Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Hanefi Bostan: 'Akademik Teşvik Ödeneği İle İlgili Henüz Bir Düzenleme Yapılmadı'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Hanefi Bostan: 'Akademik Teşvik Ödeneği İle İlgili Henüz Bir Düzenleme Yapılmadı'

Öğretim görevlilerine verilmesi planlanan akademik teşvik ödeneği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, 'İlk ödeme 2016 yılı Şubat ayının 15'inden itibaren 12 ay süreyle her ayın 15'inde yapılması hükme bağlanmakla birlikte bugüne kadar konuyla ilgili bir düzenleme yapılmamıştır' dedi.

Öğretim görevlilerine verilmesi planlanan akademik teşvik ödeneği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, "İlk ödeme 2016 yılı Şubat ayının 15'inden itibaren 12 ay süreyle her ayın 15'inde yapılması hükme bağlanmakla birlikte bugüne kadar konuyla ilgili bir düzenleme yapılmamıştır" dedi.

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, öğretim görevlilerine verilmesi planlanan akademik teşvik ödeneği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, "14 Kasım 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 6564 Sayılı Yükseköğretim Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla, 2914 Sayılı Kanuna ilave edilen 'Ek Madde 4' gereği öğretim elemanlarına akademik teşvik ödeneği adı altında bir ödeme yapılması öngörülmüştür. Bu ödemenin her bir takvim yılı için bir önceki yıl, bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte yurt içinde veya yurt dışında sonuçlandırılan proje, araştırma, yayın, tasarım, sergi, patent ile çalışmalarına yapılan atıflar, bilim kurulu bulunan uluslararası düzeydeki toplantılarda tebliğ sunma ve almış olduğu akademik ödüller esas alınarak öğretim elemanları için yüz puan üzerinden yıllık akademik teşvik puanı verilmesi sonucunda yapılması kararlaştırılmıştır" dedi.

Akademik teşvik ödeneği ile ilgili henüz bir düzenlemenin yapılmadığını ifade eden Hanefi Bostan, "İlk ödeme 2016 yılı Şubat ayının 15'inden itibaren 12 ay süreyle her ayın 15'inde yapılması hükme bağlanmakla birlikte bugüne kadar konuyla ilgili bir düzenleme yapılmamıştır. İlgili kanunda yer alan hükme göre; akademik teşvik 2015 yılında yapılan çalışmalar esas alınarak 2016 yılından itibaren ödenmesi ön görülmektedir. Akademik teşvikten yararlanmak için gerekli şartlar, puanlar vs. ayrıntıların kanun yürürlüğe girdikten sonra 4 ay içerisinde yönetmelikle düzenlenmesi gerekmekteydi. Söz konusu yönetmeliğe ilişkin usul ve esasların Yükseköğretim Kurulu'nun önerisi, Maliye Bakanlığı'nın görüşü ve Millî Eğitim Bakanlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenmesi hükme bağlanmıştır. Ancak bugüne kadar YÖK'ün görüş oluşturmak amacıyla askıya çıkardığı taslak yönetmelik dışında herhangi bir şey yapılmadığı görülmektedir" diye konuştu.

Hanefi Bostan, "YÖK'ün hazırlayıp 20 Şubat 2015 tarihinde askıya çıkardığı Akademik Teşvik Taslak Yönetmeliği'nde birçok akademisyenin belirtilen kalemlerden 100 puan alması neredeyse imkansızdır. Taslak yönetmelikte yer alan düzenlemelere göre akademisyenlerin birçok alanda faaliyet yapmalarının özendirilmeye çalışılması doğru bir yaklaşımdır. Ancak bunun uygulamada bazı adaletsizliklere yol açacağı gözden uzak tutulmamalıdır. Bu nedenle adaletsizlikleri ortadan kaldıracak düzenlemelere ihtiyaç bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

Sosyal bilimlerde yeni düzenlemeler yapılması gerektiğine dikkat çeken Bostan, "Yine hazırlanan puanlama kriterleri ağırlıklı olarak sağlık bilimleri ve fen bilimleri gibi alanlar esas alınarak yapılmış olduğu izlenimi vermektedir. Sosyal bilimler ve eğitim bilimleri alanlarına üvey evlat muamelesi yapmaktan kaçınılmalıdır. Bu nedenle sosyal bilimler, eğitim bilimleri, fen bilimleri ve sağlık bilimleri alanlarının her biri için farklı ölçekler geliştirilmesi zaruret haline gelmiştir. Nitekim bir sosyal bilimcinin patent alması neredeyse imkânsız iken proje yapma imkânları da sınırlıdır. Dolaysıyla sosyal bilimlerde patentin karşılığının ne olabileceği açık ve net bir şekilde ortaya konulmalıdır. Aksi halde tüm bu teşviklerin sadece fen bilimleri ve sağlık bilimleri alanlarını desteklemek anlamına geleceği göz artı edilmemelidir" ifadelerini kullandı.

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"YÖK'ün taslağında yer alan bir ilmi faaliyetin 'uluslararası' statü kazanabilmesi için faaliyetin ve çıktılarının en az 1 yabancı dilde (YÖK'ün yabancı dil tanımı geçerlidir) yapılmış olması, konuşmacı, panelist vb. sunucuların en az yarısının yabancı uyruklu olması gerektiği şartları gerçeklerden uzak bulunmaktadır. Nitekim Türkiye'de, Balkanlar'da ve Türk Cumhuriyetleri'nde yapılan sempozyumlarda bu şartı sağlamanın mümkün olmadığı tecrübe ile sabittir. Bu nedenle gerçekçi ve uygulanabilir düzenlemeler geliştirilmelidir. Kanun gereği 15 Şubat 2016 tarihi itibarıyla verilmesi gereken 'akademik teşvik ödeneği'nin hangi esas ve kriterlere göre verileceği konusunda bir yılı aşkın bir süreden beri hala ilgili yönetmeliğin çıkarılmaması ilim adamına ve üniversitelere verdiğimiz değerin bir göstergesi olmalıdır. Akademisyenlerin herhangi bir mağduriyete uğramaması için Bakanlar Kurulu'nun bir an önce ilgili yönetmeliği adaletsizliğe ve gerçeklere uygun olarak çıkarması gerekmektedir. Ayrıca üniversitelerin olmazsa olmazı olan idari personele üniversite ödeneği verilmesi bir zaruret haline gelmiştir. Polis ve uzman erbaşlara 3 bin ek göstergenin verileceği bir dönemde memurların ve öğretmenlerin gözden ırak tutulması doğru bir yaklaşım değildir."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık