08 Haziran 2016 Çarşamba 14:36
Kömür Kongresi sonuç bildirgesi: Kömür üretiminin önündeki engeller kaldırılmalı
ZONGULDAK'ta, 4-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen, 'Türkiye 20'nci Kömür Kongresi'nin sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, dünya çelik üretiminin yüzde 70'inin, dünya elektrik üretiminin yüzde 40'ının kömüre bağlı olduğuna vurgu yapılarak kömür üretimine önem verilmesi ve üretimin önündeki engellerin kaldırılması gerektiği kaydedildi.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi'nce düzenlenen, 'Kömür Madenciliğinin Bilim ve Teknolojisi ', 'Kömür Madenciliğinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği' ve 'Kömür Madenciliği Politikaları ve Sosyal Sorunlar' ana temalı kongrenin sonuç bildirgesi açıklandı. Kongrede 35 bildiri sunulduğu ifade edilen bildiride kömür üretimi ve teknolojisinde yaşanan gelişmeler, sektörde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği belirtildi. Fosil enerji kaynağı olan kömürün dünyada vazgeçilmez bir enerji kaynağı olduğuna işaret edilen bildirgede şöyle denildi:

"Kongremizde, başta taşkömürü ve linyit olmak üzere ülkemizin katı fosil enerji yakıtlarının üretimi, hazırlanması, enerji ve sanayide kullanımına ilişkin her türlü soruna bilimsel yaklaşım ve tartışmalarla çözüm aranmıştır. Son yıllarda dünyanın içinde bulunduğu enerji darboğazı göz önüne alındığında kömür madenciliğinin ülkemiz için öneminin stratejik olduğu bu etkinlik aracılığıyla bir kez daha vurgulanmıştır. Çelik üretimi günümüzde de ülke ekonomileri için çok büyük önem taşımaktadır. Dünya çelik üretiminin yüzde 70'inin, dünya elektrik üretiminin yüzde 40'ının kömüre bağlılığı göz önüne alınırsa ülkemizde kömür üretimine ve özellikle taşkömürü üretimine önem verilmeli ve üretimin önündeki yapısal engeller kaldırılmalıdır."

ÜRETİMDEKİ GERİLEME SOSYAL SORUNLAR ORTAYA ÇIKARIR

Türkiye Taşkömürü Kurumu ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'nun zarar ettiği gerekçesiyle devlet tarafından gözden çıkarıldığı açıklanan bildirgede şu ifadelere yer verildi:

"Kömürün gelecekteki önemi düşünüldüğünde, yapılması gereken, özellikle teknolojik ve üretime yönelik yatırımlar konusunda bu kuruluşların desteklenmesidir. Üst politika belgelerinde Zonguldak Havzasındaki kömürlere ilişkin somut bir gelecek öngörüsü bulunmamaktadır. 10'uncu kalkınma planında ve orta vadeli programda yerli linyit kaynaklarına ilişkin somut hedefler konulurken, yerli taşkömürlerine yer verilmemektedir. Dolayısıyla Zonguldak Havzasındaki kömür üretimlerinin önümüzdeki yıllarda hızla gerilemesi muhtemel görünmektedir. Üretimdeki bu gerileme, havza kömür madenciliğinde çalışmakta olan binlerce kişinin doğrudan ve havzanın ekonomisini ise dolaylı olarak olumsuz etkileyecektir. Bunların sonucunda ise çeşitli sosyal sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır."

Taşkömürü ithalatına 4 milyar dolardan fazla kaynak aktarıldığı belirtilen bildiride, yerli üretimin öneminin kavranmaması nedeniyle TTK'da üretime yönelik istihdamın önünün açılmadığından da söz edildi.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.