Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Erdoğan-Kitaroviç ortak basın toplantısı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Erdoğan-Kitaroviç ortak basın toplantısı

Erdoğan-Kitaroviç ortak basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Meclis Başkanımız anayasa tartışmaları bağlamında kendi kanaatlerini ortaya koymuştur, düşüncelerini ortaya koymuştur. Şahsımla ilgili ise benim biliyorsunuz ta başından itibaren bu konudaki düşüncelerim bellidir. Hele hele Mısır'daki yaptığım konuşma bu konuda çok çok önemli. Kurucusu olduğum partimin de programında bu zaten çok açık, net yer almaktadır ve buradaki bütün gerçek şudur, yani devlet tüm inanç gruplarına inançlarını yaşama hususunda eşit mesafededir ve laiklik budur." dedi.

Erdoğan ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç baş başa ve heyetler arası gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Resmi davet üzerine geniş bir heyet ve işadamlarıyla Hırvatistan'a geldiğini belirten Erdoğan, yarın bu ülkede güçlü bir işadamı forumu olacağını orada birlikte işadamlarına hitap edeceklerini söyledi.

Erdoğan, 10 yıl önce Hırvatistan'a başbakan olarak geldiğini, 10 yıldan bugüne Hırvatistan'ın çok gelişmiş olarak gördüğünü belirterek, "Bu arada Hırvatistan'ın Avrupa Birliğine girişi söz konusu, aynı zamanda NATO'ya girişi söz konusu, bu süreçte de özellikle NATO'ya giriş sürecinde Türkiye olarak bütün desteğimizi kendilerine verdik ve şu anda NATO'da birlikteyiz" dedi.

Hırvatistan ile Türkiye'nin arasındaki ticari ilişkileri çok daha farklı bir şekilde artırmaktan yana olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hedef bir milyar doları yakalamak olmalı diye düşünüyorum. Şu andaki, potansiyel her iki ülkenin potansiyelini yansıtmıyor. Ama bunu yansıtacak veya bunu gerçekleştirecek iradenin olduğunu zaten gerek İstanbul'daki görüşmelerimizde, gerek bugün burada yaptığımız görüşmelerde de görüyorum, işadamlarımızın şu anda 60 kadar girişimcimiz, Hırvatistan'da yatırımları olan girişimcilerimizdir ve bu artarak da devam ediyor. Aynı zamanda hava yollarında ciddi bir Türkiye-Hırvatistan arasında hareketlenme var, inanıyorum ki, haftanın her günü Türk Hava Yolları, Hırvatistan'a bu seyahatleri artıracaktır. Şu anda Hırvat turist sayısı 30 bini aşkın Türkiye'de ve burada da arzumuz, isteğimiz gerek Türkiye'den Hırvatistan'a, gerekse Hırvatistan'dan Türkiye'ye olan turist sayısında bu artışın daha da gelişmesi. Hatta hatta paket turizm gerçekleştirmek mümkün diye inanıyorum."

- İki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesi

Balkanlar'da ortak politikalar güdüleceğinin teyidini bu görüşmelerde gördüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunu dayanışma içerisinde Türkiye-Hırvatistan olarak bu adımları atmak ve bunu gerçekleştirmek Balkanlar'ın geleceği için çok çok önemli, Balkanlar'ın barışı için çok çok önemli diye düşünüyorum ve bu konuda Türkiye-Hırvatistan-Bosna Hersek üçlü mekanizmasının çok daha güçlenerek üst düzeyde yürütülmesinin de bu bölgeyle ilgili olarak çok çok faydalı olacağı inancını birlikte teyit ettik. Tabii NATO'daki görevlerimiz özellikle NATO'da gözlemci üye veya NATO'ya şu anda dahil edilecek olan bazı ülkelerle ilgili konuları da yine aramızda görüşme imkanımız, fırsatımız oldu, terörle ilgili gelişmeleri aramızda görüştük. Sayın Cumhurbaşkanı'nın özellikle Türkiye'nin terörle bölgede vermiş olduğu mücadeleye yaklaşımı bizleri gerçekten memnun etmiştir. Bundan dolayı kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Mülteciler konusunu da değerlendirdiklerini belirten Erdoğan, "Türkiye'nin bölgedeki aktif rolü ortadadır, bu gelişmelerin tabii ki Hırvatistan'ı endişelendirdiğini de biliyorum. Bunun yanında enerji konusunu, doğalgaz, TANAP hattıyla ilgili konuları aramızda görüşme imkanınız oldu ve çok çok verimli bir görüşmenin heyetler arasındaki görüşmelerin de aynı şekilde cereyan ettiğini gördüm. Yarın işadamlarına birlikte hitap edip, işadamlarımıza bir heyecan vereceğimize olan inancım tamdır. Bunun yanında tabii İslam dinini kabulün 100. yıl törenine davet edilmeyi ayrıca bir şükran vesilesi olarak görüyorum. Bundan dolayı da kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Bu vesileyle de burada TİKA aracılığıyla bazı adımları özellikle atmak da fayda mülahaza ediyorum." ifadelerini kullandı.

- "Laiklik" tartışmaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın "laiklik" konusundaki açıklamalarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine şunları söyledi:

"Meclis Başkanımız anayasa tartışmaları bağlamında kendi kanaatlerini ortaya koymuştur, düşüncelerini ortaya koymuştur. Şahsımla ilgili ise benim biliyorsunuz ta başından itibaren bu konudaki düşüncelerim bellidir. Hele hele Mısır'daki yaptığım konuşma bu konuda çok çok önemli. Kurucusu olduğum partimin de programında bu zaten çok açık, net yer almaktadır ve buradaki bütün gerçek şudur, yani devlet, tüm inanç gruplarına inançlarını yaşama hususunda eşit mesafededir ve laiklik budur ve bunu bizler partimizi kurduğumuz zaman tüm dünyadaki laik sistemleri inceleyerek ki, bunlar da zaten Anglosakson laiklik, kara Avrupasının laiklik anlayışını, bütün bunları inceleyerek bizler partimizin bu konudaki anlayışını o zaman programımıza yerleştirdik ve cumhurbaşkanlığı adaylığımda da yine bizim cumhurbaşkanlığımla ilgili beyannamemin içerisinde de bunlar var ve bu konuda Türkiye'de şu andaki bu müzakere bence ülkemizin gündemini çok farklı yerlere çekme gayretinden başka bir şey değildir diye düşünüyorum."

- Mülteci sorunu

"Mülteci krizinin çözülmesi için Avrupa Birliği ve Türkiye arasında anlaşma sağlandı ancak Suriye'de iç savaş, insanlık dramı devam ediyor Avrupa Birliği üyesi ülkelerden beklentileriniz nelerdir" sorusu üzerine Erdoğan şunları kaydetti:

"Mülteci sorununa gelince, bu konuyla ilgili Türkiye olarak bizler elimizden gelen bütün gayreti gösterdik, gösteriyoruz, hatta Azerbaycan'da da bugün söyledim, bizler varil bombaları altında yaşam mücadelesi veren insanların Türkiye'ye sığınmaları karşısında onlara kapılarımızı kapatmadık, bundan sonra da yine kapatamayız, bunu da açıkça söylemek zorundayım ve Batı'nın da bu konuda çok daha farklı anlayış içerisinde, olumlu yaklaşım içerisinde olmasını insani ve vicdani bir görev olarak telakki ediyorum. Avrupa Birliği üyesi ülkelerle olan bu konudaki müzakerelerin süratle bir dayanışmayı, yani özellikle Türkiye'ye bu noktada çok daha farklı bazı desteklerin verilmesinin gereğini de açıkça ifade etmek istiyorum."

Ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında varılan işbirliği protokolleri cumhurbaşkanlarının huzurunda imzalandı.

İki ülke arasında "Ceza Suçlarıyla İlgili Hukuk Alanında İşbirliği Protokolü", Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Hırvatistanlı mevkidaşı Ante Sprlje tarafından imza altına alındı.

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren ile HRT Genel Müdür Vekili Sinisa Kovaçiç arasında da "işbirliği protokolü" imzalandı.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık