Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Kepez Erenköy'de Şehirleşme Başlıyor
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Kepez Erenköy'de Şehirleşme Başlıyor

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 2/b'yi çözme, belediye parsellerindeki tapuları verme sözünü yerine getirdiği Erenköy Mahallesi'nde, 'kat artışı' vaadini de gerçekleştiriyor. Başkan Tütüncü, kat artışına yönelik imar planı düzenlemeleriyle 2/b mülkiyet problemi çözülen mahalleleri şehirleştiriyor.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 2/b'yi çözme, belediye parsellerindeki tapuları verme sözünü yerine getirdiği Erenköy Mahallesi'nde, 'kat artışı' vaadini de gerçekleştiriyor. Başkan Tütüncü, kat artışına yönelik imar planı düzenlemeleriyle 2/b mülkiyet problemi çözülen mahalleleri şehirleştiriyor.

Gecekondu dokusunun yoğun olduğu ve 2/b'den tapularını alan Fevzi Çakmak ve Kütükçü mahallelerinde, imara uygun yapılaşmayı sağlamak amacıyla geçtiğimiz aylarda kat artışı hakkı getiren imar planı revizyonu yapılmıştı. Kepez ve Büyükşehir Belediye meclislerinde kabul edilen imar planı revizyonu ile iki mahallede konut alanlarına mevzuatlara uygun olarak 1 kat artışı hakkı verilmişti.

ÖNCE TAPUYU ÇÖZDÜ

Yıllarca mülkiyet sıkıntısı yaşayan Erenköy Mahallesi'nde imara uygun yapılaşma gerçekleşmedi. Başkan Hakan Tütüncü de Erenköy Mahallesi'nde imara uygun yapılaşmayı gerçekleştirmek için, önce 2/b probleminin çözümünü sağladı daha sonra belediye parsellerindeki tapuları, meclis kararıyla, hak sahiplerine tahsis etti.

İMARA UYGUN YAPILAŞMA VE ŞEHİRLEŞME SÖZÜ VERDİ

Tapu tahsisinin tamamlanmasına rağmen, mevcut imar haklarının yetersizliğinden dolayı da Erenköy'de, gecekonduların yerine modern binalar inşa edilemiyordu. Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, geçtiğimiz yıl yaptığı ziyaretlerde bölge halkına, imar mevzuatına uygun olması halinde kat artışı yapılacağını ifade etmişti. Bu açıklama üzerine de kat artışı çalışmalarını başlatan Kentsel Tasarım Müdürlüğü, Erenköy ve Kanal Mahallelerini kapsayan 1\1000 ölçekli uygulama İmar planı revizyonunu hazırladı ve bu plan meclis gündemine alındı.

1980'DE YAPILAN PLANLA 2 KAT YAPILAŞMA

Erenköy ve Kanal mahalleleri, ilk olarak Antalya Belediyesi döneminde plan kapsamına alınmıştı. Bu plana dayalı imar uygulamaları da Antalya Belediye Encümeni'nde onaylanarak tapu tescilleri yapılmıştı. 1980'lı yıllarda onaylanan ve Islah imar planı mantığıyla hazırlanan bu planlarda, konut alanları için 2 kat ve 0,60 emsalli yapılaşma hakkı verilmişti. O yıllardan bugüne Kanal Mahallesi yoğun bir şekilde yapılaşırken, Erenköy Mahallesi'nde mülkiyet sıkıntılarından dolayı imar planına uygun yapılaşma fazla olmamıştı.

YENİ İMAR PLANI REVİZYONU YAPILAŞMAYI VE HİZMETİ HIZLANDIRACAK

Kepez Belediyesi, 2/b'nin çözümü ve mülkiyet dokusundaki sorunların, belirsizliklerin ortadan kalkması sonucu bölgeye ilişkin imar planlarında yeni bir revizyon yapılması kararını aldı. Yapılması düşünülen imar planı revizyonu raporunda, yeni bir plana neden ihtiyaç duyulduğu şu şekilde ifade edildi:

"Revizyon ile birlikte emsal değerleri değiştirilmeden imar haklarında bir iyileştirme yapılması bölgede imara uygun yapılaşmayı hızlandıracak olup bölgenin gecekondu dokusunun yok edilmesini ve planlı, düzgün bir kentleşmenin oluşmasını sağlayacaktır."

Gündeme alınan İmar plan revizyonu ile Kepez'in her bölgesinde görülen değişim ve dönüşüm bu mahallelerde de hayata geçirilmiş olacak. Vatandaşların hak ettikleri modern binalarda ve ortamlarda yaşaması sağlanacak. Yine imara uygun yapılaşma ile birlikte bölge, altyapı, kültürel ve sosyal imkanlardan da yararlanacak.

MAHALLEYE 1 KAT İMAR HAKKI

Raporda plan revizyonundaki imar haklarıyla ilgili de şu bilgi verildi:

"Hazırlanan plan revizyonu önerisi ile konut alanları için daha önceki revizyon uygulamalarımızda da olduğu gibi TAKS (Taban alanı kat sayısı) ve KAKS (Kat alanı kat sayısı) değeri kaldırılarak "KS" (Kat serbestisi) ibaresi eklenmiş, yapılaşma emsali 0,60 olarak düzenlenmiş. Kat adeti ise en çok 3 kat olarak belirlenmiştir. Alan içerisinde 'ZT' (zemin ticaret) ibareli konut alanları, daha önceki uygulamalarımızla bütünleşebilmesi amacıyla 'İBZT' (isteğe bağlı zemin ticaret) olarak değiştirilmiş."

Erenköy ve Kanal mahallelerini kapsayan 1\1000 ölçekli uygulama İmar planı revizyon önerisi, Kepez Belediye Meclisi'nin Nisan ayı olağan toplantısında gündeme alındı. Öneri plan revizyonu, İmar Komisyonu'na havale edildi.

Plan revizyonu, Kepez ve Büyükşehir meclislerinde kabul edildikten sonra uygulamaya konulacak.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık