04 Mart 2016 Cuma 08:20
Kdk: 'Görev Tanımına Uygun Olmayan Görevlendirme Hukuka Aykırı'
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), görev tanımına uygun olmayan görevlendirmenin hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Tıbbi teknolog olarak göreve başlayan şikâyetçi akabinde 48 gün yıllık izin ve 75 gün sağlık izni kullandı. Şikâyetçi daha sonra kurum içi görevlendirme ile istatistik biriminde görevlendirildi. Şikâyetçi, görevlendirilmesinin hukuka aykırı olduğu iddiasıyla ilgili idareye başvurarak hak ihlalinin giderilmesini talep etti, ancak şikâyetçinin talebi reddedildi. Şikâyetçi, söz konusu görevlendirme işleminin geri alınmasını ve görev tanımına uygun olarak görevlendirilmesinin yapılması talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu.

Şikâyeti inceleyen Kamu Denetçiliği Kurumu, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden konu hakkında bilgi istedi. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, KDK'ya gönderdiği cevabi yazısında, şikâyetçinin tıbbi teknolog olarak göreve başladığı ve görev tanımına uygun olarak eğitim biriminde görevlendirildiği, ancak göreve başladığı tarihten itibaren 48 gün yıllık izin, 75 gün de çeşitli hastalıklar sebebiyle istirahat raporu kullandığı, eğitim ile ilgili hiçbir çalışmada bulunmadığı belirtildi.

Yaptığı incelemeler sonucu Kamu Denetçiliği Kurumu, şikâyetçinin tıbbi teknoloğun görev tanımının sınırlarını aşar nitelikte olan ve diğer hizmet sınıflarında bulunan kamu personelinin görevi kapsamında yer alan istatistik biriminde görevlendirilmesi 657 sayılı DMK'nın ilgili maddesinde düzenlenen hiçbir memurun sınıfının dışında bir görevde çalıştırılamayacağı hükmüne aykırılık oluşturduğundan idari işlemi konu yönünden hukuka aykırı hale getirdiğini belirledi. Somut olayda idarenin, şikâyetçinin farklı zamanlardaki izin taleplerini kabul ederken ve söz konusu izinleri kullandırırken kamu hizmetinin aksamasına yol açmayacağını gözeterek değerlendirdiğini belirten Kamu Denetçiliği Kurumu, dolayısıyla idarenin şikâyetçinin hizmet sınıfına ve görev tanımına uygun olmayan görevlendirmesinin gerekçelerinden biri olarak sık sık izin kullanıyor olmasını ileri sürmesinin hukuka uygun olmadığını tespit etti.

Kamu Denetçiliği Kurumu, şikâyetçinin istatistik biriminde görevlendirilmesi işleminin hukuka aykırı olduğunun tespitiyle söz konusu işlemin geri alınması, görev tanımına uygun olarak yeni görevlendirilmesinin yapılarak mağduriyetinin giderilmesi yönünde yeni bir işlem için Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine Tavsiye Kararı verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.