Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
İbrahim Coşkun, Cuma Namazı Düzenlemesini Değerlendirdi
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

İbrahim Coşkun, Cuma Namazı Düzenlemesini Değerlendirdi

Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, Cuma günü memurların namaz kılmasına imkan veren düzenlemeyi değerlendirdi.

Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, Cuma günü memurların namaz kılmasına imkan veren düzenlemeyi değerlendirdi.

Coşkun açıklamasında Cuma namazının kılınmasına imkan veren düzenlemenin, kamu görevlilerinin mağduriyetinin giderilmesi amacıyla toplu sözleşme masasına taşınan taleplerden biri olduğunu ifade etti. bir talebin daha hayata geçirilmesinin sevincini yaşadıklarını belirten Coşkun, "Üçüncü Dönem Toplu Sözleşmenin kamu görevlilerinin geneline yönelik kısmının Cuma günü öğle tatili başlıklı 40. maddesinde, Cuma günleri öğle tatilinin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde düzenlenmesine yönelik çalışma yapılacaktır kararı alınmıştı.Kararın gereğinin yerine getirilmesi noktasında somut adım Başbakanlıktan geldi. Başbakanlığın 2016/1 sayılı genelgesinde, dini inanç hürriyetinin bir gereği olarak Cuma namazı saatinin mesai saatine denk gelmesi halinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmaksızın izin verileceği ifade edilmiştir. Böylece, kamu görevlileri adına elde ettiğimiz kazanımlara yenisi eklenmiş, kamu görevlilerinin, öğle tatili süresi gerekçe gösterilerek Cuma namazının kılınması sırasında yaşadıkları sıkıntı ve mağduriyet giderilmiş oldu. Bu kazanım, ibadet hürriyetinin sağlanması noktasında önemli bir adım olup temel hak ve özgürlüklerin sendikal mücadeleyle tesisi ve korunması ekseninde gelecek dönemler için bir emsal teşkil edecektir" dedi.

"NÖBET ÜCRETİ ÖDENMELİDİR"

Coşkun, müdür ve yetkili öğretmenlere nöbet ücretinin ödenmesi gerektiğini kaydetti. Coşkun, "Eğitim-Bir-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı'na yazılı başvuruda bulunarak, fiilen nöbet görevini yerine getiren müdür yetkili öğretmenlere toplu sözleşme hükmü gereği ek ders ücreti ödenmesi gerektiğine ilişkin il milli eğitim müdürlüklerine genel bir yazı gönderilmesini talep ettik. 3.Dönem Toplu Sözleşme hükmüne göre, örgün eğitim kurumlarında, mesleki eğitim merkezleri dahil ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenecektir. Müdür yetkili öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde, fiilen ve de hukuken nöbet görevi icra ettikleri bilinmektedir. Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin görevlendirilmelerine dair yönetmelik hükümleri çerçevesinde, müdür yetkili öğretmenlerin, müdür statüsünde olmadıkları, görevli oldukları eğitim kurumunda müdür normu bulunmadığı için asli görevleri olan öğretmenlik görevine ilaveten yönetim hizmetlerini yürütmek üzere görevlendirildikleri, ancak bu görevlendirilmelerinin 657 Sayılı Kanun'un 88 ve 652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 37. maddesine göre verilen ikinci görev kapsamında olmadığı görülmektedir. Fiilen nöbet görevini yerine getiren müdür yetkili öğretmenlere, toplu sözleşme hükmü gereğince nöbet görevi karşılığı ek ders ücretinin ödenmesi gerektiği açıktır. Buna rağmen bazı milli eğitim müdürlüklerince, müdür yetkili öğretmenlere söz konusu nöbet görevi karşılığı ek ders ücreti ödenmeyeceğinin bildirildiği sendikamıza iletilmiştir. Bakanlıktan, söz konusu karışıklığın giderilmesi ve mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla fiilen nöbet görevini yerine getiren müdür yetkili öğretmenlere toplu sözleşme hükmü gereği ek ders ücreti ödenmesi gerektiği noktasında genel bir yazının hazırlanarak, il milli eğitim müdürlüklerine gönderilmesini istedik" şeklinde konuştu.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık