Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Koç Holding'in 2015 yılı net karı 3,6 milyar lira
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Koç Holding'in 2015 yılı net karı 3,6 milyar lira

Koç Holding'in 2015 yılı net karı 3,6 milyar lira

Koç Holding'in 2015 yılı konsolide cirosu 69,5 milyar lira, ana ortaklık payı net dönem karı ise 3,6 milyar lira olarak gerçekleşti.

Koç Holding yaptığı yazılı açıklama ile 2015 yılı finansal sonuçlarını paylaştı. Buna göre şirketin konsolide cirosu 69,5 milyar lira, ana ortaklık payı net dönem karı ise bir önceki yıla oranla yüzde 32 artışla 3,6 milyar lira olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, 2015 yılının tüm zorluklara ve belirsizliklere rağmen güçlü performans sergiledikleri bir yıl olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2016 yılına başlarken, Yönetim Kurulu Başkanımız merhum Mustafa V. Koç'un aramızdan zamansız ve erken ayrılışının tarifsiz üzüntüsünü yaşıyoruz. Vizyonu, hayırseverliği, liderliği ve en önemlisi insani değerleri ile silinmeyecek izler bırakan merhum Mustafa V. Koç, ülkemizin geleceğine yürekten inandı. Küresel bakış açısı, liderliği, kararlılığı, değerleri ve iş etiği ile ilham kaynağı oldu.

İş dünyasındaki etkisi ülkemizle sınırlı olmayan merhum Mustafa V. Koç uluslararası platformlarda da vizyonu ve görüşleriyle son derece etkili bir liderdi. Aramızdan zamansız ve erken ayrılışının tarifsiz üzüntüsünü yaşıyoruz.

Bizlere bıraktığı vizyon ve değerlere sahip çıkarak, bize emanet edilen bayrağı daha da ileriye taşımak en büyük hedefimizdir. Bu amaçla Koç Topluluğu olarak gerek ekonomik gerekse sosyal alanlarda yeni başarı hikayeleri yazarak topluluğumuzu uluslararası arenada arzu ettiği seviyeye çıkarmak için var gücümüzle çalışacağız. Kendisini tekrar sevgi ve saygıyla anıyorum."- 2015 yılında toplam çalışan sayımız 91 bini aştıDünyada yaşanan siyasi ve ekonomik değişimler karşısında, iş dünyasının da bu gelişmeleri ve küresel eğilimleri dikkate alarak, sürekli kendini yenilediğini ifade eden Levent Çakıroğlu, Koç Topluluğu olarak, dünyanın değişen koşullarında riskler kadar fırsatları da görerek, zorluklar karşısında azmederek, cesaret göstererek ve sürekli öğrenerek, kendilerini yenilediklerini vurguladı.

Koç Topluluğu için 2015 yılının tüm zorluklara ve belirsizliklere rağmen güçlü performans sergilenen bir yıl olduğuna dikkati çeken Çakıroğlu, "İstikrarlı büyümemiz, finansal sonuçlarımıza da yansıdı. Yatırımlarımıza 2015'te de hız kesmeden devam ettik. Son 4 yılda toplam kombine yatırımlarımız 12 milyar dolara ulaştı. Yatırımlarımız ve artan üretimimizle, ülkemizde ekonominin itici gücü olmayı sürdürdük. 2015 yılında toplam çalışan sayımız 91 bini aştı" dedi.

2015 yılında topluluk olarak büyük ölçekli ihracat projeleri geliştirerek ve yeni pazarlara girerek, küresel konumlarını güçlendirdiklerine işaret eden Çakıroğlu, şu bilgileri verdi:

"Toplam kombine ihracatımız, Türkiye'nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 9'unu teşkil ediyor. Nitekim, şirketlerimiz de ihracat şampiyonluklarını devam ettirdiler. Hem şirketlerimizin hem de ülkemizin sürdürülebilir rekabetçiliği açısından en çok önem verdiğimiz konulardan biri teknoloji gücümüz. Teknoloji yatırımlarımızla, daha üstün nitelikli ürünler ve hizmetler geliştirmeyi ve iş yapış biçimlerimizi yenilemeyi sürdürdük.

Bu yıl da, Ar-Ge ve inovasyon alanındaki liderliğimizi güçlendirdik. Şirketlerimiz, patent portföyümüz, Ar-Ge merkezlerimiz ve yatırımlarımızla ilgili birçok ödül alarak, bizleri gururlandırdılar. Koç Topluluğu olarak önümüzdeki dönemde de küresel vizyonumuz çerçevesinde uluslararası faaliyetlerimizi güçlendirmeye, yeni teknolojiler ve iş modelleri ile hep bir adım önde olmaya, üstün nitelikli ürünler ve hizmetlerle tüketiciler için değer yaratmaya ve pazar liderliklerimizi perçinlemeye devam edeceğiz."-"Tayland'daki fabrika 2016 yılında tam kapasite faaliyete geçmiş olacak"2015 yılında Koç Topluluğu şirketlerinin kendi alanlarında öne çıkan başarılar kaydettiklerini söyleyen Levent Çakıroğlu, büyük ölçekli yatırımları ve bazı önemli gelişmeleri şu şekilde aktardı:

"3 milyar dolar yatırımla hayata geçen Tüpraş'ın Fuel Oil Dönüşüm Projesi geçtiğimiz yıl tüm üniteleriyle devreye girdi. Böylelikle şirketimiz, rekabetçiliğini artırarak, küresel rafineri marjlarındaki dalgalanmalara daha dirençli bir oyuncu haline geldi. Beklediğimiz şekilde, bu proje hem Tüpraş'ın finansal göstergelerine hem de Türkiye ekonomisine olumlu katkıda bulundu.

2015'te Tofaş'ın yeni kompakt sedan modeli Egea'nın üretimine başlanması ile Tofaş Ar-Ge alanında dünya çapında bir oyuncu olduğunu yeniden kanıtladı. 1 milyar dolar yatırımla gerçekleştirilen Egea ailesi, ülke ihracatını arttıracak, yurt içi pazardaki yerli-ithal dengesine olumlu katkı yaparak Türkiye ekonomisi için büyük kazanımlar sağlayacak.

Ford Otosan, geçtiğimiz 3 yılda 1 milyar doların üzerindeki yatırımları ve yenilenen ürün gamı sayesinde yurt içi ve yurt dışı satışlarını önemli derecede artırdı. 2015 yılının başında Türkiye'nin en büyük Ar-Ge merkezinin açılışını yapan şirketimiz, tamamıyla Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirilen ve üretilen kamyonlar için yeni üretim anlaşmaları yaparak ve bayi ağını genişleterek, uluslararası büyümesini sürdürüyor."

Çakıroğlu Arçelik'in de mevcut pazarlarında konumunu sürekli güçlendirirken, bayrağını dünyanın farklı coğrafyalarına taşımaya devam ettiğine dikkati çekerek, "Arçelik'in Tayland'da 100 milyon dolar yatırımla temelini attığı buzdolabı fabrikası 2015 yılı sonunda deneme üretimini gerçekleştirdi. 2016 yılında tam kapasite faaliyete geçmiş olacak. Şirketimiz, yeni küresel Ar-Ge merkezleri ve işbirlikleri ile Ar-Ge ve inovasyon gücünü artırmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.-"Toplumsal fayda yaratmada da öncü rolümüzü sürdürüyoruz"Finansal piyasaların risk algısındaki yüksekliğe karşın, Yapı Kredi Bankası'nın insan kaynağına, güçlenen dağıtım kanallarına ve dijitalleşmeye yaptığı yatırımları ile aktif müşteri sayısını 650 bin artırarak 11 milyon seviyesine yükselttiği bilgisini veren Çakıroğlu, bankanın mevduat ve toplam kredilerde de yüzde 21 büyüme gerçekleştirdiğini aktardı.

Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, 2015 yılında Koç Topluluğu'nun sadece ekonomik alanda değil, toplumsal fayda yaratmada da öncü rolünü sürdürdüğüne dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Vehbi Koç Vakfı, eğitim, sağlık ve kültür alanlarında öncü çalışmalarıyla her geçen yıl etkinliğini artırırken, başarılarıyla bizler için gurur kaynağı olmaya devam etti. Ayrıca gerek Koç Holding koordinasyonunda, gerekse şirketlerimizde yürütülen sosyal sorumluluk faaliyetleri ile ortak değer yaratmayı sürdürdük.

Uzun vadeli, stratejik bir bakış açısıyla, çalışanlarımız ve bayilerimizin gücüyle yürüttüğümüz projelerimizin kalıcı çözümler yarattığını memnuniyetle gördük. Topluluk olarak uzun vadeli sürdürülebilir bir gelecek arzu ettiğimiz için, gelecek nesillerin hayallerine liderlik etme sorumluluğumuz olduğunu da unutmuyoruz."Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık