Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
(geniş haber) Asya ve Avrupa Yakası üçüncü kez birleşti...
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

(geniş haber) Asya ve Avrupa Yakası üçüncü kez birleşti...

İSTANBUL'un üçüncü boğaz köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesi konuldu.

İSTANBUL'un üçüncü boğaz köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesi konuldu. Böylece, İstanbul'un iki yakası üçüncü kez birleşti. Son tabliyenin kaynağını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün temeli 29 Mayıs 2013'te atıldı. Köprü yaklaşık 2 yıl 9 ay sonra iki yakayı birleştirdi.Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldrım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Erdoğan'ın torunu Ahmet Akif Albayrak ve köprü yapımının yüklenici firmalarından IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen katıldı.

1.150 ADIM YÜRÜYEREK GELDİLERCumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tören alanına iki ayrı helikopterle geldi. Helikopterle köprünün etrafında ikişer tur atan Erdoğan ve Davutoğlu köprüyü havadan da inceledi. Daha sonra, Erdoğan, Davutoğlu ve beraberindekiler, işçiler ve şantiye yetkilileri ile birlikte köprünün ortasına kadar yaklaşık bin 150 adım yürüdü.

“'OLMAZ CANIM' DEDİLER"Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaparak, “Heyecan dolu olduğumuz bir günde, özellikle de Dünya Kadınlar Günü'nün hemen öncesinde İstanbul için 'yıldız' diyebileceğimiz bir projenin son tabliyesini koymanın onurunu yaşıyoruz. 29 Mayıs 2013'te temeli attığımız gün, birileri 'Olmaz canım' dediler. Hele hele Gezi olayları başladığı zaman, 'İşte bu iki tane beton yığınıyla kalır' diyorlardı. Bunlar yazıldı, çizildi, hatta hatta buralara kadar zahmet edip geldiler, denizde gösteriler yaptılar. Ama onlar onu yaparken, biz dedik ki, 'Hayır. Biz bunları birleştireceğiz. Avrupa ile Asya'yı Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birleştireceğiz ve bu bizim dünyaya en önemli mesajımız olacak.' İşte hemen sağ tarafımız Karadeniz ve Boğaz'dayız, Marmara'ya açılıyoruz. Böyle bir yerde ancak büyük düşünenler bu tür büyük projeleri gerçekleştirirler ve bizler de bu yola böyle çıktık" dedi.


BÜTÜN ZORLUKLARA RAĞMEN, BU ZORLARI KOLAY KILICI ADIMLAR ATILIYOR"Erdoğan, dünyadaki asma köprüler içerisinde, en geniş, dört gidiş, dört geliş, iki de hızlı trenle raylı sistemin olduğu böyle bir proje olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:"Asma köprü olarak bu uzunlukta bir başka köprü de yok. Bunlar bizim iftihar vesilemiz ve inşallah Ağustos ayı olarak, Ulaştırma Bakanımız bize ifade etti, Ağustos ayında da artık bütün viyadükleriyle, her şeyiyle tamamlanıp, hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. Gerek Marmaray Projesi'ndeki başarı ve şu ana kadar yaklaşık 130 milyon yolcu Marmaray'dan geçmiş bulunuyor, yine önümüzde Avrasya Tüneli var. Avrasya Tüneli bu arada inşallah tamamlanıyor. Onun da bitişi bu yıl sonu. Avrasya Tüneli'nin de bitişi olacak ve böylece artık bizim Avrupa-Asya arasındaki gidiş gelişlerimizde bir rahatlama meydana gelecek. Bütün zorluklara rağmen, bu zorları kolay kılıcı adımlar atılıyor."


HAMDOLSUN ARTIK BUNLARI TEKER TEKER GERÇEKLEŞTİRMENİN BAHTİYARLIĞI İÇERİSİNDEYİZ"Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bir de Körfez geçişiyle ilgili İstanbul-İzmir arasını yaklaşık 3,5 saate indiren proje dev projedir. Orada da Körfez hattındaki köprü, aynı şekilde şu anda hızla o da devam ediyor. Şimdi onun da bu ay sonu birleştiğini bakanımız söylüyor. Şöyle bir durum var; bütün bunlar Başbakanımızın ifade ettiği gibi, gönülleri birleştirmenin ötesinde. Biz olayları düşünürken, hem işin ekonomik boyutunu düşünüyoruz. Neden? Çünkü bütün nakliye olaylarındaki düşüşler, maliyetlerin düşüşü. Bir diğer yandan kaza risklerini ne yapıyoruz, onları ciddi manada düşürüyoruz. Çünkü tarihimizdeki trafik kazalarındaki durumları düşünün. İşte bütün bunlarla derdimiz; yola çıktığımızda biz 'Her şey insan için' demiştik, 'Önce insan' demiştik, 'İnsanımızın huzuru' demiştik. Hamdolsun, artık bunları teker teker gerçekleştirmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz."

DAVUTOĞLU: ÜLKEMİZ İÇİN BİR İFTİHAR PROJESİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu da, törende bir konuşma yaparak, İstanbul için tarihi bir gün yaşandığını vurguladı.

Davutoğlu şunları söyledi:

“Bir gurur tablosu ile karşı karşıyayız. Emeği geçenlere ve bu tür projelere öncülük eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Türk milleti adına teşekkür ediyorum. Her taşı Türk milletine emanet olan İstanbul, 3. köprü ile üzerindeki yüklerden büyük bir kısmını atmış olacak. Tarihi dokuya ve İstanbul'un merkezi hattına herhangi bir trafik yükü olmadan transit geçecek araçlar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullanarak yollarına devam edecek. Böylece, İstanbul yeryüzünün üstünde üç köprü, yerin altında Avrasya, Marmaray tünelleri ile Melen Projesi'ni de dahil edersek, 6 kez iki kıtayı birleştiren bir şehir olacak. Bu gelecek nesiller açısından önemli bir proje. Ülkemiz için bir iftihar projesi. Çünkü dünyada büyük yatırımlar ekonomik kalkınmanın düşüşe geçmesiyle birlikte dururken, bu yatırmalara ara vermeden istikrar içinde sürdüren tek ülke Türkiye... Bugün Türkiye her açıdan yükselen ekonomisi, şehirlerine kattığı yeni boyutlar ve dünya çapında gerçekleştirdiği projeler ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile dünya gündemine pozitif bir şekilde mührünü bir kez daha vuruyor."

BU SON PARÇA AYNI ZAMANDA GÖNÜLLERİ DE BİRLEŞTİREN İLK PARÇA OLACAK""Bu dünya için de önemli bir proje. Avrupa ile Asya'yı birleştiren dünya ölçeğinde ve bir ilk niteliği taşıyan bir köprüden bahsediyoruz. Asya ile Avrupa bir kez daha birleşiyor. Bizim milletimiz de Asya ve Avrupa arasında yay gibi gerilen büyük devlet geleneklerini kurmuş, tarihe mührünü vurmuş bir millet. Tarihe Asya ile Avrupa arasındaki büyük yolculuğuyla mührünü vuran milletimiz, bugün kendi mühendisleri, kendi işçileri, kendi el emeği ve zihin bereketiyle bir kez daha mührünü vuruyor. Bu mührümüzü daim eylesin. Bu mühür ile birlikte iki kıtayı sadece köprü ile değil, gönül köprüsüyle birleştirmeyi bize nasip etsin. Bu köprüden geçen her yolcunun menzile sağlık, huzur ve mutluluk içinde ulaşmasını temenni ediyorum. Bu son parçayı koyarken, aslında yüreğimize de buluşmaların ilk parçasını koyuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım, son olarak buraya geldiğimizde firma ile anlaşmamız çerçevesinde, o gün düğün, nikah akdini gerçekleştirmeyi düşünen bütün işçilerimizin düğünü bu köprü üzerinde yapılacak. Bu son parça, aynı zamanda gönülleri de birleştiren ilk parça olacak."

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da törende bir konuşma yaparak, Marmaray açıldıktan sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçen araç sayısının 12 milyon adet azaldığını belirtti.

İŞÇİLERE 3'ER BİN LİRA İKRAMİYEKonuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Asya ve Avrupa'yı birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesinin de kaynağını yaptı. Kaynağın yapılmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprü inşaatında çalışan işçilerin yanına gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşaatın yüklenici firmalarından biri olan IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen'den, köprü inşaatında çalışan tüm işçilere Ramazan ayı öncesinde ikramiye vermesini söyledi. Çeçen'den rakamı belirlemesini isteyen Erdoğan, 3'er bin TL ikramiye sözünü aldı. Bunun üzerine işçiler ilk olarak “4" diye slogan attı. Ardından, işçiler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben, "Türkiye seninle gurur duyuyor" şeklinde slogan attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, işçilerle günün anısına fotoğraf da çekildi.

ERDOĞAN MAKAM ARACINI KULLANDICumhurbaşkanı Erdoğan, törenin ardından, Başbakan Davutoğlu ile birlikte Bursa'dan getirildiği öğrenilen 3. köprü şeklindeki böreği, hem kendi yedi hem de gazetecilere ikram etti.

Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ile birlikte makam aracına bindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi kullandığı makam aracıyla Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden Avrupa Yakası'na geçti.

Erdoğan ve Davutoğlu daha sonra ayrı ayrı helikopterle 3. köprüden ayrıldı.

SON TABLİYEDE BOŞLUKÖte yandan, son tabliyenin konulduğu noktada bir boşluk olduğu gözlendi. Boşluğun teknik bir nedenle bırakıldığı ve bu hafta içerisinde birleşme işleminin tamamlanacağı öğrenildi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Köprünün girişinde tören öncesinde alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Açılış törenini takip edecek olan basın mensupları ve köprüde çalışan görevliler polis noktalarında tek tek aranarak içeri alındı.

Tören alanına giren herkese baret ve yelek verildi.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık