Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Hakkari Valiliği, iş yerlerine güvenlik kamerası takılmasını istedi
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Hakkari Valiliği, iş yerlerine güvenlik kamerası takılmasını istedi

HAKKARİ Valiliği il genelindeki tüm esnafın iş yerlerine güvenlik kamerası takması istendi.

HAKKARİ Valiliği il genelindeki tüm esnafın iş yerlerine güvenlik kamerası takması istendi. Takmayanlara ise cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

Hakkari Valisi Yakup Canbolat'ın imzasıyla Hakkari Valiliği resmi internet sitesi'nde yayınlanan genel emri ile kent merkezindeki bütün iş yerlerine 2 ay içersinde güvenlik kamerası takılması istendi. Kamera özelikleri, kameraların çözünürlükleri, kayıt ortamı ve saklanma koşullarının ayrıntılı olarak verildiği genel emri işyerlerine gönderildi. 2 ay içersinde iş yerlerine kamera takmayan ve buna uymayan iş yerlerinde Kabahatler Kanunu'nun 32'inci maddesine göre cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

Hakkari Valiliği tarafından yayınlanan 7 maddelik genel emri'nde şu ifedelere yer verildi.

"Güvenlik kameraları, suç ve suçlulukla mücadelede caydırıcı etkisinin yanı sıra, suç oluştuktan sonra faillerin tespiti ve delillendirilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. İnsan gözünün atlayabileceği bir detay, güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kayıt altına alınabilmektedir. Delilden şüpheliye ulaşma genel prensibinde de; her delilin suçun en aza indirilmesi için yapılacak her çalışmada belli bir maliyeti olmasının yanında hem maddî hem de psikolojik getirileri çok daha fazladır. İşyeri vb. yerlerde güvenlik kameralarının takılmasının gerekli olduğu öngörülmektedir. Bu doğrultuda güvenlik kuvvetlerimiz dünyada birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de güvenlik amaçlı kameralarla suç bölgelerini ve halkımızın yoğun olarak bulunduğu cadde, sokak ve meydanları izlemeye almaktadır. Ancak, güvenlik kuvvetlerinin mevcut imkânlarla tüm suç işlenebilecek yerleri kameralarla izlemesi mümkün olamayacağından, özel güvenlik hizmetlerinin devreye sokulması ve belirtilen iş yerlerinde güvenlik amaçlı kamera kullanılması amaçlanmıştır. Bu genel emir, il ve ilçelerde faaliyet gösteren, halkın yoğun olarak bulunduğu iş yerleri, otogarlar, akaryakıt istasyonları, dinlenme tesisleri, hastaneler, alış veriş merkezleri, bankalar, iş hanları, büyük marketler, kuyumcular, döviz büroları, oteller, araç kiralama şirketleri, umuma açık istirahat ve eğlence yerleri, lokantalar, oto galerileri, sanayi siteleri, internet kafeler, baz istasyonları ve gerekli görülen diğer iş yerleri ile 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun hükümlerine göre Valiliğimizden özel güvenlik izni alan kurum ve kuruluşları kapsar.

İlimizde ve ülkemizde giderek artan Terör ve Asayiş suçlarıyla mücadelede, şehir hayatının gereklerinden birisi haline gelen güvenlik kameraları, gelişmiş ülkelerde yaygın ve etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Suç oluşmadan önleyebilmenin maliyeti, suç oluştuktan sonra yapılacak tüm çalışmalardan daha düşüktür. Devletin suçu önlemede alacağı tedbirlerin yanında, vatandaşların kendi can ve mal emniyetini sağlayacak tedbirlerin alınmasında iş birliği yapması, genel asayiş ve huzurun sağlanmasında güvenlik hizmetlerine katkı sağlayacaktır. Yapılacak kontrollerde güvenlik kameralarının belirtilen sürede kurulmadığının, faal durumda bulundurulmadığının veya genel emir hükümlerine aykırı davranıldığının tespit edilmesi durumlarında, 5188 sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar için yine aynı Kanunun 20. maddesinin (c) fıkrası hükmü, diğer kuruluşlar için ise İl İdaresi Kanununun 66 ncı ve Kabahatler Kanununun 32 nci maddesi hükümleri uygulanır. Olay sonrasında görüntülerin ilgili kurumlarca ayrıntılı olarak incelenebilmesi için kameralar en az (720X576) piksel çözünürlükte olacak, gerektiğinde siyah - beyaz kayıt yapabilme özelliğine sahip olacaktır."Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık