Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Hak-iş Genel Başkanı Arslan: 'Engellilere Yönelik Eylem Planı Geliştirilmeli'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Hak-iş Genel Başkanı Arslan: 'Engellilere Yönelik Eylem Planı Geliştirilmeli'

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye'de çalışma hayatında ihmal edilen en önemli konulardan birisinin engellilerin çalışma hayatına katılımı ve istihdamı ile ilgili yaşanan sorunlar olduğunu belirterek, 'Engellilere yönelik bütüncül bir yaklaşımla eylem planı geliştirilmeli ve engelliler için engelsiz bir yaşam kurulmalıdır' dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye'de çalışma hayatında ihmal edilen en önemli konulardan birisinin engellilerin çalışma hayatına katılımı ve istihdamı ile ilgili yaşanan sorunlar olduğunu belirterek, "Engellilere yönelik bütüncül bir yaklaşımla eylem planı geliştirilmeli ve engelliler için engelsiz bir yaşam kurulmalıdır" dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, "Bütün gelişmelere ve ilerlemelere karşın Türkiye'de çalışma hayatında ihmal edilen en önemli konulardan birisi engellilerin çalışma hayatına katılımı ve istihdamı ile ilgili yaşanan sorunlardır. Engellilerin çalışma yaşamlarında karşılaştıkları sorunlar eğitim, ulaşım, fiziksel çevre, sağlık, sosyal güvenlik gibi alanlarda yaşanılan fırsat eşitsizliklerinden kaynaklanmaktadır. Engellilere yapılan sosyal koruma tabanlı yardımlar engellilere güvence vermektedir. Ancak bunun yanında engellilerin istihdama katılımını teşvik edecek politikalarla güçlendirilmesi gerekmektedir. Nihai hedef, engellilerin emek piyasasında güçlü bir yer edinmesini sağlamak olmalıdır. Ülkemizde engellilerin çalışma hayatına katılımını sağlamayı, onun bağımlılığını en aza indirgeyen kapasite geliştirmeyi, tüketici olmaktan çıkıp üretici olmasını, kendine güvenin artması, hizmetlerle gelişen teknolojiyi transferlerin yapılmasını, mevcut kaynakları maksimize edecek ve yeni kaynaklar yaratacak finansman sağlanmasını öngören bir politika oluşturma sürecine ihtiyaç olduğu açıktır. Böylece ayrımcılıktan uzak, kalkınmanın temeli olan insan kaynağının gelişmesine katkıda bulunacak, engellinin insan hak ve özgürlüklerine, sosyal güvencesine sahip çıkacak, yasal düzenlemeleri eyleme dönüştürecek gerçekçi bir engelliler politikasının oluşturulması gerekmektedir" dedi.

Arslan, şöyle devam etti:

"Engelli bireyin işe alınmasıyla istihdam sorununun büyük ölçüde çözüldüğü varsayılmaktadır. Oysa iş yaşamı, işe alınan engelli bireyin özellikleri ve yetenekleri dikkate alınarak düzenlenmediğinden ve iş başında geliştirme eğitimi verilmediğinden, işe alınan engellilerden çoğu kez beklenen verim sağlanamamaktadır. Bu durumun hem işveren kurum, hem çalışan engelliler hem de işe alınmayı bekleyen engelliler açısından ayrı ayrı ve birlikte olumsuz sonuçları olmaktadır. Engellilerin istihdamı konusundaki iyi niyetli çabalara karşın politikaların yetersiz kalması, engellilerin istihdamdan önce yeterince eğitilememeleri, engellilerin eğitim ve vasıf düzeylerinin düşük olması, genel olarak toplumun engellilere yönelik önyargıları, kimi işverenlerin engellilere yönelik olumsuz tutumları gibi nedenler birbirleriyle karşılıklı etkileşim içerisindedirler. Bu nedenle konu bütünsel bir bakış açısıyla ele alınmalıdır. Engellilere yönelik bütüncül bir yaklaşımla eylem planı geliştirilmeli ve engelliler için engelsiz bir yaşam kurulmalıdır."

HAK-İŞ olarak kadınların, gençlerin ve engellilerin sorunlarını ülkenin genel ekonomik ve sosyal sorunlarından bağımsız görmediklerini vurgulayan Arslan, "Konfederasyonumuz ve sendikalarımız bünyesinde Engelliler Komitelerimizi kurduk, engellilerin çalışma yaşamına girmesini ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa projeler geliştiriyor, engelliler için engelsiz bir dünya kurmaya çalışıyoruz. Engellilerin sosyal yaşama katılmasını teşvik ediyor, spor aktivitelerinden kan bağışı ve yetim çocuklar için kitap kampanyalarına kadar pek çok kültür, sanat ve spor dallarında etkinlikler düzenliyor ve katılıyoruz" ifadesini kullandı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık