Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Engelli Öğretmen Başvuru Şartları Açıklandı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Engelli Öğretmen Başvuru Şartları Açıklandı

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, engelli öğretmen alımıyla ilgili hangi şartlarda alım yapılacağını duyurdu.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, engelli öğretmen alımıyla ilgili hangi şartlarda alım yapılacağını duyurdu.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, engelli öğretmen alımı, 2014 yılında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan adaylar arasından EKPSS puanı üstünlüğüne göre ve 150 kontenjan olduğu belirtildi. Açıklamada, atanacak olan personelin, 7 Şubat 2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan EKPSS ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik hükümleri ile 17 Nisan 2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerine göre yapılacağı bildirildi.

Adaylarda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartların yanında bazı şartlar arandığı yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"İstenen şartlar arasında Türk vatandaşı olmak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacağı bildirildi. Lisans mezuniyeti, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına uygun olmak şartı aranırken, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birini başarıyla tamamlamış olması ön görülüyor. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, yükseköğrenimlerinin veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olması istenenler arsında yer alıyor. 2014 yılında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) katılmış olması gereken adayların, devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olması şartı da var. Öğretmenliğe daha önce atandığı hâlde görevine başlamamış olanlar bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla atama tarihinden itibaren 1 yıllık bekleme süresini doldurmuş olması açıklanırken, Sağlık nedeniyle görevine son verilenler hariç olmak üzere, adaylık dönemi içinde görevine son verilenler bakımından, görevden ayrıldıkları tarih ile başvurunun son günü itibarıyla 3 yıllık bekleme süresini doldurmuş olması gibi özel şartlar aranacak."

ELEKTRONİK BAŞVURU FORMU DOLDURULMASI GEREKİYOR

Adayların, başvurularını http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinde yer alan Elektronik Başvuru Formunu doldurmak suretiyle 7-11 Aralık 2015 tarihleri arasında yapacak; başvuru formunun çıktısını, istenen belgelerle birlikte il millî eğitim müdürlüklerine onaylatılması gerektiği bildirildi.

Başvuruda adaylardan, lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesi, pedagojik formasyon ve 2014 yılı EKPSS sonuç belgesi ile engelli sağlık kurulu raporu istenecek; ayrıca, hâlen herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda devlet memuru olarak çalışıp çalışmadıklarına ilişkin beyanları alınacağı bildirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan adaylardan başvuru esnasında muvafakat belgesi istenmeyecek, ancak ataması yapılanlar, göreve başlama işlemleri esnasında bu belgeyi ibraz etmesi gerekiyor.

Açıklamada ayrıca, geçerli başvuru sahibi adaylar EKPSS puanı üstünlüğüne göre sıralanacağı, atamalar, Bakanlığın belirleyeceği tarihte adayların tercih etmiş oldukları illere ilan edilen kontenjan sınırlılığında EKPSS puanı üstünlüğüne göre yapılacağı, ataması yapılan öğretmenlerin görev yerleri valiliklerce belirleneceği gerektiği vurgulandı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık