30 Ocak 2016 Cumartesi 06:53
Gençlerle Gönül Gönüle

Düzce MüftüSelami Emen, gençlerle buluşmak ve onlara dinimizi anlatmak, öğütler vermek, onları cami ile buluşturmak, camiyi gönüllere nakşetmek için çalışmalarına hızla devam ediyor.

Müftü Selami Emen bu kapsamda Kirazlı Köyü Din Görevlisi Hasan Ergin koordinatörlüğünde 'Gençlerle Efendimiz ve Ahlak' temalı programa katılarak, Kirazlı Köyü halkı ve gençleri ile bir araya geldi.

Programda İslam Dininin gençlere verdiği öneme vurgu yaparak "Sizler istikbalimizsiniz" diyen Müftü Selami Emen konuşmasında "Gençlik bir şelaledir, bir meşaledir ve bizlere Allah'ın emanetidir. Dünya tarihine baktığımız zaman önemli birçok olayın genç insanlar tarafından başarıldığını görmekteyiz. Babası (amcası) puta tapmasına rağmen putları kıran, Hanifliğin temsilcisi, ateşin kendisine gül bahçesi haline geldiği, Allah'a olan bağlılığından dolayı en çok sevdiğini, oğlu İsmail'i Allah yolunda kurban etmekten çekinmeyen, Kâbe'nin mimarı, Peygamberlerin babası olarak adlandırılan Hz. İbrahim genç yaşta Peygamber olmuş ve çok büyük işler başarmıştır. Hz. Musa ve Hz. İsa'da genç yaşta Peygamber olmuşlardır. Onlar da Hz. İbrahim gibi Ülül'azm (azim sahibi, büyük sıkıntılara uğramış ve büyük işler başarmış) Peygamberlerdendir ve onlar da insanlık tarihinin yönünü değiştirecek büyük işler yapmışlardır. Kur'an-ı Kerim Peygamberler hakkında ve onlara verilen büyük işler, mucizeler hakkında yeteri kadar bilgi vermektedir. (Enbiya, Kasas Sureleri) Bütün Peygamberlerin imamı, tüm insanların ve cinlerin Peygamberi, âhir zaman Nebisi Hz. Muhammed (s.a.s.) de genç sayılabilecek bir yaşta Peygamber olmuş, diğer bütün Peygamberlerin özelliklerini üzerinde toplamış, dünyanın gidişatını değiştirmiş büyük bir Peygamberdir. Peygamber Efendimiz gençlere büyük önem vermiş, onlara güvenmiş ve onlara önemli görevler vermiştir. Müslümanlardan birçoğu genç yaştaki sahabeden oluşmaktadır. Mesela İslam'ı kabul ettiğinde Hz. Ali 10, Abdullah b. Ömer 13, Abdullah b. Mes'ud ve Zübeyr b. Avvam 16, T, Mus'ab b. Umeyr 18-19, Cafer b. ebi Talib 22, Osman b. Huveyris, Osman b. Affan, Ebu Ubeyde ve Hz. Ömer 29-30 yaşlarında idiler. Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine-i Münevvere'ye muallim (öğretmen) olarak gönderdiğinde Mus'ab b. Umeyr 30 yaşlarında idi. Yine Muaz b. Cebel'i Yemen'e vali olarak gönderdiğinde yaşı henüz 30 civarında idi. Ashab-ı Suffe dediğimiz İslam Üniversitesinde okuyan talebelerin çoğu gençlerden oluşmakta idi ve Allah Rasulü (s.a.s.) onları İslam'ı yeni kabul eden kavimlere muallim olarak gönderirdi" dedi.

"Gençliğimizin kıymetini bilelim" diyen Emen "Gençliğimizin kıymetini bilelim ve gençliğimizin hayırlı işlerde, ulvî gayeler peşinde olması için çaba sarf edelim. Böylece hem fert ve hem de ülke olarak huzur ve mutluluğu yakalayabiliriz diyerek öğütlerde de bulunan İl Müftümüz Emen, Şair Necip Fazılın sözü ile 'Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kalbinin davacısı bir gençlik Kim var? diye seslenildiğinde sağına soluna bakmadan fert fert ben varım' diyebilen bir gençlik sizlersiniz" dedi.

Program karşılıklı fikir alışverişin ardından yapılan dua ile sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.