19 Aralık 2015 Cumartesi 09:49
Kamu Denetçiliği Kurumu 'İdarenin Takdir Yetkisine İtirazı' Haklı Buldu

Kamu Denetçiliği Kurumu, hak sahibi olunan özel ağaçlandırma sahalarının idarece takdir yetkisi kullanılarak iptal edilmesi başvurusuyla gelen şikayeti haklı bularak kararın yeniden değerlendirilmesi için Orman Genel Müdürlüğü'ne tavsiye kararı gönderdi.

Şikayetçi, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 6912 numaralı Özel Ağaçlandırma Tamiminin 5'inci maddesi doğrultusunda oluşturulan komisyon tarafından tespit edilen 34.441,00 metrekare ve 17.452,00 metrekare yüzölçümlü özel ağaçlandırma sahaların ilgili tamimin 6'ncı maddesi doğrultusunda adına hak sahibi olarak tespitinin yapıldığını, aynı tamimin 7'nci maddesi gereğince istenen belgelerin yasal süre içerisinde teslim ettiğini ancak Orman Genel Müdürlüğü tarafından tespit, ilan, başvuru, hak sahipliği, izin raporu aşamalarından geçen özel ağaçlandırma başvurusunun reddedildiği bildirildi.

Şikayetçi, idareden kaynaklanan yanlışlar nedeniyle uğramış olduğu mağduriyetin giderilmesi talebi ile Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu.

Şikayet başvurusunu incelemeye alan Kamu Denetçiliği Kurumu, dosyadaki bilgi ve belgeler doğrultusunda özel ağaçlandırma başvurusuna ait sahaların tespit, ilan, başvuru, hak sahipliği ve izin raporu aşamalarında şikayetçi tarafından yükümlülüklerin yerine getirildiğini, hukuki anlamda bir engel bulunmadığını kaydetti.

Kamu Denetçiliği Kurumu, Orman Genel Müdürlüğü'nün saha iznini takdir yetkisini kullanarak uygun bulmadığını, bu yetkinin belirtilenler doğrultusunda olduğunu ancak takdir yetkisi kullanılırken soyut ve yeterli olmayan, ispat niteliği olmayan gerekçelerin ileri sürülmüş olması ve denge ilkesi kamu yararı ve hizmet gereğinin gözetilmemesi nedenleriyle takdir yetkinin sınırlarının aşıldığı tespitinde bulundu. Kamu Denetçiliği Kurumu, ayrıca idarenin faaliyetlerini doğru bir şekilde planlamaması nedeniyle idarenin sorumluluğunun mevcut bulunduğu ve konu hakkında yargı kararları dikkate alındığında özel ağaçlandırma saha izninin uygun görülmemesinde hukuka aykırılık bulunduğunu kaydetti.

Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, özel ağaçlandırma saha iznini uygun görmeme işleminin; soyut, genel belge delillendirilmeyen ve ispat edilemeyen gerekçelerle olması nedeniyle saha iznini uygun görmeme idari işleminin geri alınmasına ve idarenin talep konusunda hukuk ve mevzuata uygun gerekçe ile uygun bir süre içinde, olumlu veya olumsuz yeniden bir işlem tesis edilmesi yönünden Orman Genel Müdürlüğü'ne tavsiye kararı gönderdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.