Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Hak-iş Konfederasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Hak-iş Konfederasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, 'KKTC Türkiye için, Hak-İş için son derece önemlidir. Türkiye'nin garantör ülke olarak burada bulunması bizim de desteklediğimiz ve bu doğrultuda bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti'nin garantörlüğünde bir çözümü HAK-İŞ desteklemektedir' dedi.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, "KKTC Türkiye için, Hak-İş için son derece önemlidir. Türkiye'nin garantör ülke olarak burada bulunması bizim de desteklediğimiz ve bu doğrultuda bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti'nin garantörlüğünde bir çözümü HAK-İŞ desteklemektedir" dedi.

Hak-İş Konfederasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Başkenti Lefkoşa'da gerçekleşti. Toplantıya Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, KKTC Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş ve Hak-İş'e mensup üyeler katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada Hak-iş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "İlk Başkanlar Kurulu Toplantımızı KKTC'de yapma kararı aldık. Bu kararımızın bugün hayata geçirilmesinden son derece mutluyuz" dedi.

Hak-İş'in 13. Olağan Genel Kurul ile ilgili ise Arslan, "40 yıllık sendikal mücadelesini her kongresinde biraz daha çıtayı yükselterek hem görsel olarak hem de içerik olarak görsel, saygın geleceğe dönük kararların alındığı çok önemli günler olarak değerlendirdik. Genel kurulları sadece seçimlerin yapıldığı, belli prosedürlerin yerine getirildiği genel kurul olmaktan çıkarıp, önümüzdeki 4 yıllık dönem içerisinde yapacaklarını, hedeflerini, elde etmek istediklerini bir bütün olarak önümüze koymaya ve bu doğrultuda da yeni dönemi şekillendirmeye de karar vermiştir" ifadelerini kullandı.

İLK BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI KKTC'DE

İlk Başkanlar Kurulu toplantısının KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da gerçekleşmesine ilişkin duygularını dile getiren Arslan, "İşte bugün HAK-İŞ'in Başkanlar Kurulu'nu KKTC'de yapmanın ayrıcalığını ve onurumu taşırken, Türkiye'ye giderken yeni bir anlayışla, yeni bir heyecanla konfederasyonumuza devam edeceğiz. KKTC Türkiye için, HAK-İŞ için son derece önemlidir. Türkiye'nin garantör ülke olarak burada bulunması bizim de desteklediğimiz ve bu doğrultuda bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti'nin garantörlüğünde bir çözümü HAK-İŞ desteklemektedir" diye konuştu.

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Kurulu'nda alınan bir bildiriye de değinen Arslan, uluslararası ilişkilerin sendikanın vizyonunu ortaya çıkardığını söyledi. Arslan, "Konfederasyonumuzun aldığı 68 karardan 10 tanesi uluslararası ilişkiler e HAK-İŞ'in dış ilişkilerle ilgili vizyonunu da ortaya koymaktadır. Bunlardan bi tanesi de KKTC ve çözümle ilgili geniş ayrıntılı bir karardır. Bu karar bizim için ve KAMU-SEN için tarihi bir karardır" dedi.

"KIBRIS'IN STRATEJİK OLARAK NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ"

KKTC'de uygulanan çifte standartlara da değinen Arslan, şunları kaydetti:

"HAK-İŞ olarak özellikle KKTC'ye uygulanan AB'nin ve batının haksız çifte standartlı izolasyonun derhal kaldırılmasını, çözümün gecikmiş olduğunu, bundan sonra daha fazla geciktirilmeden adadaki çözümün bir an evvel gerçekleştirilmesini, müzakerelerin kesintisiz ve sonuç alıncaya kadar etmesini bizim temel karakterimiz olan müzakereci yaklaşımımızın verdiği tecrübeyle masadan bir sonuca varılmadan kalkmamak gerekiyor. Adada sürekli barış isteyen, uzlaşma isteyen, sorunun çözümünü isteyen her zaman KKTC olmuştur. KKTC büyük bir destek vererek Annan Planı'na evet demiş ama Rum lider ağlayarak bu desteğin verilmemesi konusunda kamuoyuna ve kendi halkına, aslında Kıbrıs'a ihanet etmiştir. Hem adanın geleceği açısından hem adadaki kardeşlerimizin geleceği açısından hem de bölge barışı açısından Kıbrıs'ın stratejik bakımında ne kadar önemli olduğunun farkındayız. KKTC'nin yer altı ve yer üstü kaynaklarının kısa sürede işletilerek adanın ihya edileceği yaklaşımı biliyoruz ve bunu destekliyoruz."

"SU TİCARİLEŞTİRİLEMEZ VE İNSANLIĞIN ORTAK DEĞERİDİR"

Kısa zaman önce Akdeniz üzerinden KKTC'ye verilen suyun önemine değinen Hak-İş Genel Başkanı Arslan, "Her halükarda adaya suyun gelmiş olması çok önemli. Çölleşme ile mücadele de HAK-İŞ ve sendikalarımız yer almaktadır. Dünya su formunda Türkiye'de HAK-İŞ'e bağlı sendikalar yer almakta ve mücadelelerini uluslararası alanda sürdürmektedir. Su konusundan HAK-İŞ'in temel yaklaşımı; su ticarileştirilemez ve insanlığın ortak değeridir" şeklinde konuştu.

KKTC'ye gelmelerinin bir başka amacının da Kamu-Sen ile dayanışma içerisinde göstermek olduğunu söyleyen Arslan, "Bu dayanışma anlayışımız birlikte çalışma, sorunlarımızı hem Türkiye'de hem KKTC'de çözme konusunda da çaba sarfettiğimizi biliyorum" dedi.

"Kamu-Sen'in daha güçlü daha etkin ve adada en güçlü sendikacılık misyonunu ileriye taşıma konusunda destek olmaya devam edeceğiz" diyen Arslan, KKTC'yi Türkiye'ye yük olarak gören bir yaklaşımların olduğunu, bu yaklaşımın da KKTC Türklerini hem incittiğini hem de bu konu da Türkiye'nin adada bulunmasının gerekçelerine doğru olmadığını ifade etti.

Türkiye'yi işgalci olarak KKTC'deki büyük elçiliği müstemleke valisi olarak gören ve adada Türkiye'nin bulunmasından rahatsız uluslararası güçlerin taşeronlarının olduğunu savunan Mahmut Arslan, "Bunlar da Türkiye'yi üzüyor. Türkiye'deki kardeşlerimiz ile adadaki kardeşlerimiz arasına bilerek bir kısım olumsuzlukları sokuşturmaya çalışanların oyununa gelmememiz gerekiyor. Burada da hepimize sorumluluklar düşüyor. Asla birbirimizden kopamayız. Ortak tarihimiz, değerlerimiz ve geleceğimiz var. Asla kimse unutmamalı" ifadelerini kullandı.

"AB SÜRECİNİN SONUÇLANDIRILMASI İÇİN HAK-İŞ ÇOK ÖNEMLİ BİR MİSYON ÜSTLENMİŞTİR"

"Türkiye olarak AB sürecinin sonuçlandırılması için Hak-İş çok önemli bir misyon üstlenmiştir" ifadesini kullanan Arslan, şöyle konuştu:

"Hak-İş olarak Türkiye'nin AB sürecinin, AB tarafından maksatlı ve iki yüzlü çifte standartlı yaklaşımlarla geciktirildiğinin farkındayız" dedi. Ayrıca, "AB'nin hiç bir alt yapısı olmadığı halde uluslararası anlaşmalara aykırı olarak Türkiye'nin, İngiltere'nin garantörlüğü çerçevesinde meseleye bakmadan Güney Kıbrıs'ı AB'ye almasının tarihi bir hata olarak onların geçmişlerinde yer alacaktır. Adadaki çözümün gecikmesinin en önemleri nedenleri budur. HAK-İŞ olarak AB sürecinin takipçisiyiz."

Türkiye'de yaşanan terör olaylarına da değinen Arslan, "Temmuz'dan itibaren PKK'nın ve PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin terör konusundaki yaklaşımları malesef Türkiye'yi yeniden 90'lı yılların karanlığına doğru çekmeye çalışıyor. HAK-İŞ olarak her türlü fikrin, görüşün, inancın, iddianın barış ve kardeşlik çerçevesinde konuşulmasına, tartışılmasına, ifade edilmesine itirazımız yok. Ama terörü, şiddeti, kanı ve gözyaşını hedef alan açıklamaları asla bir demokratik özgürlük kapsamında değerlendiremeyiz. Şiddeti, savaşı, kanı, ölümü çağıran ve bunu destekleyen yaklaşımları şiddetle reddediyoruz. Bunu düşünce özgürlüğü kapsamında asla kabul etmiyoruz" açıklamasında bulundu.

"DAEŞ NE KADAR TEHLİKELİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜYSE, PKK DA DHKP-C DE AYNI TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

Akademisyenlerin bildirgesine de değinen Arslan, "Bir kısım akademisyenin barış çağrısı adı altında PKK'nın bölgemizin şehirlerini tutsak almasını, işgal etmesini ve oralardaki haklı rehin almasını barış çağrısı yaparak, Türkiye Cumhuriyeti devletinin güvenlik güçlerinin insanları öldüren bir yapıda göstermeye çalışmalarını asla kabul etmiyoruz. Bu bildiriye imza atanların aslında savaş çığırtkanlığını yaptıklarını kan istediklerini ölüm istediklerini ve Türkiye'ye yönelik düşmanca bir tavır olarak görüyoruz. bu akademisyenleri kınıyoruz. Böyle bir yaklaşımı asla kabul etmiyoruz. Akademisyenlerin kaç tanesinin yaşadığını baktığınız zaman göremezsiniz. Biz bölgedeyiz, biliyoruz. Bizim için DAEŞ ne kadar tehlikeli bir terör örgütüyse PKK da DHKP-C de aynı terör örgütlerden birer tanesidir" değerlendirmesinde bulundu.

HAK-İŞ olarak bir tarafta yapıcı ve yol gösterici diğer taraftan da sorunların çözülmemesi durumunda atacakları adımları tartışmalarını söyleyen Arslan, taşeron işçilerinin toplu sözleşmesi hala sonuçlandırılamadığını, bu konudaki girişimlerin devam ettiğini dile getirdi.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık