Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Gumruk ve Ticaret Bakani Tufenkci:
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Gumruk ve Ticaret Bakani Tufenkci:

Gumruk ve Ticaret Bakani Tufenkci:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, HDP'nin 1 Kasım seçimlerinden önce 'Türkiye partisi' olma iddiasıyla yola çıktığını belirterek, "Geldiği nokta itibarıyla bölge partisi bile olamadı. Çünkü siyaset üretmiyor. Terörü zaten şu andan itibaren kınamasını beklemiyoruz da. Onu kınayacak ne yürek var, ne de öyle bir görev verilmediği sürece ağızlarından bir söz çıkacağına inanıyoruz" dedi.

Bakan Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen 11. Dönem Akreditasyon Sertifika Töreni'nde, ahilik sisteminde üretimin belirli koşullara tabi tutulduğunu, bunlara uymayanların ise ticaret yapamadığını anlattı.

Bakanlık olarak kırtasiyeciliğin önüne geçmek ve bürokrasiyi azaltmak adına mücadele ettiklerini vurgulayan Tüfenkci, bu çalışmaları iş dünyasının ihracatını ve gelişimini daha hızlı gerçekleştirmek için istediklerini söyledi.

"Milletin efendileri değil, hizmetkarı" olduklarını dile getiren Tüfenkci, bu kapsamda oda ve borsalardan da vatandaş odaklı hizmet üretmelerini beklediklerini kaydetti.

- "Terörle mücadele en üst seviyede"


Bakan Tüfenkci, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da terörle mücadelenin en üst seviyeye çıktığı dönemlerin yaşandığına dikkati çekerek, Bakanlık görevine geldikten sonra terörden etkilenen iş adamlarına sahip çıkma, dertlerini paylaşma adına bu çatılar altında bir araya geldiklerini anlattı.
Bölgedeki meselenin Kürt değil, "taşeronluk" meselesi olduğunun altını çizen Tüfenkci, şöyle devam etti:"Bizim Rusya'yla hafif kriz yaşamamızla, hemen o taşeron örgüte görev verdiler. Ne yaptılar? Gel Rusya'ya, yeni emirlerle git Türkiye'ye... Biz Suriye'de Esed'le sıkıntılar yaşadık, taşeron örgüt PYD üzerinden devreye girdi. Kimin için girdi, nereye girdi, nereyi yangın yerine çevirdi? Doğu ve Güneydoğu Anadolu'yu yangın yerine çevirdi.
Açmış olduğu çukurlarla, kurulan gönül köprülerini yıkmaya çalıştı. Benim esnafımın, benim tüccarımın dükkanının kepenklerini indirdi, evlerinden barklarından zorla çıkarmaya çalıştı. Biz hükümet olarak, millet olarak sahip çıkmak zorundayız. Asla ve asla o taşeron örgütlere yaptığı zulmün yanına kalmasına müsaade etmeyeceğiz."
Bakan Tüfenkci, HDP'nin 1 Kasım seçimlerinden önce 'Türkiye partisi' olma iddiasıyla yola çıktığını ifade ederek, "Ama maalesef geldiğini nokta itibarıyla bölge partisi bile olamadı. Çünkü siyaset üretmiyor. Terörü zaten şu andan itibaren kınamasını beklemiyoruz. (Onlarda) Onu kınayacak ne yürek var, ne de öyle bir görev verilmediği sürece ağızlarından bir söz çıkacağına inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
- TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da dünya genelinde ekonomik sıkıntıların devam ettiğine işaret ederek, "Küresel piyasalar bir türlü eski canlılığına kavuşamıyor. Emtia fiyatlarındaki gerileme, pek çok gelişmekte olan ülke ekonomilerini olumsuz etkiliyor. Petrol ve doğalgaz fiyatlarının gerilemesi, bir yanıyla lehimize. Zira ithalat faturamızı düşürüyor. Ama ihracatımızın üçte birini, müteahhitlik işlerimizin yüzde 85'ini, gelen turistlerin yarısını, petrol ve doğalgaz ihracatçısı ülkelerden yapmaktayız" diye konuştu.
Enerji giderleri azalırken, döviz kazandıran işlerde sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
"Tüm bu iktisadi sorunları aşmak için, Türkiye'nin teknolojik yenilenmeye ihtiyacı var. Yeni bir büyüme hikayesine ihtiyacı var. Yeni bir sanayi politikasına ihtiyacı var. İşte bu noktada, hükümetimizin de bu durumun farkında olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda attığı adımları, 25 Öncelikli Dönüşüm Programını ve 2016 Eylem Planını son derece önemsiyor ve camiamız adına olumlu buluyoruz. İnşallah, kamu ve özel sektör el birliği içinde çalışarak, yeniden yüksek büyüme temposunu ülkemize kazandıracağına inanıyorum."
Türkiye'nin çevresindeki coğrafyada kargaşa ortamı yaşandığını, bunu da üzülerek takip ettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, bölgenin zor bir dönemden geçtiğini, özellikle Suriye ve Irak'taki gelişmelerin bölgedeki tüm dengeleri değiştirdiğini söyledi.
Yaşanan terör olaylarının etkilerinin özellikle bölgedeki iş camiası tarafından çok derinden hissedildiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, bunun sadece bir ekonomik sorun olmadığını belirtti.
Bakan Tüfenkci'nin göreve geldikten sonra Doğu ve Güneydoğu Doğu Anadolu'daki oda ve borsa başkanları ile bir araya geldiğini ve onlara moral verdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
"Evvelsi gün de Sayın Başbakanımız liderliğinde bölgeden gelen oda ve borsa başkanlarımızla birlikte, uzun ve kapsamlı bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Meselenin çözümü noktasında Sayın Başbakanımızın samimi yaklaşımını, duyarlılığını ve meselenin suhulet yoluyla çözümündeki kararlılığını görmekten büyük memnuniyet duyduk." Hükümetin meseleye büyük bir hassasiyetle yaklaşmasının, özellikle toplumsal yaşamı etkileyen acil problemlerin çözümü noktasında yaptığı hazırlıkların kendilerine umut verdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, bölgedeki "kamu düzeni" yeniden tesis edildikten sonra, konuşarak tüm sorunların çözülebileceğine işaret etti.
- "Gurur duyuyorum"
Hisarcıklıoğlu, sertifika alan oda ve borsaların sayısının 233'e yükseldiğini ve bununla iftihar ettiğini dile getirerek, "Bugün 5 yıldızlı olan oda ve borsalarımız, hizmet kalitesi anlamında, Londra'daki, Paris'teki, Berlin'deki oda ve borsalar seviyesine ulaşmış durumda. Onlar üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa, bu oda ve borsalarımız da minimum aynı seviyede hizmet veriyorlar. TOBB ailesi içindeki 365 oda ve borsanın 233'ü dünya standartları üstünde hizmet verdiklerinin en somut belgesi bu" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci ve Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların yöneticilerine sertifikalarını vererek, hatıra fotoğrafı çektirdi.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık