Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
HDP'li Lezgin Botan'dan Nabi Avcı ve Efkan Ala'ya soru önergesi
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

HDP'li Lezgin Botan'dan Nabi Avcı ve Efkan Ala'ya soru önergesi

HDP Van milletvekili Lezgin Botan'ın İçişleri Bakanı Efkan Ala 'ya yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle; "Bugüne kadar 1 şehir merkezi ve 7 şehrin 21 ilçesinde onlarca mahalleyi kapsayacak şekilde 61 kez ilan edilen sokağa çıkma yasakları toplamda 677 günü bulmuş durumdadır.

HDP Van milletvekili Lezgin Botan, Yüksekova'da devam etmekte olan sokağa çıkma yasağı nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya yönelttiği, Yüksekova'da eğitim alamayan öğrencilerin durumlarının ne olduğu ve yine İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle; Yüksekova'da hangi gerekçelerle sokağa çıkma yasağının ilan edildiğine dair soru önergelerini Meclis Başkanlığı'na sundu.

HDP Van milletvekili Lezgin Botan'ın İçişleri Bakanı Efkan Ala 'ya yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle; "Bugüne kadar 1 şehir merkezi ve 7 şehrin 21 ilçesinde onlarca mahalleyi kapsayacak şekilde 61 kez ilan edilen sokağa çıkma yasakları toplamda 677 günü bulmuş durumdadır.

Hakkari Valiliği de 13 Mart 2016 tarihinde yapmış olduğu açıklama ile Yüksekova ilçesi genelinde “artan terör olayları nedeniyle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan kamu düzeni, huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilmesi için; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince,ö sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini duyurmuştur. İlan edilen yasak 15 gündür aralıksız devam etmektedir.

Yasakların ilan edildiği tüm yerleşim yerlerinde yasağın gerekçesi olarakö vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan kamu düzeni, huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilmesiö gösteril se de bu yasaklar nedeniyle yüzbinlerce yurttaşın mağdur olduğuna dair haberler de basına yansımaktadır.

Bu bağlamda:

1-Hakkari ili Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasağından önce yasağı gerektirecek; asayişi ve kamu düzenini bozucu hangi olaylar yaşanmıştır?

2-11 Mart 2016 tarihinde Şırnak, Yüksekova ve Nusaybin de de operasyonlar yapılacağı yönündeki açıklamanızdan 2 gün sonra 3 yerleşim yerinde de sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi tesadüf müdür? Nerelerde yasağın ilan edileceği kararı tarafınızdan mı alınmaktadır?

3-Sokağa çıkma yasaklarının ilan edilmesi ile ilgili anayasada ve uluslararası belgelerde bu kararların TBMM tarafından alınabileceği belirtilmişken; yasaklarla ilgili kararların TBMM'nin gündemine alınmamasının nedeni nedir?

4-Yüksekova ilçesinde yasaktan önce ikamet eden yurttaş sayısı ne kadardı? Bu yasakla birlikte kaç yurttaş evini terk etmek zorunda kaldı? Evlerini terk eden yurttaşların barınma, beslenme, eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için almış olduğunuz tedbirler nelerdir? Bu tedbirlerden şuana kadar kaç yurttaş yararlanmıştır?

5-Evlerini terk etmek zorunda kalan yurttaşlar kayıt altına alınmış mıdır? Halen yasakların sürdüğü mahallelerde ikamet eden ve evini terk etmeyen yurttaş sayısı kaçtır? Bu yurttaşların günlük yaşamın zorunlu kıldığı ihtiyaçları ne şekilde giderilmektedir? Elektrik, su, ısınma, iletişim ile gıdaya ve sağlığa erişim konusunda almış olduğunuz tedbirler nelerdir?

6- Operasyonların başlamasından sonra Yüksekova ilçesinde mağdur olan yurttaşların yararlanması için ek olarak ne tür insani yardım malzemesi sevk edilmiştir? Sevk edilmiş ise bu yardımlar hangi resmi kurum tarafından organize edilmektedir? Yüksekova belediyesi ve ilçedeki sivil toplum kuruluşları ile bu yardımların organize edilmesinde işbirliği yapılmakta mıdır?

7-Yüksekova ilçesinde 13 Mart 2016 tarihinden beri ilan edilmiş olan sokağa çıkma yasakları ve sürdürülen operasyonlar sonucunda bu güne kadar hayatını kaybeden yurttaş sayısı kaçtır? Bunların asker, polis, korucu, militan ve sivil yurttaş olarak dağılımları nedir?

8-Vatandaşların can ve mal güvenliği ile bozulan kamu düzeni, huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilmesinin tek yolu sokağa çıkma yasakları ilan etmek midir? Öyle ise aynı yerlerde yasakların tekrar tekrar ilan edilmesinin nedeni nedir?

9-Hükümetleriniz tarafından 2013 yılında başlatılıp 7 Haziran 2015 seçimleriyle buzdolabına konduğu söylenen ve şahsınızın da hükümet adına içinde yer aldığı müzakere ve çözüm sürecine geri dönülmesi konusunda bir çabanız var mıdır?

10- Diyalog ve müzakere sürecine dönülerek ölümlerin olmadığı, daha insani ve daha demokratik bir yolla vatandaşların can ve mal güvenliği ile kamu düzeni, huzur ve asayiş ortamının kardeşlik temelinde kalıcı olarak tesis edilmesi mümkün değil midir? Diyalog ve müzakere sürecine dönülmesinin önünde hangi engeller vardır?"

HDP Van milletvekili Lezgin Botan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle; "Bugüne kadar 1 şehir merkezi ve 7 şehrin 21 ilçesinde onlarca mahalleyi kapsayacak şekilde 61 kez ilan edilen sokağa çıkma yasakları toplamda 678 günü bulmuş durumdadır.

Hakkari Valiliği de 13 Mart 2016 tarihinde yapmış olduğu açıklama ile Yüksekova ilçesi genelinde “artan terör olayları nedeniyle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan kamu düzeni, huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilmesi için; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince,ö sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini duyurmuştur. İlan edilen yasak 16 gündür aralıksız devam etmektedir. Yasakların ilan edildiği tüm yerleşim yerlerinde yasağın gerekçesi olarakö vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan kamu düzeni, huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilmesiö gösteril se de bu yasaklar nedeniyle yüzbinlerce yurttaşın mağdur olduğuna dair haberler de basına yansımaktadır.

Bu bağlamda:

1-Yüksekova ilçesinde örgün ve yaygın eğitim kurumlarına kayıtlı öğrenci sayısı ile bu kurumlarda görevli öğretmen ve personel sayısı kaçtır? Bu öğrencilerin ilkokul, ortaokul, lise kademelerine ve sınıflara göre dağılımı açık ortaokul ve liseler ile halk eğitim kurslarına kayıtlı olanlar dahil nedir?

2-Sokağa çıkma yasağının başladığı tarihten sonra okul kaydını ilçe dışına alan öğrenci sayısı kaçtır? Bu öğrenciler hangi il ve ilçelere nakillerini aldırmışlardır?

3-Bakanlığınıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmen ve diğer personel yasak süresince hangi işte görevlendirilmişlerdir?

4-Bakanlığınız tarafından eğitimlerini sürdürmek üzere başka illere gönderilen öğrenci var mıdır? Varsa eğitimin hangi kademesinde kaç öğrenci; hangi illere gönderilmişlerdir? Çocuklarının başka illerde eğitim alması hususunda ailelerin izni ve bilgisi var mıdır? Ailelerin çocuklarıyla görüşme ve iletişim kurmaları için almış olduğunuz tedbirler nelerdir?

5- Yüksekova ilçesinde bakanlığınıza bağlı kaç adet eğitim kurumu vardır? Bu kurumların operasyon yürüten güvenlik güçlerine tahsis edildiğine dair basında yer alan haberler doğru mudur? Doğru ise bu tahsis tarafınızdan mı yapılmıştır?

6-Basında çıkan haber ve görüntülere göre Yüksekova ilçesinde bakanlığınıza bağlı olduğu iddia edilen eğitim kurumlarının sınıf tahtalarına ve okul ziyaretçi defterlerine “ezan dinmez bayrak inmez. Ders sırası Osmaniye JÖH'te. Fetih 2016 Mart.ö Gibi ayrımcı slogan ve yazıların yazıldığı doğru mudur? Bu iddiaları araştırmak için yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır?

7-Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yerlerde Üniversiteye giriş sınavı, Açıköğretim ortaokulu ve açık lisesi sınavları ile TEOG sınavlarına girme çağında olan öğrenci sayıları nedir? Yasaklar nedeniyle hem sınavlara hazırlık için gerekli ortamdan yoksun kalma hem de sınava girememe nedeniyle mağdur olan öğrencilerin mağduriyetini gidermek için almış olduğunuz tedbir var mıdır? Varsa bu tedbirler nelerdir?

2015-2016 eğitim yılında bakanlığınıza bağlı herhangi bir eğitim kurumuna kayıtlı iken hayatını kaybetmesi sonucu eğitim kurumlarıyla ilişkisi kesilen kaç öğrenci vardır? Bu öğrencilerin okudukları eğitim kademesine ve illere göre dağılımı nedir? "

 Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık