16 Aralık 2015 Çarşamba 11:07
Halaçoğlu, Ayasofya'nın cami olması için kanun teklifi verdi

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Ayasofya'nın cami olarak yeniden ibadete açılması için kanun teklifi verdi.

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı olan Halaçoğlu teklifin gerekçesinde, Ayasofya'nın ilk mabet, ahşap kilise olarak, miladi 360'da yapıldığını, 1453'e kadar da defalarca yakılıp, yıkıldığını ve yeniden onarıldığını, İstanbul fethedildiğinde de kilisenin tamamen harap, kubbesi de kısmen çökmüş olduğunu söyledi. Ayasofya'nın 24.11.1934 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile müze haline getirildiğini kaydeden Halaçoğlu, "Ancak bu karar, Resmi Gazete gibi devletin hiçbir resmi yayınında yayımlanmamış, bununla ilgili herhangi bir kayda da rastlanılmamıştır' ifadelerine yer verdi. Halaçoğlu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde bulunan Ayasofya ile ilgili vakfiyenin tercümesine değinirken şunları söyledi:

"1453 yılında Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethetmesiyle cami olarak hizmet vermeye başlayan Ayasofya bilindiği üzere 1 Şubat 1935 yılından bu yana da müze olarak kullanılmaktadır. Fatih Sultan Mehmed Han, 'Bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah'ın, Peygamber'in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın' demiştir."

Ayasofya'nın müze haline getirilmesiyle ilgili Bakanlar Kurulu kararnamesinin altındaki Atatürk'ün imzasının tartışmalı olduğunu ileri süren Yusuf Halaçoğlu, şöyle dedi:

'Bir tuhaflık da ilgili Kararnamenin altındaki Atatürk imzasında göze  çarpmaktadır. Bilindiği üzere, Mustafa Kemal'e Atatürk Soyadının verildiği 2587 Sayılı Özel Kanun, Resmi Gazetede 27.11.1934 tarihinde yayımlanmıştır. Atatürk'ün imzasının bulunduğu Ayasofya Kararnamesi'nin tarihi ise 24.11.1934'dür. O halde, üç gün öncesinden Atatürk'ün Kararnameyi imzalamış olması da mümkün gözükmemektedir. Bununla ilgili olarak da; bir dilekçe üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından: 'İlgi dilekçeniz ekinde fotokopisi bulunan 24.11.1934 tarih ve 2/1589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesinde Reisicumhur adına atılı bulunan imzanın, yine dilekçeniz ekinde sunulan Atatürk'ün örnek imzalarına biçimsel açıdan fark gösterdiği ilk bakışta belirlenebilmektedir' cevabı verilmiştir. Bütün bunları alt alta koyduğumuzda burada da bir imza sahteciliği bulunduğunu söylemek kaçınılmaz olacaktır' ifadelerini kullandı.

MHP'li Halaçoğlu, teklifinin son bölümünde şu ifadelere yer verdi:

"Ayrıca, Ayasofya Camii'nin, 19.02.1936 tarihli tapu senedine göre, Fatih Sultan Mehmed Vakfı adına “türbe, akaret, muvakkithane ve medrese-i müştemil Ayasofya'yı Cami-i Şerifi olarak tapuludur. Vakıflar Genel Müdürlüğü Kütük Defterinde de aynı şekilde cami olarak kayıtlıdır. Şu an müze olarak kullanılması yasalara uygun değildir. Bugün, tüm selatin camilerimiz sabah ezanından yatsı ezanına kadar, haftanın her günü, hangi dinin mensubu olduğuna bakılmaksızın herkesin ziyaretine, ibadetine ücretsiz olarak açıkken, Ayasofya, yasalara, hukuka aykırı olarak, ancak müze olarak ziyaret edilebilmektedir. Bu kanun teklifi, 481 yıl ezan sesinin yankıları ile ayakta kalan, İstanbul'un fethinin simgesi olan Ayasofya'nın, cami olarak yeniden ibadete açılması amacı ile hazırlanmıştır.' 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.