Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Kehl'de 'Kadına Şiddete Dur' semineri düzenlendi
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Kehl'de 'Kadına Şiddete Dur' semineri düzenlendi

Almanya'nın Kehl şehrinde “Kadına şiddete Dur“ ve “Mutlu iletişim“ konulu bir seminer düzenlendi.

Almanya'nın Kehl şehrinde “Kadına şiddete Dur“ ve “Mutlu iletişim“ konulu bir seminer düzenlendi. Kehl Sivil Toplum Kuruluşları ve Avrupa Psikoloji Merkezi'nin düzenlediği seminer Kehl şehri stadthalle salonunda yapıldı. Seminere CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, AKP Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, Karlsruhe Başkonsolosluğundan, Çalışma Ateşesi Muhammed Kıran, Muavin Konsolosu Arzu Işık Ellialtıoğlu, Strasburg Başkonsolosluğundan Çalışma Ateşesi Naim Kavlak, Din Ateşesi Dr. Fevzi Hamurcu, doktorlar, eczacılar, avukatlar ve 100'e yakın seçkin davetli katıldı.

Psikoloji Uzmanı Yazar Erdinç Üstündağ Seminerde öncelikle tüm Dünyada kadınlara uygulanan şiddetle ilgili sayılar verdi.

Erdinç Üstündağ Avrupa'nın 15 Ülkesinde verdiği Seminerlere bir yenisi ekledi. Haftalık bir çok televizyon programında ve ulusal kanallarda bu konuya dikkat çeken Psikoloji Uzmanı ve Yazar Erdinç Üstündağ “Lütfen kadına el kaldırmayın kadınları sevin. Bayanlar bizim için anadır, bacıdır, eştir. Boşanmalarda maalesef artış var. Sığınma evlerinde neredeyse yer bulunmuyor. Bayanları Sığınma evlerine gitmek zorunda bırakmayalım. Bayanları başımızın üzerinde taşıyalım” dedi.

Dünya Sağlık Örgütünün şiddeti, "bireyin kendisine, başkasına, belirli bir topluluk veya gruba yönelik yaralama, ölüm, fiziksel ve duygusal zarar, bazı gelişim bozuklukları veya yoksunluklar ile sonuçlanabilen, tehdit ya da fiziksel güç kullanma” olarak tanımladığını ifade Üstündağ, "Şiddet toplumumuzda neredeyse kanıksanacak duruma gelmiştir. Hatta bazen sözel şiddet ciddiye bile alınmamaktadır” dedi.

Şiddete uğrama konusunda kadınların oldukça sıkıntılı durumda olduklarını söyleyen Üstündağ, "Türkiye'de kadınların yüzde 38'i yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddetten birine maruz kalıyor. 2015 yılında 303 kadınımız sadece kadın olduğu için öldürüldü. 2013'te 237 ve 2014'te 294 kadın cinayeti işlendi. Ancak cinayetler dışında, belki de zaman zaman önemsenmeyen şiddet durumu ve bunun kadının psikolojik durumuna etkisi göz ardı edilmektedir. Kadına yönelik şiddet; cinsel şiddet (taciz, tecavüz), duygusal şiddet, sözel şiddet, ekonomik şiddet ve aşağılamayı da içermektedir. Eğitimsizlik şiddette önemli bir nedendir. Kırsal bölgelerde yaşayanlar, 15-24 yaş arası kadınlar, düşük gelir seviyesinde olan kadınlar daha fazla şiddete uğruyorlar. Bunun en büyük nedeni kadınlarda çaresizlik, gelirlerinin olamaması, bazı gelenekler ve hukuki yolların kullanılamamasıdır. Ancak ne var ki, bu grup dışındaki kadınlarda şiddete maruz kalmaktadırlar” diye konuştu.

Psikoloji Uzmanı Yazar Erdinç Üstündağ, şiddet uygulayan kişilerin özellikleri şöyle sıraladı:

"1. Kendine güveni olmayanlar. 2. Ekonomik sorun yaşayanlar. 3. İletişim yönü zayıf olanlar. 4. Aşırı kıskanç olanlar. 5. Aşırı alkol kullanımı olanlar. 6. Uyuşturucu madde kullananlar. 7. Ailesinden şiddet görmüş erkekler. 8. Cinsellikte sorun yaşayan erkekler. 9. Cinsel yönden sapkınlığı olanlar. 10. Psikopatlar (yoğun suç davranışı olanlar). 11. Şizofreni gibi psikiyatrik sorunu olanlar. Kadına ilk defa şiddet uygulandığında, karşısındaki sanki bir kereliğine yanlışlıkla yapmış gibi davranır. Bu affedildiğinde veya görmezden gelindiğinde giderek dozu artar.”

Psikoloji Uzmanı Yazar Erdinç şiddete maruz kalan kadınların psikolojisinin nasıl etkilendiğini şöyle belirtti: “1. Öncelikle hem ailesinden hem de bazı kültürel açıklamalardan dolayı suçluluk duygusu gelişir. "Ben ne yaptım? Neyi eksik yaptım?” duygusu gelişir. 2. Çevresinden sorunu gizlemeye çalışır. 3. Şiddet ve tehditler arttıkça yasal yollara başvurma konusunda cesareti azalır. 4. Bunu bir kader olarak algılayabilir. 5. Aile ve arkadaş desteği olmayanlar konuyu konuşabilecekleri ya da fikir alabilecekleri kimseyi bulmakta zorlanırlar. 6. Ağlamalar, dalgınlıkları olur. 7. Çoğu zaman kıyafet veya makyajla şiddetin izlerini gizlemeye çalışırlar. 8. Sinirlilik artar. 9. Çabuk tepki verirler. 10. Çocuklarına karşı tahammülleri azalır, hatta bazen onlara şiddet sergileyebilirler. 11. Evden kaçma davranışı sergileyebilirler. 12. Kâbus ve karabasan görebilirler. 13. Eğitimli grup bu konudaki utançlarından dolayı daha zor yardım ararlar. 14. Depresyona girebilirler. 15. Sinirsel bayılma nöbetleri olabilir. 16. Unutkanlık ve kafa karışıklığı yaşayabilirler. 17. Toplumdan uzaklaşabilirler. 18. Duygusal uyuşukluk yaşayabilirler. 19. İşyerinde ve evde işlerini yapmakta zorlanabilirler. 20. Şiddet gördüğü yerde olmak, çok ciddi sıkıntı hissi verir. Şiddet gören kadınlar bazen ne yapacakları, hangi adımı atmaları konusunda sıkıntı çekerler.”

Psikoloji Uzmanı Yazar Erdinç önerilerini ise şu şekilde sıraladı: “1. Cesur olun, çevrenizdekilerin sizi engellemelerine aldırmayın. 2. Hatalı bir davranışınız bile olsa, bu asla şiddeti açıklamaz. 3. Asla utanmayın ve suçluluk yaşamayın. Şiddet, yapanın olumsuzluğudur. 4. Mutlaka polise başvurun ve tutanak tutturun. 5. Şiddet gösterenden mutlaka şikâyetçi olun. 6. Tehdit de bir şiddet davranışıdır. Bunu unutmayın. 7. Şiddet uygulandıktan sonra karşınızdakinin olumlu davranışları ve özürleri bile olsa şikâyetinizden vazgeçmeyin. Şiddet uygulayanlar affedildiğinde davranışlarını tekrarlama eğilimindedirler. 8. Yakınlarınıza ya da ailenizi bilgilendirin. 9. Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Belediyeler, Barolar, Savcılık, Alo 183 hattı, İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri size yardımcı olabilir. Aklınızdan çıkarmayın. 10. Sıkıntılarınız yoğunlaştığınızda psikiyatrist ya da psikologdan yardım almaktan çekinmeyin.”

Seminerde kadınlarla ilgili şu bilgiler de verildi:

Gelişmekte olan ülkelerde günde bir dolardan daha aza yaşayan 1.3 milyar insanın %70'i kadındır.

Küresel üretimin neredeyse %66'sı kadınlar tarafından gerçekleştirilmesine rağmen, küresel gelirden kadınların aldığı pay sadece % 10'dur.

- Kadınlar, dünya mal varlığının sadece %1'ine sahiptirler

Dünyada, okuma yazma bilmeyen nüfusun üçte ikisi kadındır.

- İşsiz kadın nüfusu işsiz erkek nüfusunun 1.5 katıdır.

-Tüm dünyada, kadınlar erkeklere göre %20 ila %50 oranında daha az maaş ve ücret almaktadır.

Almanya'da 400 civarında kadın Sığınma Evi var.

- Almanya' da her sene 45.000 kadın kadınlar evine sığınıyor.

- Tahminen Almanya'da, Fransa'da ve Türkiye'de her 4 kadınından biri hayatında en az bir kere eşinden veya eski eşinden şiddet görmüştür.

Seminer sonunda Erdinc Üstündağ tüm kadınlara gül dağıttı ve “Bayanlar bizim gülümüzdür” dedi.

Daha sonra Aileler ve çiftlere mutlu iletişim konusunda tavsiyeler ve örnekler verildi. Kahkahalar içerisinde izlenen son bölüm epeyce eğlenceli geçti. Ailelerin önce kendilerini eğitmelerini ve sonra çocuklarını eğitmelerini söyleyen Üstündağ “Çocuk Eğitmek sanattır” dedi.

Seminerden sonra düzenlenen resepsiyonda Erdinc Üstündağ Kitaplarını imzalayarak takdim etti. Üstündağ, AKP Milletvekili Şaban Dişli için de kitabını imzaladı.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık