Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
(geniş haber) Sahte Yargıtay kararı ile firara dava
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

(geniş haber) Sahte Yargıtay kararı ile firara dava

Uyuşturucu ticaretinden hükümlü bulunduğu Silivri Cezaevi’nden sahte Yargıtay kararı düzenleterek kaçan Doğan Alagöz’ün firarı ile ilgili olarak, cezaevi 2.

Uyuşturucu ticaretinden hükümlü bulunduğu Silivri Cezaevi'nden sahte Yargıtay kararı düzenleterek kaçan Doğan Alagöz'ün firarı ile ilgili olarak, cezaevi 2. müdürü ve iki gardiyanın da aralarında bulunduğu 9 kişiye 1 yıl ile 23 yıla kadar değişen hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İddianamede, Doğan Alagöz'ün kaçmak için sahte tahliye kararını nasıl hazırlattığı detayları ile anlatılırken, kaçtığı döneme ait 11 gün boyunca cezaevinin kameralarının tadilat nedeniyle çalışmadığı, bu nedenle kaçış görüntülerine ulaşılamadığı bilgisine de yer verildi. 

İddianamede 16 Ocak 2015 tarihinde kaçan Alagöz'ün, kaçış planı için Kasım 2014 tarihinden itibaren plan yapmaya başladığı, dışarıda kaçışını organize eden adamı Deniz Zeyrekçe ile cezaevinde yaptığı görüşmede, “Bu işi yap ben sana köle olurum” dediği belirtildi.

FİRARA YARDIM VE YATAKLIK, RÜŞVET GİBİ SUÇLARDAN 23 YILA KADAR HAPİS

Uyuşturucu ticaretinden 12 yıl 6 ay hapis cezası alan ve bu cezası kesinleşen Doğan Alagöz'ün hükümlü olarak bulunduğu Silivri 4 Numaralı Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki firarı ile ilgili olarak yürütülen soruşturma tamamlanarak aralarında firari sanık Doğan Alagöz'ün de bulunduğu 9 kişi hakkında 1 yıldan 23 yıla kadar değişen hapis cezaları istemiyle dava açıldı.

CEZAEVİ İKİNCİ MÜDÜRÜ DE SANIK

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sahte Yargıtay kararı ile 16 Ocak 2015 tarihinde firar eden Doğan Alagöz, firarı organize ettiği öne sürülen İbrahim Zeyrekce, Kazım Avşar, gardiyan İlhan Ayhan, cezaevinde hizmetli olarak görev yapan Oğuz Koca, Alagöz'ün kaçtıktan sonra 4 gün kaldığı evin sahipleri Erkan Akçay ve annesi Hayriye Gönül Akçay, gardiyan Ahmet Ak ve olay tarihinde Silivri Cezaevi 2. Müdürü olan Kadir Demirel sanık olarak yer aldı.

İddianamede, Silivri 4 Nolu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na 16 Ocak 2015 tarihinde faksla Yargıtay 10'ncu Ceza Dairesi'nin tahliye müzekkeresinin ulaştığı hatırlatıldı. Tahliye müzakeresinin cezaevine ulaşmasının ardından teyit için İstanbul Adliyesi'nde görev yaptığını söyleyen Salih Yılmaz isimli bir kişinin cezaevi infaz bürosunu aradığı hatırlatılan iddianamede, “Bu kişi faksı gönderdiğini söyledi. İnfaz koruma memuru Ahmet Ak bu görüşmeye istinaden tahliye müzekkeresinin faks teyidini gerçekleştirerek tahliye müzekkeresini nöbetçi kurum 2'nci müdürü Kadir Demirel'e ulaştırdı, Kadir Demirel faks teyidine bağlı olarak tahliye işlemi yapılması yönünde talimat verdi ve tahliye fişine istinaden Doğan Alagöz tahliye edildi” denildi.

FİRARI ORGANİZE EDENLER ARASINDA AVUKAT DA BULUNUYOR

İddianamede, soruşturma kapsamında Doğan Alagöz'ün ceza infaz kurumunda kaldığı süre içerisinde ziyaretine gelen avukat, noter, yakınları ve diğer üç kişilik ziyaretçilerine ait kimlik ve telefon bilgilerinin incelendiği, Alagöz'ün sahte tahliye müzekkeresi ile firarının İbrahim Zeyrekce, Kazım Avşar ve avukat E. B. tarafından planlanıp organize edildiği belirtildi.

ÜÇÜNCÜ KİŞİLERİN TAHLİYE MÜZAKERELERİNİ KOPYALAYARAK TAHLİYE ETTİRMİŞLER

Soruşturma kapsamında UYAP sistemi üzerinde yapılan araştırmada infaz koruma memuru İlhan Ayhan'ın 9 Ocak 2015 tarihinde UYAP sistemine giriş yaptığı, Doğan Alagöz'ün tutuklama evrak bilgilerine eriştiği ve tutukluluk evrakından bir suret aldığı, daha önce tahliye edilmiş iki hükümlünün tahliye evrakından da birer suret aldığı belirtilen iddianamede, “İki hükümlünün orijinal belgelerdeki havale yazısı ile UYAP şifre yazısını kopyala yapıştır işlemi ile sahte müzekkereyi oluşturduğu belirlendi. Ayhan'ın kullandığı bilgisayara da 13 Ocak 2015 tarihinde format attırdığı tespit edildi” denildi.

Adli Tıp kurumu Fizik İhtisas Dairesi Adli Belge İnceleme Şubesi tarafından belgeler üzerinde inceleme yapıldığı hatırlatılan iddianamede, Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporda, sahte tahliye belgesindeki 4 rakamının eski hükümlüye ait tahliye belgesinin üzerindeki 2 rakamından dönüştürülerek 4 yapıldığı, imza altından kalan 16.01.2015 rakamının yine eski hükümlüye ait 23.12.2014 rakamının üstüne yazıldığı belirtildi.

Soruşturmada Silivri Ceza İnfaz kurumları kampüsünün ana nizamiyesinde bulunan güvenlik kameralarının tadilat nedeniyle 9-20 Ocak arasında çalışmadığı bilgisine yer verilen iddianamede, firar olayının, Doğan Alagöz, İbrahim Zeyrekce, Kazım Avşar ve Alagöz'ün Avukatı E. B. tarafından planlanarak organize edildiği, İbrahim Zeyrekce'nin kızı Yurdan Zeyrekce ile ilişkisi olan infaz koruma memuru İlhan Ayhan'ın menfaat karşılığı sahte tahliye müzekkeresini İlhan Ayhan'a hazırlattığı iddia edildi.

Hazırlanan sahte tahliye müzekkeresinin İlhan Ayhan ve Oğuz Koca tarafından kuruma faks yolu ile gönderildiği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan aranmış gibi teyit aramasının yapıldığı, bu arama sonrası infaz koruma memuru Ahmet Ak'ın tahliye müzekkeresinin faks teyidini usulsüz olarak gerçekleştirdiği, sonrasında tahliye müzekkeresini kurumun 2'nci müdürü Kadir Demirel'e ulaştırdığı, Demirel'in de müzekkereyi faks teyidinin usulüne uygun olup olmadığını denetlemeden tahliye işlemi yapılması yönünde talimat verdiği anlatıldı.

VİLLASINI SATIP FİRARIN MASRAFLARINI KARŞILADI

İddianamede, Doğan Alagöz'ün kendisine ait olan ancak gelini adına kayıtlı bulunan Beylikdüzü'ndeki villasının satılması sonrası satış bedelinin avukatı E. B.'nin hesabına aktarıldığı, firar masraflarının bu paradan karşılandığının kabul edilmesinin gerektiği belirtildi.

Soruşturma kapsamında elde edilen HTS raporlarına göre şüpheliler Kazım Avşar ile Erkan Akçay'ın 3 Aralık 2014 ile 1 Mart 2015 tarihleri arasında 543 kez görüştükleri tespit edildiği belirtilen iddianamede, 16 Ocak 2015 tarihinde Doğan Alagöz'ün cezaevinden firar ettiği, 24-28 Ocak 2015 tarihleri arasında şüphelilerden Erkan Akçay'ın annesi Hayriye Gönül Akçay'ın Zeytinburnu'ndaki evinde İsmail Yenisu adına düzenlenmiş sahte kimlikle kaldığı bilgisine yer verildi.

İddianamede firari Doğan Alagöz'ün, “Resmi belgede sahtecilik”, “Rüşvet verme”, “Hükümlünün kaçması” suçlarından 6 yıl 6 aydan 18 yıla kadar, tutuklu şüpheliler İlhan Ayhan ve İbrahim Zeyrekçe'nin, “Resmi belgede sahtecilik”, “rüşvet vermek ve almak”, “Hükümlünün kaçmasını sağlamak” suçlarından 8 yıldan 22 yıla kadar, Kazım Avşar'ın “Resmi belgede sahtecilik, “Rüşvet almak ve vermek”, “Hükümlünün kaçmasını sağlamak”, “Hükümlüyü bildirmeme” suçlarından 8 yıldan 23 yıla kadar, Oğuz Koca'nın “Resmi belgede sahtecilik”, “Hükümlünün kaçmasını sağlamak” suçlarından 4 yıldan 10 yıla, Erkan Akçay ve Hayriye Gönül Akçay'ın “Hükümlüyü bildirmeme” suçundan 1 yıla, Ahmet Ak ve Kadir Demirel'in “Görevi kötüye kullanma” suçlarından 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılmaları istendi.

ŞÜPHELİLERİN İKİSİ TUTUKLU

Olaydan sonra yürütülen soruşturma kapsamında ifadesi alınan cezaevi infaz koruma memuru İlhan Ayhan 31 Mart 2015 tarihinde gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmış, 28 Mayıs tarihinde de yeniden gözaltına alınarak tutuklanmıştı. İbrahim Zeyrekçe ise 13 Haziran tarihinde gözaltına alınmış, 14 Haziran tarihinde de tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilmişti. Doğan Alagöz'ün firari olarak arandığı soruşturmada diğer 6 şüpheli ise tutuksuz yargılanıyor. 

İddianamenin gönderildiği Silivri Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek duruşma günü verdi.

UYUŞTURUCUDAN 12 YIL 6 AY CEZA ALDI

Doğan Alagöz'ün, 2010 yılında İkitelli İSTOÇ'taki deposuna yapılan operasyonda 47 bin ecstasy hap ile 100 kilo uyuşturucu nitelikli kimyasal madde ele geçirildi. Tutuklanan Doğan Alagöz 2013 yılında yargılama sonunda “Uyuşturucu ticareti yapmak” suçundan 12 yıl 6 ay hapse mahkûm oldu. Alagöz'ün bu cezası 2014 yılında Yargıtay tarafından onandı.

CEZAEVİNDE FİRAR GÖRÜŞMESİ

İdianamede Doğan Alagöz'ün firardan 4 gün önce 12 Ocak 2015 tarihinde ziyaretine gelen İbrahim Zeyrekçe ile yaptığı görüşmenin dökümü de yer aldı.

BU İŞİ YAP BEN SANA KÖLE OLURUM'

İ.Z.: “Ben senin işini halledeceğim Allah'ın izniyle

D.A. : Bana fedakarlık yaparsan, ben sana yüz misli yaparım, dışarıda görüşürüz.

İ.Z. : Ben senin işini yaptırıyorum, avukata parasını veriyorum. Alacağımdan düşüyorum. Senin işin tamam. Oldu bitti

…………

İ.Z. : Kardeşine ne diyeyim

D.A. : kardeşime bilgi verme, yayar, o zamana kadar biter inşallah

İ.Z. : iş bitmiştir, usulen bozduracaklar dosyanı. Avukat E.'e ver talimatı, sen öbür işleri ayarla.

D.A. : Bu işi yap ben sana köle olurum.

….

D.A. : Yapacağım dedin. Hadi bakalım göreceğiz. Ben de seni ölene kadar sırtımda taşıyacağım.

İ.Z. : Allah'ın izniyle bu işi bitireceğiz. Dosya bitirme aşamasında. Kimliğini hallettin mi.

D.A. : Bir arkadaşım hallediyor orada. Onunla konuştum. Hiçbir şey olmaz gel dedi.

İ.Z. : Eşya meşya alma. İsmin okundu mu ‘hakkınızı helal edin iyi akşamlar' de, hemen çık. Dışarıdan eşya alırız. Bir şey olursa faks yaz.

24 Kasım 2014 tarihli Doğan Alagöz ve İbrahim Zeyrekce arasındaki görüşme

İ.Z. : O şey arıyo beni İlhan

D.A.: Haa İlhan İlhan

İ.Z. : ne dediysen ona artık

D.A. : Ya ona dur ki ne E.'e dedimki ne ona beş verelim dedim şey geldi öbürü vardı ya hani senin adamın baş gardiyan.

 Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık