01 Mart 2016 Salı 09:27
GMİS Genel Başkanı: Müfettişlerin abartılı uygulamaları üretimi düşürdü
GENEL Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin, Soma faciası sonrasında iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan düzenlemeleri abartılı uygulamaları kömür üretiminin düşmesine neden oldu" dedi.

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde konuşan Ahmet Demirci, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) 8 bin 800 yeraltı işçisinin çalıştığını ve 2015'de satılabilir üretimin 1 milyon tonun altına indiğini söyledi. Demirci TTK'nın, tarihinin en düşük sayıda işçisiyle en az üretimi gerçekleştirdiğini, birinci önceliklerinin TTK'nın işçi açıklarının giderilmesini sağlamak olduğunu belirtti. Demirci, Soma faciası ile başlayan yasal düzenlemelerin bitirilememiş olmasının bu süreçte büyük sorunlara neden olduğunu, Zonguldak'ın, kamu ve özel sektörüyle ciddi bir bedel ödediğini ve adeta üretim yapamaz hale geldiğini ifade etti. Demirci, şöyle konuştu:

"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin, Soma sonrasında iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan düzenlemeleri abartılı uygulamaları da üretimin düşmesine neden oldu. 168 yıllık havza tarihinde kayda geçen hiçbir kazanın yaşanmadığı hidrojen sülfür gazı sensörleri olmadığı gereçesiyle üretim yapamadık. Diğer taraftan özel sektör madenciliği de durma noktasına geldi. Soma sonrası yapılan yasal düzenlemelerle artan maliyeti karşılayacak olan hükümet, ne yazık ki hala bu düzenlemeyi hayata geçiremedi. Özel sektörde sıkıntılar devam ediyor."

'BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ İŞÇİ AÇIKLARININ GİDERİLMESİ'

Demirci, sendika olarak birinci önceliklerinin TTK Genel Müdürlüğü'nün talep ettiği 3 bin 200 işçinin alınması ve işçi açıklarının giderilmesi, sonra da çalışan sayısının 14 bin kişilik norm kadroya çıkarılması ve kurumun istikrarlı bir şekilde çalışır hale getirilmesini sağlamak olduğunu vurguladı. Demirci, "Özellikle yer altı madenciliğinin devlet eliyle yapılmasının gerekliliği son dönemde özelleştirilen maden ocaklarında yaşanan facialarla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Madencilik, salt kâr mantığıyla yapılabilecek bir iş değildir. Özel sektörün devlet ciddiyetiyle çalıştırılması ve denetlenmesi şarttır" dedi.

'2009'DAN 2016'YA 50 BİN KİŞİ GÖÇ ETMİŞ'

Zonguldak nüfusunun hızla azaldığını ifade eden Demirci, şöyle devam etti:

"2009 yılından bu yana Zonguldak eksiliyor. 2009 yılında nüfusumuz yerinde saymış, çünkü o yıl TTK'ya 3 bin işçi alındı. 2009'dan 2016'ya kadar yaklaşık 50 bin kişi göç etmiş. Sorun işsizlik. Zonguldak'ta istihdam yaratacak yatırım yapılmıyor. Zonguldak'a yatırımcı gelmiyor. Çünkü kentin ciddi ulaşım sorunları var. Karayolları bitirilemedi. Demiryolu açılışı sık sık erteleniyor. Ticaretin arttığı dönemlerde limanımızın yetersiz kaldığını gördük. Havaalanımız normal standartlarda çalışır hale getirilemedi. Ulaşım sorunu çözülmeden teşviklerle bile sonuç almamız mümkün değildir. Mevcut santrallere bölgeden kömür alma mecburiyeti getirilmelidir. Kömür ithalatına belirli miktarda fon konularak ülke madenciliğine destek olunmalıdır. Zonguldak'ın madenden tarıma, turizme tüm kaynaklarını değerlendirmek mecburiyetindeyiz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.