Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Erdoğan, 5.Türk Patent Ödülleri Töreninde
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Erdoğan, 5.Türk Patent Ödülleri Töreninde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyüyen, gelişen ve sağlam adımlarla ilerleyen Türkiye gerçeğini tüm dünyanın gördüğünü, özellikle son 3 yıldır yaşanan sorunların bu durumdan bağımsız olmadığını, Türkiye üzerinde bazı oyunlar oynanıyorsa arkasında bu sıçramanın olduğunu belirterek, 'Her kim ki Gezi olaylarının, 17-25 Aralık darbe girişiminin, son terör eylemlerinin hatta bölgemizdeki gelişmelerin bu durumla hiçbir ilişkisi olmadığını söylerse onun idrakinden şüphe ederim.' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyüyen, gelişen ve sağlam adımlarla ilerleyen Türkiye gerçeğini tüm dünyanın gördüğünü, özellikle son 3 yıldır yaşanan sorunların bu durumdan bağımsız olmadığını, Türkiye üzerinde bazı oyunlar oynanıyorsa arkasında bu sıçramanın olduğunu belirterek, "Her kim ki Gezi olaylarının, 17-25 Aralık darbe girişiminin, son terör eylemlerinin hatta bölgemizdeki gelişmelerin bu durumla hiçbir ilişkisi olmadığını söylerse onun idrakinden şüphe ederim." dedi.

Erdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türk Patent Enstitüsünce JW Marriott Otel'de düzenlenen 5. Türk Patent Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, 2011'den bu yana Avrupa'da en fazla marka başvurusunun yapıldığı ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Geçen yıl 110 bin marka başvurusuyla aynı başarının devam ettiğini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu veriler Türk insanının kendi markasını oluşturma arzusunu ve girişimci ruhunu açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bu azmin önünde hiçbir gücün durması mümkün değildir. Yeter ki önünü açalım ve desteklerimizi verelim. Sadece sınai mülkiyet verilerine bakarak dahi kabını sığmayan bir Türkiye'yi görebilirsiniz. Büyüyen, gelişen ve sağlam adımlarla ilerleyen Türkiye gerçeğini artık tüm dünya görüyor.

Açıkçası özellikle son 3 yıldır yaşadığımız sorunların bu durumdan bağımsız olmadığını düşünüyorum. Bunun altını özellikle çiziyorum, eğer ülkemizin üzerinde bazı oyunlar oynanıyorsa bilesiniz ki bu oyunların arkasında işte bu sıçrama var. Her kim ki Gezi olaylarının, 17-25 Aralık darbe girişiminin, son terör eylemlerinin hatta bölgemizdeki gelişmelerin bu durumla hiçbir ilişkisi olmadığını söylerse onun idrakinden şüphe ederim.

Ama şu gerçeğin de görülmesi lazım, Türkiye artık eski Türkiye değil. Ayağına her çelme takıldığında yere kapaklanan, küçük manipülasyonlarla krizlere sokulan, istikrarı pamuk ipliğine bağlı Türkiye artık yok. Yeni Türkiye yolunda kararlılıkla yürüyoruz. Allah'ın izniyle 2023 hedeflerimize mutlaka ama mutlaka ulaşacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mücadelede kendilerine destek veren herkesin, milletin gönlünde hak ettiği yeri alacağını belirtti.

Türkiye'nin bugün geldiği yer itibarıyla küçük başarılarla yetinmesinin söz konusu olamayacağını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bizim hedeflerimiz çok büyük. Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmeden, o günleri görmeden kendimizi gerçek başarıya ulaşmış saymayacağız. Ülkemizin ihracatını 500 milyar dolara ulaştırmadan bize rahat yok. Kendi uçağını, otomobilini, savunma sanayi ürünlerini, yüksek teknolojiye dayalı bir üretimi ortaya koymayan, kendi yazılımlarının sahibi olmayan bir Türkiye, yeni Türkiye olamaz."

Sınai mülkiyet meselesinin de yeni Türkiye hedefiyle yakından ilişkili bir konu olduğunun altını çizen Erdoğan, bu konuda herkese çok büyük görevler, çok büyük sorumluluklar düştüğünü kaydetti.

Türk Patent Enstitüsünün başarısı

Ödül alan firma ve kurumlar başta olmak üzere bu alanda çalışanlara seslenen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"İlk çeyrek itibarıyla çok olumlu sinyaller aldığımız 2016 yılında sınai mülkiyet hakları konusunda çok daha büyük bir sıçramayı hep birlikte gerçekleştirelim. Sizlerin de çok iyi bir şekilde müşahede edeceği üzere ihtiyaç duyduğunuz tüm destek mekanizmaları birer birer uygulamaya geçiriliyor. Yapısal reformlar hayata geçiriliyor, geçirilmeye de devam edecek. Sınai mülkiyet sistemini bugünün değil, yarının Türkiye'sine ve geleceğin rekabet ortamına göre hazırlıyoruz.

Türk Patent Enstitüsü 2000'li yılların başında kendisine gelen patent başvurularını araştırıp, inceleyemediği için yabancı ülkelerin patent kurumlarına göndermek zorunda kalıyordu. Bakın, şimdi nereden nereye geliyoruz. Bugün aynı kurumumuz uluslararası patent araştırma ve inceleme otoritesi olarak kabul edilme seviyesine geldi. Nitekim Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatına yapılan uluslararası otorite başvurusuna ilişkin süreç olumlu bir şekilde işliyor. İnşallah bu yılın sonunda Türk Patent Enstitüsü, uluslararası düzeyde hizmet veren bir kurum haline gelmiş olacak. Sadece Türk Patent Enstitüsünün 14 yıllık serencamına bakarak, Türkiye'nin nereden nereye geldiğini görebiliriz."

Kurumsal düzeyde sağlanan ilerlemenin sınai mülkiyet hakları konusunda bölgenin yeni açılımlar ortaya koyma imkanını da beraberinde getirdiğini belirten Erdoğan, "Özellikle güçlü tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğumuz ülkelerin sınai mülkiyet alanındaki ihtiyaçlarını tespit ederek, onlara gereken katkıyı ve desteği de sağlamamız gerekiyor. Bu doğrultuda yapılacak çalışmaları özellikle destekleyeceğimi ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

7 bölge 7 coğrafi işaretle tanıtılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin sınai mülkiyet sistemi açısından kritik önem arz eden konularından birinin de özellikle hukuki altyapı olduğunu, bu konuda önemli bir adım olan Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısı'nın geçtiğimiz günlerde TBMM'ye sevk edilmesinden büyük bir memnuniyet duyduğunu vurguladı. Erdoğan, ilgili tüm kesimlerin katkısıyla hazırlanan bu tasarının kısa sürede yasalaşacağına inandığını söyledi.

Yeni kanunun sınai mülkiyet başvurularında kaydedilen artışların değere dönüşmesine katkı sağlayacak önemli düzenlemeleri de beraberinde getireceğine işaret eden Erdoğan, " Borsa İstanbul bünyesinde yürütülen patent borsası çalışmalarının da en kısa sürede tamamlanarak uygulamaya geçmesini bekliyorum.

Sınai Mülkiyet Kanunu'nda özel yer verilen coğrafi işaretler, bize, ecdadımızın emaneti olan ülkemizin tarihine, kültürüne ve coğrafyasına dair ürünlere daha iyi sahip çıkmamızı sağlayacaktır. Nitekim bugüne kadar yürütülmekte olan çalışmalar sayesinde pek çok ilimiz, ilçemiz ve yöremiz artık daha fazla tanınıyor, daha fazla ziyaret ediliyor. Bu çerçevede özellikle ildeki valilerimize, belediye başkanlarımıza, ticaret ve sanayi odalarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza büyük sorumluluk düşüyor." dedi.

Erdoğan, coğrafi işaret ve markalaşma konusundaki başarıları dolayısıyla Aydın ve Antalya'ya ödüllerini takdim edeceklerini belirterek, salonun dışındaki sergi alanını gezdiğini, onların başarılarını ve ürünlerini gördüğünü aktardı.

Ülkenin 7 bölgesinden 7 coğrafi işaretin tanıtımının yapıldığını aktaran Erdoğan, coğrafi işaret farkındalığına katkı sağlayan bir firmaya da ödül vereceklerini, bunların hepsinin önemli ve sevindirici gelişmeler olduğunu ifade etti.

Önümüzdeki dönemde bir yandan halen 189 olan tescilli coğrafi işaret sayısının arttırılması diğer yandan da tüm coğrafi işaretlerin dünya çapında tanınmasını sağlayacak çalışmaların yürütülmesi gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, "Türkiye'nin sahip olduğu değerleri hem içeride hem dışarıda daha güçlü şekilde korumanın zamanı gelmiştir.

Geçmişte yiyecekten motiflere kadar bizim sahip çıkmadığımız pek çok değerimizin başkaları tarafından uluslararası patentler yoluyla nasıl sahiplenildiğini çok iyi hatırlıyoruz. Artık bu ayıpları ortadan kaldırmak mecburiyetindeyiz. Artık şehirlerimiz ve firmalarımız kendi değerlerine, ülkemiz de bunların tamamına sahip çıkarak Türkiye markasını her alanda tescilli hale getirmelidir." diye konuştu.

Erdoğan, ödüle layık görülen ve Türkiye'nin gücüne güç katan firmaları, kurumları ve temsilcilerini tebrik etti.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık