Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Kılıçdaroğlu, kadın örgütlerinin temsilcileriyle buluştu
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Kılıçdaroğlu, kadın örgütlerinin temsilcileriyle buluştu

- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, KADER, İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu, Türk Kadınlar Birliği ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun da aralarında bulunduğu 50'ye yakın kadın örgütü temsilcisi ile bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, KADER, İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu, Türk Kadınlar Birliği ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun da aralarında bulunduğu 50'ye yakın kadın örgütü temsilcisi ile bir araya geldi.

Ataşehir Sheraton Grand Otel'de düzenlenen toplantıya, Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve eşi CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ile CHP'nin kadın kolları, İstanbul Barosu Kadın

Hakları Merkezi, KADER, İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu, Türk Kadınlar Birliği ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun da aralarında bulunduğu 50'ye yakın kadın örgütü temsilcisi katıldı.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıdan sonra bir açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, kadına yönelik şiddetin ve kadına yönelik mağduriyetin sadece Türkiye'de yaşayanlar için değil, mülteci kadınlar için de geçerli olduğunu vurgulayarak, toplantıda mülteci kadınların yaşadıkları sorunların da bir şekliyle ele alınıp çözülmesi gerektiği konusunda ortak bir görüş sağlandığını dile getirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, kadın sivil toplum örgütleri ve bazı meslek kuruluşlarının kadınlarla ilgili birimlerinin görüşlerini dinlediklerini ve belli konularda ortak bir metin, düşünce oluşturduklarını söyledi.

CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ...

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Küresel cinsiyet eşitsizliği konusunda 142 ülke arasında Türkiye 125. sırada yer almaktadır. Bu uzun yıllardır kadın ve erkek eşitliği için mücadele eden kadın örgütlerinin henüz beklenen noktaya gelmediğini göstermektedir. Anayasada 'kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir, devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakta yükümlüdür', diye açık hüküm olmasına karşın, devletin bu

konuda üstüne düşen görevi yeterince yerine getirmediği yönünde görüş birliği sağlanmıştır. Diğer önemli konu, siyasette söz düellosunun kadın hareketlerini ve kadın sivil toplum örgütlerini rahatsız ettiği, dolayısıyla siyasette daha centilmence bir dilin kullanılmasının daha doğru olacağı yönünde ortak bir görüş ifade edildi. Bir başka önemli görüş ise, Türkiye'de 17 milyon yoksulumuz var. Bunlar 4,5 milyon hanede oturuyorlar. Yoksulluğun ailede pek çok soruna yol açtığı ifade edildi. Yoksul kentlerde, semtlerde kreşlerin açılarak, annelerin düşük bir maliyetle çocuklarını kreşe bırakmaları, onların eğitiminde aileye belediyelerin katkı yapmasının önemli bir yol olduğu ifade edildi."

Kadın istihdamının öneme dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Merdiven altı atölyelerde çalışan çok sayıda kadın var. Bunların büyük bir kısmı sigortasız. Sigortalı olması lazım. Düzenli gelir elde etmeleri lazım. Yasal güvence altında çalışmaları gerekiyor. Taşeron işçilikte çalışan çok sayıda kadın var. Bunların haklarının da teslim edilmesi ifade edildi" dedi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

Kılıçdaroğlu, toplantıda kadına yönelik şiddet konusunun da ayrıntılı olarak ele alındığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kadına yönelik şiddet bütün arkadaşlar tarafından açıkça dile getirildi. Bu konuda özel bir çalışmanın, toplumsal bir çalışmanın yapılması gerektiği vurgulandı. Şiddete karşı kadın sığınaklarının mutlaka açılması gerekiyor. Bu belediyeler açısından zorunlu, ama çoğu belediye bu zorunluluğa uymuyor. Kadın danışma merkezlerinin açılması gerekiyor. İstanbul Sözleşmesi de bunları zorunlu kılıyor. Ayrıca cinsel şiddet kriz merkezlerinin de oluşturulması talep edildi. Kadına yönelik şiddetin, kadına yönelik mağduriyetin sadece Türkiye'de yaşayanlar için değil mülteci kadınlar için de geçerli olduğu ifade edildi. Mülteci kadınların da yaşadıkları sorunların bir şekliyle ele alınıp çözülmesi gerektiği konusunda ortak bir görüş sağlandı. Kadınların arzularından birisi, kadınlar siyasette daha fazla yer almalı. Kadın-erkek eşitliğinden, kadın haklarından söz ediliyor ama, siyasete gelince kadınlar büyük ölçüde dışlanıyor.

CHP'nin cinsiyet kotası olduğu ifade edildi ama bu kotanın parlamentoya yansımadığı dile getirildi. Yansıması için Siyasi Partiler Yasası'nın kesinlikle değişmesi gerekiyor. Siyasi Partiler Yasası'nda cinsiyet kotasının getirilmesinin kadınların en büyük güvencelerinden birisi olabileceği ifade edildi. Kadına ve çocuklara karşı cinsel istismar veya genç gelinler olayı bütün arkadaşlarımız tarafından dile getirildi ve bu konuda hükümetlerin, devletlerin, siyasi partilerin daha sağlıklı, tutarlı bir yol izlemeleri gerektiği ifade edildi."Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık