15 Aralık 2015 Salı 08:13
Hazırlanan Proje Ulusal Ajans Tarafından Kabul Edildi

Yeni dönem Erasmus programı kapsamında Alaçam Halk Eğitim Merkezi'nin de ortağı olduğu proje, Türkiye Ulusal Ajans tarafından kabul edildi.

Afyonkarahisar Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü koordinatörlüğündeki bu projeyle yetişkin eğitiminde gayrı resmi öğrenmelerin tanınırlığı, resmi öğrenmelere adaptasyonu, resmi öğrenmelerin çoğaltılması ve kalitenin artırılması için Avrupa düzeyinde ileri uygulamaları tanıyan, iyi uygulamaları kendi uygulamalarına yansıtan yöneticiler, eğiticiler ve usta öğreticiler yetiştirmeyi amaçlıyor.

Projeyle ilgili bilgiler veren Alaçam Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ayhan Dodur, "Kurumumuzun da ortağı bulunduğu 'Yetişkin Eğitiminde Avrupa'ya Yetişmek İçin' projesi Ulusal Ajans tarafından kabul edilmiş olup Aralık 2015 -2016 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Ulusal Ajans tarafından kabul edilen ilk proje olması dolayısıyla ayrı bir öneme sahip, ilçemizin tanıtımında da büyük katkıları olacaktır. Proje sonunda katılımcıların Hayat boyu Öğrenme (HBÖ), Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ), yetişkin eğitimcisi yeterlilikler çerçevesi (YEYÇ) kavramları konusunda bilgi düzeyleri gelişecek ve farkındalıkları artacaktır. Yetişkin eğitimi bağlamında Avrupa'daki ileri ve güncel uygulamaları öğrenme Türkiye'deki uygulamalarla karşılaştırma ve iyi örnekleri seçme ve kullanma yeterlilikleri gelişecektir. Öğrenme çıktılarına dayalı referans yeterlilikler, temel yeterlilikler ve anahtar beceriler doğrultusunda yetişkin eğitim uygulamalarını, yeniden değerlendirme, yorumlama, test etme ve revize etme kabiliyetleri gelişecektir. Gönderen ortakların proje çıktılarını ve Avrupa'da uygulanan iyi örnekleri mevcut uygulamalarına adapte etmeleri ile ortak kurum ve kuruluşların eğitim, öğretim yöntemlerinin, ölçme ve değerlendirme sistemlerinin, öğretim materyallerinin, eğitim modülleri ve müfredatlarının gelişmesine katkı sağlanacaktır. Proje ile kurumlarımız ve Avrupalı kuruluşlar arasında oluşturulan uluslararası işbirlikleri sayesinde Avrupa düzeyinde iyi örneklerin yaygınlaşmasına ve yetişkin eğitiminde uygulama birliği oluşturulmasına katkı sağlanacaktır" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - IPA İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı tarafından fon sağlanacak. 1 yıl için ayrılan bütçe 73 bin 346 euro.

Proje de alıcı ortakların İspanya, Avusturya, Macaristan ve İtalya; gönderici ortaklar ise Afyonkarahisar Halk Eğitim Merkezi, İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, Adana Cumhuriyet Halk Eğitim Merkezi, Samsun Alaçam Halk Eğitim Merkezi, Hakkari Mesleki Eğitim Merkezi, Burdur Çavdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kahramanmaraş Afşin Mesleki Eğitim Merkezi ve Kahramanmaraş Hayat boyu İlerleme Derneği.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.