27 Ocak 2016 Çarşamba 07:40
İAÜ Ve Columbıa Üniversitesi'nden Ortak Araştırma Projesi

Yükselen ekonomilerin küresel şirketlerini araştırmak için bir araya gelen İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) ve Columbia Üniversitesi ortak bir anlaşmaya imza attı.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) ve Columbia Üniversitesi arasında imzalanan Çerçeve Anlaşma kapsamında yükselen ekonomi merkezli küresel oyuncuların belli teknikler kullanılarak sıralanmasının Türkiye ayağını İAÜ Ekonomi ve Finans Bölümü yürütüyor. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile ortaklaşa yürütülecek çalışmanın bulguları, proje paydaşı ülkelerde eş zamanlı olarak duyurulurken, Yükselen Ekonomiler Küresel Oyuncuları (YEKO) projesinin bahsi geçen ülkelerdeki katılımcılar bu ülkelerin saygın ve öncü kuruluşları arasında yer alıyor. İAÜ Ekonomi ve Finans Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sedat Aybar öncülüğünde yürütülecek olan çalışma çerçevesinde ortak konferanslar, seminerler ve sempozyumlar da düzenleniyor. Proje kapsamında bugüne kadar gerçekleştirilmiş olan bilimsel faaliyetlere, sadece akademi dünyası değil, medya, araştırmacılar, bankacılar, yatırımcılar, kamu karar alıcıları, kamu ve özel kuruluşları ile şirketler de ilgi gösterdi.

Çalışmayla, yurt dışındaki reel sektörlere yüz milyon doların üstünde yatırım gerçekleştiren Türkiye çıkışlı Çok Uluslu Şirketler'in (ÇUŞ), öz varlık, istihdam ve satış gelirleri gibi unsurları göz önünde bulundurularak oluşturulan bir uluslararasılaşma endeksine dayalı sıralama yapılıyor. Küreselleşme ile birlikte önemi giderek artan ve gelişmekte olan ülke ÇUŞ'larının yurt dışı varlık değerlerine göre sıralandığı liste ve projenin bulguları ayrıca, "Columbia FDI Perspectives" adlı dergide düzenli olarak yayınlanıyor. Tüm Çok Uluslu Şirketler'in sıralandığı listelere ve basın bültenlerine VCC ve ortak kuruluşların web sitelerinden, İngilizce ve ortak ülke dilinde ulaşmak da mümkün. Projenin amaçları arasında, uzun sürede bir veri bankası oluşturmak ve Columbia Üniversitesi öncülüğünde akademik yayınları kolaylaştıracak alt yapı hazırlamak bulunuyor.

PROJE NASIL ORTAYA ÇIKTI?

2007 yılında New York'taki Columbia Üniversitesi'nin Vale Columbia Merkezi'nde (VCC) bir çalıştay olarak başlayan proje, daha sonra aralarında Türkiye'nin de yer aldığı yurtdışı yatırımları bulunan yükselen ekonomileri de içine aldı. Columbia Üniversitesi'nin en büyük araştırma merkezlerinden biri olan ve Columbia Yer Bilimleri Enstitüsü (Columbia Earth Institute) ile Columbia Hukuk Fakültesi (Columbia Law School)'nin ortaklaşa kurduğu bir merkez olan Vale Columbia Merkezi, yabancı sermaye yatırımları konusunda dünyada da lider kurumlar arasında yer alıyor. Yabancı Merkezin başkanlığını Dr. Lisa Sachs yürütürken, proje kapsamında Arjantin, Brezilya, Çin, Kolombiya, Hong Kong, Macaristan, Hindistan, İsrail, Güney Kore, Güney Afrika, Meksika, Rusya, Slovenya, Güney Afrika, Tayvan, ve Türkiye merkezli Çok Uluslu Şirketler değerlendirmeye alınıp inceleniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.