09 Mart 2016 Çarşamba 09:18
İş bırakma eylemine katılan doktora ceza verilmesi

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), üyesi olduğu sendikanın Türkiye genelinde iş bırakma eylemi çağrısına uyarak işe gelmeyen aile hekimine disiplin cezası verilmesinin, demokratik toplum gerekliliklerine ve ölçülülük ilkesine uygun olmadığı sonucuna vardı.

Rize'de görev yapan bir aile hekimi, üyesi olduğu sendikanın Türkiye genelinde iş bırakma çağrısına uyarak işe gitmedi.

Aile hekimi hakkında, mesai denetiminde görevinin başında olmadığı gerekçesiyle ilgili yönetmeliklerde belirtilen "izinsiz işe gelmemek" hükmü uyarınca 5 ihtar puanı cezası verildi. Aile hekimi ise hakkındaki disiplin cezasının hukuka ve idari usullere aykırı olduğu gerekçesiyle KDK'ya şikayette bulundu.

Başvuruyu inceleyen KDK, disiplin soruşturmasının iki aylık zaman aşımı süresi geçirildikten sonra yapıldığını, bu nedenle disiplin cezası verme yetkisinin zaman aşımına uğradığını tespit etti.

Şikayetçiye verilen cezanın, hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığı değerlendirmesinde bulunulan kararda, şu tespitler yapıldı:

"Çıkarlarını korumak amacıyla hak arama özgürlüğü ve sendikal özgürlükler çerçevesinde örgütsel bir uyarı mahiyetinde Türkiye genelinde iş bırakma eyleminde bulunma çağrısında bulunan üyesi olduğu sendikanın çağrısına uyarak işe gelmeyen şikayetçiye disiplin cezası uygulanmasının, her ne kadar verilen ceza az da olsa kişileri sendikal faaliyetlere katılmaktan vazgeçirecek caydırıcı bir nitelik taşıdığı, demokratik toplum gerekliliklerine ve ölçülülük ilkesine uygun olmadığı, şikayetçinin söz konusu faaliyete katılımının geçerli bir mazeret olarak kabulü gerektiği sonucuna ulaşıldığından, verilen cezanın hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır."

Kararda, disiplin cezasının, zaman aşımına uğraması ve sendikal özgürlükleri kısıtlayıcı mahiyette olması nedeniyle hukuka uygun olmadığından, bu işlemleri yapan sıralı amirlerin hatalı davrandıklarının kabul edilmesi, söz konusu hataların bundan böyle tekrarlanmaması için, bu konuda soruşturmacı olarak görevlendirilecek kamu görevlilerine eğitim verilmesi ve gerekli önlemleri almaları konularında Rize Valiliğine tavsiyede bulunulmasına hükmedildi.

Anahtar Kelimeler:
Türkiye Rize
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.