Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Gür: Davutoğlu'nun ifadeleri kesinlikle kabul edilemez
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Gür: Davutoğlu'nun ifadeleri kesinlikle kabul edilemez

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Moskova'da gerçekleştirdiği diplomatik görüşmelere ilişkin sözlerine yanıt verdi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Moskova'da gerçekleştirdiği diplomatik görüşmelere ilişkin sözlerine yanıt verdi. Gür, "Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nun "HDP Eş Genel Başkanı'nın Rusya'da, 'Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesi yanlıştı' demesi tam bir rezalet ve tam bir ihanettir" şeklindeki ifadeleri kesinlikle kabul edilemez. AKP Hükümeti'nin halihazırda Rusya Hükümeti ile temaslarını sürdürmesi 'ihanet' olarak algılanmazken, HDP'nin Rusya Hükümeti ile görüşmesinin ihanet olarak görülmesi, en hafif deyimiyle tutarsızlıktır" dedi.

"HDP'NİN RUSYA İLE GÖRÜŞMESİNİN İHANET OLARAK GÖRÜLMESİ TUTARSIZLIKTIR"

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Gür, Demirtaş ve beraberindeki heyetin Moskova'da gerçekleştirdiği diplomatik görüşmeler hakkında Başbakan Davutoğlu'nun "TBMM üyesi olan HDP eş başkanının Rusya'da 'Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesi yanlıştı' demesi tam bir rezalet ve tam bir ihanettir" açıklamasına yanıt verdi. Gür, Demirtaş'ın Rusya gezisine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada "Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş ve beraberindeki heyetin Moskova'da gerçekleştirdiği diplomatik görüşmelere ilişkin Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nun "HDP Eş Genel Başkanı'nın Rusya'da, 'Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesi yanlıştı' demesi tam bir rezalet ve tam bir ihanettir" şeklindeki ifadeleri kesinlikle kabul edilemez. AKP Hükümeti'nin halihazırda Rusya Hükümeti ile temaslarını sürdürmesi 'ihanet' olarak algılanmazken, HDP'nin Rusya Hükümeti ile görüşmesinin ihanet olarak görülmesi, en hafif deyimiyle tutarsızlıktır. Rusya savaş uçağının düşürülmesinin hata olduğunu uçağın düşürüldüğü günden bu yana açık bir şekilde ifade ediyor olmamıza rağmen, Moskova'da bu ifadeyi tekrar kullanmamızın Başbakan Davutoğlu tarafından yeni bir durummuş gibi yansıtılması, HDP'nin istikrar ve barış odaklı diplomatik faaliyetlerine olan tahammülsüzlüğün en açık göstergesidir" ifadelerini kullandı.

"PAZARLIK İÇİNDE OLMAYACAĞIMIZI HDP'Yİ TANIYAN YURTTAŞIMIZIN AKLINDAN GEÇMEDİĞİNİ BİLİYORUZ"

Demirtaş ve HDP heyetinin Rusya görüşmelerinde herhangi bir pazarlık ya da Türkiye'yi zan altında bırakacak bir tutum içinde olmayacağını belirten Gür, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Partimizi temsilen Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş, Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Sayın Nazmi Gür, partimizin kurucu bileşenlerinden DBP'nin Eş Genel Başkanı Sayın Kamuran Yüksek ve Moskova'da temsilcilik açılışı çalışmalarında bulunan temsilcilerimizden oluşan heyetimizin gerçekleştirdiği diplomatik görüşmelerde herhangi bir pazarlık ya da Türkiye halklarını zan altında bırakacak bir tutum içinde olmayacağımızı, başta partimize gönül verenler olmak üzere HDP'yi biraz olsun tanıyan herhangi bir yurttaşımızın aklının ucundan geçmediğini çok iyi biliyoruz. Ancak, ilkel milliyetçi söylemlerle toplumda partimizin iç ve dış politikaları hakkında yaratılmak istenen olumsuz algıya karşı son derece açık bir tutum sergilenmesi zorunluluğu açığa çıkmıştır. HDP, her zaman olduğu gibi bugün de Türkiye halklarının barışını, huzurunu ve refahını esas alan ilkelerle hareket etmektedir. Bu temelde AKP Hükümeti'nin sebep olduğu uluslararası krizler nedeniyle komşu halklar arasında meydana gelebilecek sürtüşmeler karşısında, HDP'nin bu tehlikeli gidişata karşı istikrar ve barış odaklı tutumunu sergileme sorumluluğu doğmaktadır. Suriye krizi ile bağlantılı olan Türkiye ve Rusya devletleri arasındaki gerilimin halklara da sirayet etmesinin yaratabileceği olumsuzlukların farkında olarak, HDP'nin gerilimi düşürecek imkanların oluşturulması yönünde sarf ettiği çabaların boşa çıkarılmaya çalışılmasını üzülerek takip ediyoruz"

"DIŞ POLİTİKA KANALLARININ AKP'NİN TEKELİNDE OLMASININ YARATABİLECEĞİ RİSKLERİN NE KADAR BÜYÜK OLDUĞUNUN GEÇMİŞTEKİ TECRÜBELERDEN ANLAŞILDIĞI KANISINDAYIZ"

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Gür, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Kamuoyunun malum çevrelerce HDP'nin Moskova ziyareti hakkında yanlış yönlendirilmesini Türkiye'nin çok boyutlu dış politika kanallarının tıkanmasına sebep olduğunu açıkça ifade etmemiz gerekmektedir. Dış politika kanallarının tamamının AKP Hükümeti'nin tekelinde olması gibi bir siyasi ve idari yapılanmanın yaratabileceği risklerin ne kadar büyük olduğunu yakın geçmişteki tecrübelerden anlaşıldığı kanısındayız. Suriye krizi ve buna bağlı gelişen bölgesel şiddet ortamı karşısında, AKP'nin durumu daha da çözümsüz hale getiren müdahaleciliğinin kamuoyundan yine aynı basın kanalları tarafından saklanmaya çalışılması, başlı başına sorgulanması ve eleştirilmesi gereken bir konudur. HDP'nin bu oluşan istikrarsızlığa karşı sarf etmekte olduğu yapıcı çabaların engellenmeye çalışılmasına asla onay verilmeyeceğinin bilinmesini isteriz. Türkiye halklarının özgürce ve komşularıyla barış içerisinde yaşayabileceği bir geleceği inşa etmek için yurt içinde ve dışında tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz"

 

 

 

 

 

 Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık