Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
İSO: Eğitim ve istihdam arasındaki köprüyü mesleki eğitim kurabilir
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

İSO: Eğitim ve istihdam arasındaki köprüyü mesleki eğitim kurabilir

-  İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’de eğitim ile istihdam arasındaki sorunlara çare olacak güçlü bir köprünün eksikliğinin devam ettiğine dikkat çekerek, “Bu köprüyü kurmaya çalışırken, bütün çabaların odağında mutlaka mesleki eğitimin olması gerekiyor” dedi. İSO Meclisi şubat ayı olağan toplantısı, “Küresel Rekabet ve Bilgi Çağında Kaliteli Bir Eğitim Sistemi ve Mesleki Eğitimin Sanayimizin ve Ekonomimizin Geleceği Açısından Önemi” ana gündemi ile gerçekleştirildi.

-  İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye'de eğitim ile istihdam arasındaki sorunlara çare olacak güçlü bir köprünün eksikliğinin devam ettiğine dikkat çekerek, “Bu köprüyü kurmaya çalışırken, bütün çabaların odağında mutlaka mesleki eğitimin olması gerekiyor” dedi.
 
İSO Meclisi şubat ayı olağan toplantısı, “Küresel Rekabet ve Bilgi Çağında Kaliteli Bir Eğitim Sistemi ve Mesleki Eğitimin Sanayimizin ve Ekonomimizin Geleceği Açısından Önemi” ana gündemi ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan'ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı konuk olarak katıldı.
 
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, konuşmasında dünya genelinde üretimin yeniden önem kazandığı bir süreçte yüksek katma değerli üretim ve ihracat yapısına geçmenin hem Hükümetin hem de sanayicilerin öncelikli hedefi olduğuna dikkat çekti.
 
Katma değeri yüksek ürünleri üretmenin ancak iyi eğitilmiş, nitelikli işgücü ile mümkün olacağını kaydeden Bahçıvan, “Sanayiciler olarak nitelikli işgücü temin etmekte hala zorlanıyoruz. Bir tarafta, işsizlik varken, sanayimizin uygun eleman bulmakta sorun yaşaması gerçekten çok düşündürücü. Acı ama gerçek; ülkemizde eğitim ile istihdam arasındaki sorunlara çare olacak güçlü bir köprünün eksikliği hala devam ediyor. Bu köprüyü kurmaya çalışırken, bütün çabaların odağında mutlaka mesleki eğitimin olması gerektiğine inanıyoruz. Mesleki eğitim odağa alınırken, dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi, okul-işyeri bağlantısındaki kopukluğun giderilmesidir” diye konuştu.
 
"Gelişmekte olan ülkeler rehavete kapılmamalı"
 
Bilgi Çağı olarak adlandırılan günümüzde bilgi tabanlı yeni bir ekonomik yapının oluştuğuna tanıklık edildiğini vurgulayan Bahçıvan, gelişen teknolojilerin insanları rahatlığa ve kolaycılığa sevk ettiğini belirterek gelişmekte olan ülkeleri bu rehavet tuzağına karşı dikkatli olması konusunda uyardı.
 
Bahçıvan, “Biz sanayiciler Bilgi Çağı'nda üretim, ekonomi ve bilginin birbiriyle olan ilişkisini anlamaya çalışıyoruz. Önümüzdeki gerçek çok açık ve net; geleceğin dünyasında varoluşumuz, bu çağın ruhuna uygun hareket etmemize bağlı” dedi.
 
"Eğitim kalitesi düşük ülkeleri büyük kayıplar bekliyor"
 
Ekonomik kalkınma için bilgi ve iyi eğitimli insan gücünün önemine değinen Bahçıvan, üretime odaklı gelişmiş ülke ekonomisinin insan kaynağı profilini “optimali yakalayabilen, ekonomik ve teknolojik değişime uyum sağlayabilen, uzun vadeli düşünebilen, sürekli kendisini yenileyebilen, birlikte iş yapabilen, dünya ölçeğinde düşünebilme becerisine sahip, bilinçli ve üretken” olarak özetledi.
 
Ekonomik rekabetin giderek acımasız hale geldiği günümüzde eğitim kalitesi düşük, bilgi birikimi, Ar-Ge kapasitesi zayıf, inovasyon gücü yetersiz ülkelerin gelecekte telafisi çok zor olacak büyük kayıp ve sorunlarla baş başa kalacağının altını çizen Bahçıvan, “Küresel düzeyde rekabet gücünü arttırmış bir Türkiye için her zamankinden daha fazla çaba sarf etmemiz gerekiyor. Küresel Rekabetçilik Endeksi'ne göre, Türkiye'nin 140 ülke arasında 51'nci sırada olmasını dikkate aldığımızda, bu çaba ülkemizin geleceği için yaşamsal bir öneme sahip” dedi.
 
Türkiye'nin tüketimden değil, üretimden itibar kazanan gençlere ihtiyacı olduğunun altını çizen Bahçıvan, İSO'nun da faaliyetlerinde özellikle eğitim ve yarınların güvencesi gençlere özel bir önem verdiğini vurguladı. Bahçıvan, “Pilot okullarda başarı düzeyini artırmak ve öğrenci kaynaklı sorunlara engel olmak amacıyla ülkemizde ilk kez uygulanan “Sınıfta Hayat Var” projesini hayata geçirdik. İSO Vakfı olarak, her düzeydeki başarılı öğrencilere burs desteği sağlamaya devam ediyoruz. Bu yıl vakfımızın bursiyer sayısını 500'e çıkardık. 2015'te ilk defa doktora öğrencilerine de burs verdik” diye ekledi.
 
(Fotoğraflı)
 
 Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-
Çok Okunanlar
Yazarlar
Kadın
Sağ Ok Sol Ok
Son Haberler

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık