Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
'İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Hatıra Ormanı'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

'İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Hatıra Ormanı'

'İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Hatıra Ormanı'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığının paydaşları ile geliştirdiği İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı kapsamında yapılması planlanan hatıra ormanının ilk fidanları dikildi.

Gölbaşı'nda, 2 bin ağaçtan oluşacak "İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Hatıra Ormanı"nın fidan dikimi ve açılış etkinliğinde konuşan Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati, hatıra ormanının Türkiye ile AB arasındaki işbirliğinin nesiller boyunca göstergesi olacağını söyledi.

Etkinliğin, sürdürülebilir çevreye olan bağlılıklarının bir yansıması olduğunu belirten Szombati, "Program ayrıca, istihdam, eğitim ve sosyal içerme alanındaki ortak çabalarımızın da tanınması anlamına gelmektedir" dedi.

İnsan kaynaklarının geliştirilmesi amacıyla AB tarafından, Türkiye'ye 2007-2013 döneminde ödenen mali yardımın pek çok kişinin hayatını değiştirdiğini dile getiren Szombati, "Sağlanan eğitimler rehberlik ve iş bulma desteği neticesinde de istihdam olanakları artmıştır. Çocuk bakımı için sağlanan nakit desteği sayesinde ise 3 ilde 5 bin kadın işe dönebilmiştir." ifadelerini kullandı.

İş piyasasının yapısal bir sorunu olan kayıt dışı istihdamın azaltılması için kamu, özel sektör ve medya ile işbirliği yaptıklarına da değinen Szombati, "Türk çalışanların ve şirketlerin işle ilgili becerilerini geliştirerek adaptasyon kabiliyetlerini ve süratle değişen küresel ortamla baş etme becerilerini artırıyoruz. Potansiyellerini ve hedeflerini tam olarak gerçekleştirebilmeleri için kadınları ve erkekleri güçlendiriyoruz." diye konuştu.

Szombati, çalışmaları ve İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı çerçevesinde dezavantajlı grupların istihdam olanaklarının artırılması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini hedeflediklerini kaydetti.

- "Programın görünürlüğünü artırmak için hatıra ormanı"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan da yüzyılın en önemli konularından birisinin çevre olduğunu, bu konuda çok çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

Yeşeren fidanların, çevreci anlayışın en güzel örneklerinden olduğunu belirten Yıldırımhan, "İnşallah yıllar sonra bu fidanlar, insanların gölgesinde dinlenebileceği büyük ağaçlar haline gelecektir." dedi.

Yıldırımhan, AB ile Türkiye tarafından finanse edilen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programının kamuoyunda görünürlüğünü artırmak, programın çevre duyarlılığını yansıtmak, gelecek kuşaklara farkındalık yaratmak amacıyla hatıra ormanı yaptıklarını anlattı.

Programın, Avrupa Birliği tarafından aday ülkelere sağlanan mali yardımların çerçevesini oluşturan Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) yoluyla aktarılan kaynakların ve bunlara eklenen ulusal kaynakların etkin kullanılmasını amaçladığını ifade eden Yıldırımhan, programın öncelik alanlarının, istihdam, eğitim, hayat boyu öğrenme ve sosyal içerme olarak belirlendiğini bildirdi.

Yıldırımhan, bu amaçla, kadınlar, gençler, engelliler, eski mahkumlar, Romanlar, yerinden olmuş kişiler, gecekondu bölgesinde yaşayan yoksul bireyler gibi dezavantajlı kişilerin istihdama kazandırılması, kız çocuklarının okullaşma oranının artırılması, mesleki eğitimin güçlendirilmesi, işçi ve işverenlerin değişen küresel koşullara uyum yeteneğinin artırılması gibi tematik alanlara proje bazlı destek verildiğini belirtti.

Konuşmaların ardından, yetkililer ve davetliler hatıra ormanının ilk fidanlarını diktiler.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık