14 Nisan 2016 Perşembe 12:15
İşte Çeyiz  Hesabına Sahip Olmanın Şartları!

Çeyiz destek hesabı için başvurular pazartesi günü başlıyor. Çeyiz destek hesabı nedir, çeyiz hesabı şartları neler, çeyiz hesabı nasıl açılır ve tüm detayları inceledik.

ÇEYİZ HESABI NEDİR?

Çeyiz hesabı ya da çeyiz destek hesabı şartlara uyan kişilere destek desteği uygulanması anlamına geliyor.

ÇEYİZ DESTEK HESABI YA DA ÇEYİZ HESABI ŞARTLARI -

Türk vatandaşları veya '5901' sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28'inci maddesi kapsamına giren kişiler bankalarda çeyiz hesabı açabilir. İşte başvuru koşulları ve diğer tüm şartlar!

ÇEYİZ HESABINA İLİŞKİN ÖDEME PLANI

- Çeyiz hesabına ilişkin ödemeler düzenli ödeme şeklinde yapılır. - Düzenlik aylık ödemelere ilişkin alt sınır 100 TL ve üst sınır ise 1.000 TL olarak belirlendi. - Ödemelerin üç aylık ödeme planına göre yapılması durumunda aylık alt ve üst sınırların üç kat geçerlidir. - Düzenli ödemeler, alt ve üst sınırlar dahilinde kalınmak kaydıyla, farklı tutarlarda yapılabilir.

- Katılımcılar ilgili ay veya üç aylık dönem içinde toplamda üst sınırı geçmeyecek şekilde birden fazla ödeme yapabilir. - Sözleşme dahilinde yapılan ödemeler toplamı alt sınıra ulaştığı veya alt sınırı geçtiği durumda katılımcı ilgili ay veya üç aylık dönem için düzenli ödemesini tamamlamış sayılır.

- Düzenli ödemeler ilgili ayın veya üç aylık dönemin ilk iş günü ile son iş günü arasında yapılabilir. - Katılımcı aylık ödeme planını seçmesi halinde bir dönem içinde 3 defadan fazla düzenli ödemeyi aksatamaz. - Katılımcı üç aylık ödeme planını seçmesi halinde bir dönem içinde bir defadan fazla düzenli ödemeyi aksatamaz.

- Bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla iki defa çekim hakkı tanınır. - Çekim hakkının kullanılması halinde çeyiz hesabında kalan bakiyenin çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olması gerekir. - Herhangi bir ihlal durumunda çeyiz hesabı statüsünden çıkarılır ve hesaba devlet katkısı ödenmez. İşte hükümetin ekonomi reformları

ÇEYİZ HESABI ŞARTLARI

- Evlilik tarihinden önce asgari üç yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapılması, - 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması, - Devlet katkısının hesaplanmasında evlilik tarihindeki birikim esas alınır.

Devlet katkısı ödemesi evlilik tarihindeki birikim tutarının yüzde 20'sini ve azami 5 bin TL'yi geçemez. - Devlet katkısı katılımcı tarafından çeyiz hesabına yapılan düzenli ödeme süreleri şu şekilde hesaplanır; * Devlet katkısı düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 10'udur. Ancak ödenecek tutar 4 bin TL'yi geçemez. * Devlet katkısı düzenli ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 15'idir.

Ancak ödenecek tutar 4 bin 500 TL'yi geçemez. * Devlet katkısı düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 10'udur. Ancak ödenecek tutar 5 bin TL'yi geçemez.

GEREKLİ BELGELER -

çeyiz hesabına ilişkin bilgilerin bakanlık ile paylaşılmasına izin verildiğine dair yazılı onay, - Katılımcının başka bir çeyiz hesabı bulunmadığına dair beyannamesi, - Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden bilgi paylaşımı için muvafakatname, - Evlilik tarihi itibariyle devlet katkısına esas olacak birikim tutarının hesaplanma usul ve esasları, * Çeyiz hesabı kapsamında pazartesi başlayacak başvurular doğrultusunda para 3 yılın sonunda hesaba yatacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.