Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
HDP'lilerin fezlekeleri hakkında flaş açıklama
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

HDP'lilerin fezlekeleri hakkında flaş açıklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu HDP'lilerin fezlekeleri hakkında 'fezlekeleri bütçe sonrası görüşeceğiz' dedi. Öte yandan Davutoğlu, Sur'da operasyonların Nevruz'a kalmadan biteceğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, A haber canlı yayınında Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı.

Başbakan Davutoğlu "Öncelikle hepimizin dokunulmazlıkların çerçevesi konusunda anlaşmamız, bir mutabakata varmamız lazım. Ben, bana en aykırı fikirlere dahi sahip olsa her milletvekilinin kürsü dokunulmazlığını sonuna kadar savunmamız gerektiğini düşünüyorum ve savunuyorum da. Ne söylerse söylesin, hangi fikri beyan ederse etsin millet adına, milletin kürsüsünde konuşan kimseye dokunulmaz ama aynı şekilde bir insan olarak ve milletten meşruiyeti almış bir Hükümetin Başbakanı olarak da 29 canımızı almış olan ve bu sadece Ankara olayıyla ilgili değil diğer terör olaylarında teşmil edilebilecek şekilde, bir caniye taziye ziyaretine de dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirmek mümkün değil."

Başbakan Davutoğlu: "(HDP'liler hakkındaki fezleke) Benim vicdani kanaatim; bu ilkeler etrafında gerekli adımın atılmasıdır. Bir insan olarak, yani milletvekili olarak taşıdığımız vasıf dışında bir insan olarak da böyle bir caniyi kutsayan bir tavrın Meclis bünyesinde mazur görülmesi söz konusu olmaz. Onun için net hukuki süreç işler, bu sadece hukuki bir anlam taşır ama o hukuki süreç işlerken Türkiye'de demokratik hukuk devleti kurallarının itibarını kaybettirecek görüntünün oluşmasına izin verilmez."

NEVRUZ'A KALMDAN OPERASYONLAR BİTECEK

Cizre Sur'da operasyonların uzun sürmesi halk ve teröristlerin ayırt edilmesinden kaynaklı. Sur'da operasyonlar Nevruz'a kalmadan bitecek. Sur'da kapsamlı bir inşa çalışması yapılacak. Diyarbakır'daki sonradan inşa edilen hasarlı binalar yıkılacak, eski fotoğraflarına bakılarak eski haline uygun yeniden yapılandırılacak.

HDP'Lİ VEKİLLER HAKKINDA FEZLEKELER VE DOKUNULMAZLIKLAR

Milletvekili olmak sebebiyle çok ağır bir sorumluluk hepimizin üzerinde. Millet adına konuşacaksınız, millet adına hareket edeceksiniz. Bu ağır sorumluluk insani ve hukuki sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Hukuk kurallarından azade olduğumuz bir makam olarak telakki edersek, seçkinci bir elit haline dönüşür milletvekilleri. Bir standartın oturması lazım. Milletvekilliği üzerinde ağır baskılar oluşturuluyor. En temel hakları yok edilebiliyor, 12 Eylül'de Merve Kavakçı olaylarında olduğu gibi. Bazen de dokunulmazlık her şeyi yapabilir gibi yorumlanıyor. Hepimizin dokunulmazlıkların çerçevesi konusunda mutabakata varmamız gerek. Her milletvekilinin kürsü dokunulmazlığını sonuna kadar savunurum. Başbakan olarak da 29 canımızı almış olan, bir caniye taziye ziyaretini de dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirmek mümkün değil. Teröristlere silah taşımak da dokunulmazlıkta değerlendirilemez. Buralarda anlaşmamız lazım.

BUNU AK PARTİ MESELESİ OLARAK GÖRMEMEK GEREK

Fezlekeler konusu rutin işlemlerdir. Bu fezlekelerin durumu rutin bir işlemdir. Hep beraber değerlendireceğiz, fezlekeler Meclis Başkanlığı'na gönderildi. Bütçe görüşmelerinden sonra görüşülecek. CHP de, MHP de, HDP'nin vicdan taşıyan milletvekilleri de bu milletvekilinin bir teröristin taziyesine gitmesini kabul etmemiştir. Bunu AK Parti meselesi olarak görmemek gerek. Bunu Meclisimizin onuru olarak görmek lazım.

CHP de, MHP de kendi içerisinde muhasebesini yapıp bize bildirmesi gerek. Sayın Kılıçdaroğlu eleştirdi ama tavrını da görmek isteriz. HDP içinde makul milletvekillerinin de tutumlarını görmek önem taşıyor. HDP içinde eski bir müftü var onun da vicdani kanaatini görmek isteriz. Bir caniyi kutsama hatta övme anlamına gelen bir tavrı nasıl görüyor? Bunu insan olmaya yakıştırıyor mu? Akil İnsanlar Heyetinde beraber olduğumuz akademisyenler var. Eskiden beri bu konulardaki hassasiyetini ifade eden milletvekilleri var. Ya çıksınlar bu hanım doğru yapmıştır, çünkü o cani doğru bir iş yapmıştır desinler ya da bu insanlığa da milletvekilliğine de sığmaz desinler. Burada ikiyüzlü bir tavrı kimse göstermesin. 90'lı yıllara dönemeye izin vermem. Hak ettikleri muameleyi görürler ama 90'lı yıllardaki manzara olmaz.

Tutuklama hükümetin işi değildir, yargının işidir. Başbakanlık dönemimde hiçbir hukuki sürece müdahale etmedim. Meclis Başkanımızla da görüşürüz, oraya doğru giderse, Meclis'in itibarını rencide etmeyecek şekilde sürecin işlemesi lazım. Suçlu konumunda olanlar mağdur durumuna getirilerek suçlu konumuna düşürülmemesi gerek. Fezlekeler hakkında atılacak adımlarda özenle adımlar atılması lazım.

Vicdani kanaatin dokunulmazlıkların kalkmasından yanadır. Bir insan olarak, böyle bir caniyi kutsayan bir tavrın Meclis bünyesinde mazur görüşmemeli. Hukuki süreç işlerken, devletin itibarının kaybetmesini oluşturacak bir görüntüye izin verilmez.

SUR'DAKİ OPERASYONLAR:

Terörle mücadele 23 Temmuz'dan beri çok büyük bir kararlılıkla sürüyor. Verdiğim talimat neyse, bugün de aynısı geçerlidir. Biz silahlı bir yapılanmaya izin vermeyiz. Yüreğimiz yanıyor ama güvenlik birimlerimiz arasında olağanüstü koordinasyon var. Asker, polis, jandarma, mülki birimler çok iyi bir koordinasyon içinde yürütüyorlar. Güvenlik birimlerimiz halk ile teröristi çok iyi ayırmış. Halk memnun. Demirtaş benim kaçtığım gibi laflar sarf etmiş. Ben 5,5-6 saat kaldım. Silopi'nin her birini bağrıma bastım. Halkımla beraberdim. Onlar Cuma namazını yeni öğreniyorlar, minareden marş çaldıranlar Cuma namazını yeni öğreniyorlar. Her birini dinledim. Bazıları özel şeyler söylediler, bazıları şahsi taleplerini ilettiler. Ama hepsi bir daha eski günlere dönmek istemiyoruz dediler.

Yolda vatandaşlarımızla neredeyse tek tek tokalaştık. Yanımda eşim, arkadaşlarım, bakanlarımız vardı. Hiçbirinin üzerinde çelik yelek yoktu, özel bir güvenlik tedbiri yoktu. Sayın Cevdet Yılmaz'ı tam yetkiyle donatarak görevlendirdik. Atılacak adımları planladık. Sayın Cevdet Yılmaz orada. Gece ve gündüz çalışmaları yürütecek. Yollara temizlenecek, hasarlı binalar tamir edilecek. Özel yetkiyle operasyon sonrası dönemi planların uygulanmasına nezaret edecek. Bakanlık görevini de yapmaya devam edecek. Yolda halkla beraber yürüdük, çocuklara klasik eserleri dağıttık. Tugay komutanlığımızda brifing aldık. Silopili çocuklar tugay komutanının eşinden ders alıyor, onun okuluna gittik. Anne şefkatiyle öğrencilerine nasıl davrandığını gördük. Şehit evine gittik. Kürt bir şehidimizin ailesiyle sohbet ettik. Halk ile terörist çok iyi ayrılmış. Halk memnun, terörist ya gitmiş ya da sinmiş. Teröristi bir daha çıkartmayacağız.

Bu aynı durum Cizre için de Sur için de geçerli. Operasyonun uzun sürmesinin sebebi halk ile teröristin ayrılması. Kimin terörist kimin halk olduğunu anlamak için çok yavaş hareket etmek gerekiyor. Sur'da çok az kaldı, Nevruz'a kalmaz, birkaç gün içinde biter. Sur'da bütün sonradan yapılmış hasarlı binaların tümü tasviye edilecek, eski dönem yapılmış eski Diyarbakır fotoğraflarını da alara otantik Diyarbakır'ı inşa edeceğiz. Ben de detaylı bir brifing alacağım.

Bu sabır gerektiren bir işlemdir. Nereye ihtiyaç varsa orada yapılacak. Nerelerin kritik olduğunu biliyoruz. Bu alçakların nerelere yığınak yaptığını biliyoruz. Ülkenin her bir yerinde olağan şartlar sağlanıncaya kadar sürecek.

Silopi'ye spontan şekilde gittim. Arkadaşlara yarın Silopi'ye gideceğim dedim, bu benim kararım. Bundan sonra da böyle yapacağım. Zaman gelecek Sur'a da gideceğim. Sur'a gitmek için kimseden izin alacak, çekinecek de değilim. Kimse bizi eleştiriye tabi tutamaz. Türkiye birkaç ilçe hariç marjinalleşmiş örgütler hariç normal hayatına devam ediyor. Ülkemin her köşesine her zaman gideriz.

Spontan olarak gittiğim Silopi'de yüzlerce, binlerce Silopili karşıladı. Günlerdir propaganda yapan HDP'nin yüzüne kimse bakmadı. Halkın genelinde tatminkar ve mutlu bir hal olmasına rağmen bu havayı dağıtmak için bir takım provakasyonlar olabilir. Ellerinden geleni yapıyorlar. Halkımız bunlara yol vermedi, izin vermedi, geçit vermedi. Onların istediği gibi yaslı, kanlı bir bahar değil, ülkenin yeniden ortak ruh haliyle doğmasının başlangıcı olacak. Terör artık her yerde, her ülke için tehdit eden bir unsur.

GENELKURMAY ADLİ MÜŞAVİRİNİN GÖREVDEN ALINMASI

Bu hukuki bir işlemdir. Genelkurmay'ın kendi mantığı içinde ele alınması lazım. Bürokraside paralel yapı ile mücadele her kurum gereğini yapıyor. Rasyonel hiyerarşide herkes hesap verme durumundadır. Kimse meşru siyasi otoritenin verdiği talimatlar dışında hareket edemez. TSK dahil paralel mücadele sürecek. Hiçbir kurum ayırımı gözetmeden sürecektir.

ZAMAN GAZETESİNE KAYYUM ATANMASI

Dün bir açıklama yaptım. Bu hukuki bir süreçtir. Basın özgürlüğü konusunda kimsenin şüphesi olmamalı. Basın faaliyetini örterek yapılan faaliyetlerin ayrımını da fark etmemiz lazım. Eleştirel anlamda yayın yapan pek çok basın var. İşlem yapılmıyor. Burada kara para aklama, paralel yapı gibi iddia var. Bu sürecin yürütücüsü yargı organlarıdır. Hükümetimizle alakalı değildir, yargı gereken adımları atacaktır.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık