonomisini bir noktadan aşka bir noktaya getirecek mahiyettedir. Çünkü bu destekler verildiği sürece ekonomide bir canlanma söz konusu olacak ve bu canlanma neticesinde de piyasalar biraz rahatlamış olacaktır.2015 yılı seçimlerin yapıldığı bir yıl olması nedeniyle iş dünyası bakımından çok da olumlu geçmedi. Her ne kadar ikinci çeyrekte 3.4, üçüncü çeyrekte de yüzde 4 kadar büyüme söz konusu olmuş ve dokuz aylık periyoda baktığımızda geçen yılla karşılaştırıldığında yüzde 3.4'lük bir büyüme söz konusu olmuşsa da piyasalar bakımından rahat bir yıl geçirdiğimizi söyleyemeyiz. Çünkü hem dünyadaki ve komşularımızdaki gelişmeler hem de 2015 yılı içerisinde yaşamış olduğumuz iki seçim bize iş dünyası bakımından olumlu yansımadı. Ancak 64. Hükümetin açıklamış olduğu bu tedbirler hem 2016 yılı bakımından hem de önümüzdeki yıllar bakımından Türkiye'de ekonominin iş dünyasının istediği yönde gelişeceği konusunda bize bir gösterge oldu. Ümit ediyorum bundan sonraki yıllarda özellikle dört yıllık seçimsiz bir dönemde ekonomik faaliyetlerin ön planda olduğu daha çok ekonominin konuşulduğu ve gelişmelerin bu yönde olduğu yıllar yaşarız" dedi.

Asgari ücretin bin 300 TL olmasında sakınca olmadığını ancak istihdam üzerindeki maliyetlerin iş dünyasına yıkılmasından endişe ettiklerini ifade ederek, "Asgari ücretin bin 300 TL olması AK Parti tarafından seçimlerden önce söylenmişti. Asgari ücret için bin 400, bin 500 TL diyen partiler oldu. Ak Parti asgari ücreti bin 300 TL'ye çıkaracak. Nitekim sayın başbakan yapmış olduğu açıklamada asgari ücretin bin 300 TL'ye çıkacağı hususunu ilk yüz günlük program içerisine aldıklarını söyledi. Asgari ücretin bin 300 TL'ye çıkmasında bir sakınca yoktur. Bin 300 TL'ye çıkarken istihdam üzerindeki maliyetlerin iş dünyasına yıkılmasından endişe ediyoruz. Eğer asgari ücretin bin 300 TL'ye çıkarken oluşturduğu maliyetler tamamen iş dünyasına yıkılacak olursa iş dünyası bunun altından kalkamaz. Tabi yerindeyse biz bunun altında eziliriz. Endişe duyduğum konu işten çıkarmalar olabilir, sigortasız kayıtsız işçi çalıştırmalar söz konusu olabilir, bu maliyetlerin yükselmesiyle rekabet edemez noktaya geliriz ve mallarımızı satamaz duruma geliriz. Dolayısıyla iş dünyasına bu yükün yıkılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bir paylaşım olacaksa hükümet bunu adaletli bir şekilde paylaştırabilir. Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre de bu paylaşımın yapılacağı noktasında sinyaller alıyoruz. İnşallah bu paylaşım yapılır ve çalışanlarda rahat bir ortam içerisinde kendi hayatlarını devam ettirmek bakımından refah düzeylerini yükseltmiş olurlar" ifadelerini kullandı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık