Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
'İşsizliği terörün sona ermesi ve reformlar düşürecek'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

'İşsizliği terörün sona ermesi ve reformlar düşürecek'

'İşsizliği terörün sona ermesi ve reformlar düşürecek'

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, "Eylem Planı"ndaki düzenlemeler hayata geçirildikçe, genç işsizliğin azalacağının öngörüldüğünü belirterek, "İş tecrübesi eksikliği nedeniyle iş gücü piyasasında yeterince varlık gösteremeyen gençlerin söz konusu eksikliklerini gidermeye yönelik iş başı eğitim programları ile genç girişimciliğinin desteklenmesi programları son derece önemli" dedi.

Prof. Dr. Kılıç, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı Kasım 2015 dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini değerlendirdi.

İş gücü piyasası analizi çerçevesinde mevsim etkilerinden arındırılmış rakamların yorumlanmasının daha doğru olduğunu belirten Kılıç, bu açıdan TÜİK tarafından açıklanan mevsim etkilerinden arındırılmış iş gücü verilerine göre, 2015 yılı Kasım ayında tarım dışı işsizliğin, bir önceki dönemle karşılaştırıldığında düşüş gösterdiğini ve yüzde 12,4 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Hem yıllık hem aylık bazda bakıldığında tarım dışı istihdamda görülen güçlü artışa paralel olarak tarım dışı işsizliğin de gerilediğini anlatan Prof. Dr. Kılıç, kasımda inşaat ve hizmetler sektörlerinde istihdamın arttığı, buna karşılık tarım ve sanayi sektörlerinde azaldığını vurguladı.

Prof. Dr. Kılıç, şunları söyledi:

"Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranlarının ocak ayından itibaren seyrine bakıldığında, 2015 yılının yüzde 10'un üzerindeki işsizlikle kapanacağı görülüyor. Bununla birlikte, Türkiye iş gücü piyasasının yapısal problemleri arasındaki yerini alan genç işsizliğiyle mücadeleye hız verilmesi gerekiyor. Her ne kadar mevsim etkilerinden arındırılmış oranlar ekim ayı hariç olmak üzere düşüş eğilimi gösterse de halihazırda genç işsizlik oranı yüzde 18,6 olarak gerçekleşmiştir."

- "Siyasi belirsizliğe rağmen iyi seviyede"

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yücel Uyanık, Türkiye'de geçen yıl siyasi belirsizliğe rağmen açıklanan iş gücü istatistiklerinin beklentilerden iyi seviyede gerçekleştiğini belirtti.

TÜİK verilerine göre kayıt dışı istihdamın azaldığını anlatan Doç. Dr. Uyanık, 2015 yılında Türkiye iş gücü piyasasında genel anlamda çok ciddi bir olumsuz kırılma yaşanmadığını ifade etti.

Geçen yıla rağmen beklentilerden daha olumlu bir gösterge çıktığına işaret eden Doç.Dr. Uyanık, iş gücüne katılma oranının yüzde 42-43'lerden geçen yıl yüzde 51,2'ye yükseldiğini kaydetti.

Doç. Dr. Uyanık, "Özellikle Suriye ve ülkemizin en büyük problemi olan terör sorununun çözümü, öte yandan hükümetin yapısal reformlarının hayata geçmesiyle işgücü piyasasına yönelik veriler iyileşecektir" dedi.

Türkiye'de 2016 yılında işsizlik oranını yüzde 10,2-10,3 olarak öngören Doç. Dr. Uyanık, "Yapısal problemlerin çözümü yönünde belirli bir mesafe kat edersek özellikle istihdamı teşvik eden, gençlere yönelik hükümet programında yer alan bir takım teşvikler etkilerini 2016 yılında çok az olsa da 2017 yılında çok daha güçlü olarak hissettirecek" diye konuştu.

- "Sığınmacılar iş gücü piyasasına negatif etki ediyor"

Sakarya Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çağlar Özdemir, ILO'nun Türkiye'de 2016 yılı için işsizlik oranını yüzde 10,5 seviyesinde öngördüğünü anımsatarak, işsizlik oranını 2015 sonu için yüzde 10,4, 2016 ve 2017 yılları için 10,5 civarında olacağı tahmininde bulundu.

Suriye, Irak ve diğer ülkelerde istikrarın yakalanması ve Türkiye'nin ihracatının artmasına bağlı olarak işsizlik oranlarının düşeceğine dikkat çeken Doç. Dr. Özdemir, şu görüşlerini paylaştı:

"Sınırlarımız dışındaki savaşın ve sınırlarımız içerisindeki terör olaylarının sona ermesi, sonrasında yapılacak yatırımlar istihdama çok ciddi katkı sağlayacak, dolayısıyla işsizlik de düşecektir. Türkiye'de teşvik paketlerinin birden bir istihdam sıçramasına, işsizliği düşürmesine neden olmamasının sebebi terör olayları ve Suriye sorunu. Bunu çözersek, istikrar olursa sıkıntılar düzelir, işsizlik oranı o zaman düşer."

Doç. Dr. Özdemir, Türkiye'de kontrolsüz dağılmış bir sığınmacı nüfusun bulunduğunu, bunun iş gücü piyasasına negatif yönde etkilediğini vurgulayarak, "İşverenlerin iş gücü talebini Suriyeliler tarafından karşılamasına neden oluyor bu durum. İşverenlerde 'Suriyeli mi çalıştırsam' şeklinde zihni bir yapı oluşturdu bu durum" diye konuştu.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık