Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Erzurum Şirketleşmede Sıra Atladı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Erzurum Şirketleşmede Sıra Atladı

Erzurum ocak-mart ayları diliminde şirketleşme performansı yüksekliği bakımından Türkiye illeri sıralamasında 32'inci sıraya yükselirken, kapanan şirket azlığı düzeyinde ise 8'inci sırada yer aldı.

Erzurum ocak-mart ayları diliminde şirketleşme performansı yüksekliği bakımından Türkiye illeri sıralamasında 32'inci sıraya yükselirken, kapanan şirket azlığı düzeyinde ise 8'inci sırada yer aldı.

TOBB VERİLERİ

TOBB Birikimli kurulan ve kapanan şirket sayısı iller dağılımını paylaştı. Erzurum'da bu yılın ilk çeyreğinde 77 şirket, 1 kooperatif ve 37 gerçek kişi ticari işletmesi kurulumu gerçekleşti. Dönemde 7 şirket ve 6 kooperatif tasfiye işlemi gördü. İlde üç aylık periyotta 8 şirket ve kooperatif, 24 de gerçek kişi ticari işletmesi faaliyetini durdurdu.

YILLIK DEĞİŞİM

Erzurum'da 2015 yılı ilk çeyreğine göre 2016 yılının ocak-mart ayları kapsamında kurulan şirket sayısı yüzde 60.4, kurulan gerçek kişi ticari işletmesi sayısı ise yüzde 2,77 oranında artış gösterdi. Tasfiyeye giren şirket sayısı yüzde 69,5 oranında azalırken, kooperatif sayısında değişim olmadı. Kapanan şirket sayısı yüzde 55,5, kooperatif sayısı yüzde 20, gerçek kişi ticari işletmesi sayısı ise yüzde 11 oranında geriledi.

ERZURUM ÜLKE ORTALAMASINI GEÇTİ

Erzurum bir yıllık bazda, şirket kurulumu artışı bakımından Türkiye, Doğu Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu ortalamalarını geçti. Bir yıllık ölçekte kurulan şirket sayısı Erzurum'da yüzde 60.4, KUDAKA istatistik Bölgesinde yüzde 74.3, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 38.9, Doğu Anadolu'da yüzde 34.01, Türkiye'de ise yüzde 13.35 oranında artış gösterdi.

2015 DÖNEMİ VE ERZURUM

TOBB verilerine göre, Erzurum'da 2015 yılı Ocak-Mart döneminde 48 şirket, 2 kooperatif ve 36 gerçek kişi ticari işletmesi kurulmuş, 23 şirket, 6 kooperatif ise tasfiye edilmişti. Geçen yılın ilk çeyreğinde 18 şirket kapanırken, 10 kooperatif faaliyetini durdurmuş, 27 gerçek kişi ticari işletmesi ise ticari faaliyetini noktalamıştı.

ŞİRKETLEŞME PERFORMANSI VE ERZURUM

TOBB verileri üzerinden DOSİAD Araştırma Merkezi tarafından kaydedilen çıkarıma göre, üç ayda Erzurum'da 77, KUDAKA istatistik Bölgesinde 129, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde 182, Doğu Anadolu'da 591, ülkede 20 bin 163 şirket kuruldu. Dönemde Erzurum'da 8, KUDAKA'da 16, Kuzeydoğu'da 23, Doğu Anadolu'da 81, ülkede ise 3 bin 404 şirket faaliyetini durdurdu.

KOBİ PERFORMANSI VE ERZURUM

DOSİAD verilerine göre yılın ilk çeyreğinde Erzurum'da 37, KUDAKA istatistik Bölgesinde 86, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde 193, Doğu Anadolu'da 464, ülkede 12 bin 877 gerçek kişi ticari işletmesi kuruldu. Dönemde Erzurum'da 24, KUDAKA'da 62, Kuzeydoğu'da 95, Doğu Anadolu'da 233, ülkede ise 6 bin 377 gerçek kişi ticari işletmesi kapandı.

ERZURUM'UN PAYI

Dönemde kurulan şirket Erzurum payı KUDAKA istatistik Bölgesinde yüzde 59,6, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 42,3, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 13,0, Türkiye'de yüzde 0,38; kurulan gerçek kişi ticari işletmesi Erzurum payı ise KUDAKA istatistik Bölgesinde yüzde 43,0, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 19,1, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 7,97, Türkiye'de yüzde 0,28 olarak hesaplandı.

BÖLGE İLLERİ ŞİRKETLEŞME PERFORMANSI

Üç ayda bölge illeri olan Malatya'da 138, Elazığ'da 103, Erzurum'da 77, Van'da 74, Bingöl'de 45, Erzincan'da 44, Muş'ta 27, Ağrı'da 26, Bitlis'te 20, Kars'ta 13, Iğdır'da 10, Tunceli'de 6, Hakkari ve Ardahan'da 4 şirket kuruldu. Dönem içinde Elazığ'da 21, Van'da 20, Malatya, Erzincan ve Erzurum'da 8, Bitlis'te 4, Bingöl ve Ağrı'da 3, Muş, Kars ve Iğdır'da ise 2 şirket faaliyetini durdurdu.

ERZURUM ŞİRKETLEŞME PERFORMANSINDA 32'İNCİ

Erzurum ocak-mart ayları diliminde şirketleşme performansı bakımından Türkiye illeri sıralamasında 32'inci sırada yer aldı. Şirketleşme hızının en yüksek olduğu iller İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Konya, Gaziantep, Kocaeli, Mersin, Kayseri, Muğla, Hatay, Diyarbakır, Ş.Urfa, Manisa, Denizli, Tekirdağ, K.Maraş, Aydın, Samsun, Eskişehir, Balıkesir, Sakarya, Malatya, Trabzon, Elazığ, Afyon, Sivas, Aksaray, Çanakkale, Erzurum olarak kaydedildi.

ERZURUM EN AZ ŞİRKET KAPANMASI KAYDEDİLEN İLLERDEN

Erzurum üç aylık dilimde kapanan şirket sayısı düşüklüğü bakımından ülke illeri sıralamasında 8'inci sırada yer aldı. Ocak-Mart bölümünde Artvin, Bilecik, Çankırı, Kırıkkale ve Bartın'da 1, Amasya, Kars, Muş, Sinop, Batman ve Iğdır illerinde 2, Ağrı, Bingöl, Karaman ve Şırnak'ta 3, Bitlis, Burdur ve Yalova'da 4, Çorum, Kırşehir ve Uşak'ta 5, Kastamonu, Kütahya, Mardin, Nevşehir ve Siirt'te 6, Tokat'ta 7, Erzurum ve Erzincan'da ise 8 şirket faaliyetini durdurdu.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık