22 Ocak 2016 Cuma 12:59
İl Koordinasyon Kurulu Vali Düzgün Başkanlığında Toplandı

İl Koordinasyon Kurulu'nun 2016 yılı 1'nci dönem toplantısı Vali Orhan Düzgün başkanlığında yapıldı.

Kayseri'de gerçekleştirilen yatırımlarının ve sosyo-ekonomik gelişmelerin yerel ve bölgesel kalkınma perspektifiyle değerlendirildiği, bunlara ilişkin sorunların çözülmesinde ve sahip olunan potansiyelin değerlendirilmesinde kuruluşlar arası işbirliği ve koordinasyonun sağlanması amacıyla Kayseri Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya ilçe kaymakamları, belediye başkanları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri katıldı.

Vali Düzgün, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yılın ilk toplantısında 2015 yılı Yatırım Programında yer alan ve ilimizde kamu kurum ve kuruluşlarınca gerçekleştirilen yatırımların 31 Aralık 2015 tarihi itibariyle gerçekleşme durumunun değerlendirmesi yapılacağını belirterek, aynı zamanda 2016 yılı hedeflerinin konuşulacağını ifade etti.

Vali Düzgün, 2015 yılında il genelinde mahalli idareler hariç eğitim, sağlık, ulaştırma, tarım, enerji, turizm ve diğer kamu hizmetleri sektörlerinde toplam 529 proje üzerinde çalışma gerçekleştirildiğini kaydetti. Bu projeler için öngörülen 773 milyon liralık ödenekten yaklaşık 757 milyon liranın harcanarak yüzde 98'lik bir gerçekleşme oranına ulaşıldığını ifade etti.

Vali Düzgün, '2015 yılında en çok harcama yapılan sektörlerimiz eğitim, ulaştırma, tarım, enerji ve sağlık sektörlerinden oluşmaktadır. Eğitim sektöründe 158 projeye karşılık ayrılan 306 milyon 709 bin liralık ödenek ayrılmıştır. Ulaştırma sektöründe 93 projeye 59 milyon lira ödenek ayrılmış,104 proje için çalışma yürüten tarım sektörümüzde ise yaklaşık 133 milyon liralık ödenek, enerji sektöründe 31 projeye 104 milyon lira ödenek ayrılmıştır' diye konuştu.

Vali Düzgün, mahalli idarelerde ise 456 projeye 2015 yılı yatırım bütçelerinde 667 milyon liralık ödeneğin ayrıldığını, Aralık ayı sonu itibariyle 538 milyon liralık harcamanın gerçekleştirilerek, yüzde 81'lik bir gerçekleşme oranına ulaşıldığını ifade etti.

Yatırımcı kuruluşların yatırımları ile mahalli idare yatırımlarının birlikte değerlendirildiğinde il genelindeki toplam proje sayısını 985 olarak açıklayan Vali Düzgün, toplam 1 milyar 440 milyon liralık ödeneğin 1 miyar 295 milyon lirasının harcandığını ve yüzde 90 oranında parasal gerçekleşme oranına ulaşıldığını kaydetti.

2016 yılında da ilimizde kamu hizmetlerinin gerçekleştirilmesine yönelik yatırımcı kuruluşlarına başarılı bir dönem geçirmelerini dileyen Vali Düzgün, kamu yatırımlarının daha hızlı ilerleyebilmesi adına terör olaylarının biran önce son bulması temennisinde bulundu.

Toplantıda, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri ile temsilcileri, Kayseri'de yürütülen ve programlanan yatırım ve projelerle ilgili toplantıya katılanlara bilgiler verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.