10 Aralık 2015 Perşembe 10:02
İl Başkanı Manav: 'Partimiz Taahhüt Ettiği İnsan Hakları Hedeflerini Her Zaman Gerçekleştirmiştir'

AK Parti Bartın İl Başkanı Avukat Hüseyin Manav, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, "Partimiz seçim beyannamelerinde taahhüt ettiği insan hakları hedeflerini her zaman gerçekleştirmiştir" dedi.

İnsan hakları sorununun her zaman Türkiye'nin de bütün meselelerinin temelini oluşturduğunu ifade eden İl Başkanı Avukat Hüseyin Manav, "2002-2015 yılları arasında kesintisiz tek başına iktidarı elinde tutan AK Partimiz seçim beyannamelerinde taahhüt ettiği insan hakları hedeflerini her zaman gerçekleştirmiştir. Genel olarak ifade etmek gerekirse partimiz programında yer alan insan hakları konularında on üç yıl içinde ciddi bir reform süreci yaşanmıştır. İnsan hakları mevzuatının uluslararası standartlara uygunluğunu sağlamak üzere çok sayıda yasal düzenleme yapılmıştır. Aynı zamanda hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi ve toplumsal hayatın normalleşmesi doğrultusunda temel hak ve özgürlüklere dayalı bir siyasi yapının inşa edilmesine çalışılmıştır. Öte yandan etnik ve dini azınlıkların özgürlük alanının daha fazla genişletilmesi, ifade özgürlüğünün uluslararası normlar bağlamında düzenlenmesi gibi birden çok insan hakları sorununa çözüm üretilmesi amacıyla mevzuat değişikliğine gidilmiştir. Hükümetlerimiz döneminde yapılan hukuki düzenlemeler sayesinde, devlet ile halk arasındaki kaynaşmanın sağlanması, din, dil, vicdan ve düşünce hürriyetinin teminat altına alınması, ülkemizde kullanılan farklı dil ve lehçelerin öğrenilmesi ve televizyon yayınları yapılması, ifade özgürlüğü, toplantı özgürlüğü, ekonomik ve sosyal haklar gibi birçok alanda önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Son olarak partimizin 5. büyük olağan kongresinde hassas olduğu konularda detaylı çalışma yapacak kurul ve başkanlıklar oluşturulmuş olup bu başkanlıklardan biri insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcılığı olup ve bu göreve yıllardır mecliste İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı da yapmış Ayhan Sefer Üstün getirilmiştir. Bu birim de, partimizin hassas olduğu insan hakları konusunda kapsamlı çalışma yürütecek olup, geçmişte, faili meçhullerden işkenceye, cezaevlerindeki kötü muameleden dil sorununa kadar önemli adımlar atan partimiz, hem alınan mesafeyi anlatacak hem de yeni politika üretecektir. Bartın İl başkanlığımızda da insan hakları komisyon başkanlığı birimi oluşturulmuştur. Tüm kurum, kuruluş, bireyler ve özellikle medya tarafından insanların insan hakları konusunda bilgilendirilmesi ve hak arama bilincinin geliştirilmesine yönelik bir fırsat olarak görülmesi, insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildiği bir dünyaya ulaşılması temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü içtenlikle kutlarım" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.